درباره عباس كیارستمی به مناسبت زادروز او

عباس كیارستمی از جمله فیلمسازان نوگرا، مولف و صاحب سبك به شمار می‌آید كه در عرصه بین‌المللی باعث مطرح شدن نام «سینمای ایران» در جهان شده است و لقب «آبروی سینمای ایران» نیز از این جهت به او گفته می‌شود.

1401/04/01
|
09:20

عباس كیارستمی در یكم تیر 1319 خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. كیارستمی دوران دبیرستان را در محله قلهك سپری كرد. او در مدرسه خود با افرادی كه بعدها به مهره‌های مهمی در هنر تبدیل شدند، همكلاس بود. از جمله این افراد می‌توان به علی گلستانه، آیدین آغداشلو، بهمن فرزانه و مرتضی ممیز اشاره كرد.كیارستمی از كودكی به هنر نقاشی جذب شد و آن را تا اواخر دوران نوجوانی خود ادامه داد، بنابراین شاید بتوان حرفه اصلی هنری وی را نقاشی دانست. وی تمام دوران نوجوانی خود را با نقاشی كردن و یادگیری آن سپری كرد تا این كه در 18 سالگی توانست نخستین جایزه خود در مسابقه نقاشی را بگیرد.

مدتی بعد وارد دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد. از این‌رو فعالیت خود برای یادگیری نقاشی و طراحی گرافیك را بیشتر كرد و در كنار درس خواندن برای درآوردن خرج دانشگاه در پلیس راهنمایی و ‌رانندگی مشغول به كار شد.

او در 1340 خورشیدی در آتلیه 7 و چند موسسه دیگر به طراحی جلد كتاب و آگهی بازرگانی مشغول شد تا این‌كه 6 سال بعد در سازمان نگاره مشغول ساخت تیتراژ فیلم شد.

این نقطه از زندگی كیارستمی را می‌توان شروعی دانست، برای موفقیت‌های آینده وی. جایی كه تیتراژ فیلم‌هایی همچون وسوسه‌ شیطان، قیصر و رضاموتوری به وسیله عباس كیارستمی ساخته شد.

عباس كیارستمی در 1347خورشیدی با پروین امیرقلی ازدواج كرد. حاصل این ازدواج 2 پسر به نام‌های احمد و بهمن است. البته ناگفته نماند كه كیارستمی و پروین امیرقلی در 1360 خورشیدی از یكدیگر جدا شدند.
نخستین تجربه وی در زمینه فیلم‌سازی بر می‌گردد به 1349 خورشیدی؛ جایی كه تحت نظارت بخش سینمایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان فیلم كوتاه نان و كوچه را ساخت.

عباس كیارستمی در 1356 خورشیدی
اما شروع حرفه‌ای كیارستمی را می‌توان ساخت فیلم مسافر در 1353 خورشیدی دانست كه باعث محبوبیت وی شد.

همچنین او را می‌توان یكی از فعال‌ترین اشخاص هنری در زمان خود دانست. وی در طول سال‌های 1341 تا 1345 خورشیدی توانست 150 آگهی تلویزیونی را برای سینمای ایران بسازد.

عباس كیارستمی، جز آن دسته از كارگردان‌هایی است كه بسیار زیاد عاشق ایران بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی وطنش را به هیچ‌وجه ترك نكرد و ماندن در زادگاهش را دلیل اصلی موفقیت‌های خود می‌داند. كیارستمی براین عقیده است كه ماندن در ایران به وی انرژی بیشتری برای ساخت فیلم‌هایش داده است و توانست زندگی حرفه‌ای خود را بهتر از قبل ادامه دهد. این هنرمند فرهیخته در این زمینه جمله زیبایی دارد كه می‌گوید: اگر درختی را كه ریشه در خاك دارد از جایی به جای دیگر ببرید، آن درخت دیگر میوه نمی‌دهد و اگر بدهد آن میوه دیگر به خوبی میوه‌ای كه در سرزمین مادری‌اش می‌تواند بدهد، نیست. این قانون طبیعت است. من فكر می‌كنم اگر سرزمینم را رها كرده بودم، درست مانند این درخت شده بودم.

كیارستمی پس از گذراندن یك دورهٔ نقاهت بیماری خویش در تهران برای ادامهٔ درمان راهی فرانسه شد اما پس از چند روز و در 14 تیر 1395 به علت لخته شدنِ خون، سكته مغزی كرد و در پاریس درگذشت.

دسترسی سریع