• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
رادیو فرهنگ در برنامه نیستان از دوشنبه ۲۷ دی قرار است با حضور هنرمندان مطرح ساز پیانو سیر تحول این ساز را در ایران در چندین برنامه بررسی کند.
برنامه موسیقی نیستان قرار است همزمان با شروع فصل زمستان، آثار هنرمندان موسیقی را نقد و بررسی کند.
برنامه سرآهنگ که به موسیقی نواحی ایران می پردازد این هفته پنج شنبه و جمعه ۲ و ۳ دی به بررسی موسیقی لرستان اختصاص دارد.
برنامه «شاعر در آینه» رادیو فرهنگ این هفته دوشنبه ۲۹ آذر میزبان صادق رحمانیان (شاعر و مدیر رادیو فرهنگ) خواهد بود تا ضمن بررسی اشعار وی بخش هایی از شعر خوانی وی را نیز پخش کند.
برنامه سرآهنگ که به موسیقی نواحی ایران می پردازد این هفته پنج شنبه و جمعه ۲۵ و ۲۶ آذر آثار استاد عبدالعزیز احمدی یکی از خوانندگان عرفانی خراسان بررسی می شود.
رادیو فرهنگ سه شنبه ۲۳ اذر به منظور بازتاب اخبار نخستین جشنواره ی موسیقی کلاسیک ایرانی در برنامه نیستان با پوریا اخواص(خواننده) گفتگو می کند.
رادیو فرهنگ دوشنبه ۲۲ اذر به منظور بازتاب اخبار نخستین جشنواره ی موسیقی کلاسیک ایرانی در برنامه نیستان با طینوش بهرامی نوازنده سه تار که در این جشنواره اجرا خواهد داشت، گفتگو می کند.
رادیو فرهنگ یکشنبه ۲۱ آذر به منظور بازتاب اخبار نخستین جشنواره ی موسیقی کلاسیک ایرانی در برنامه نیستان با هنرمندانی که در روز سوم جشنواره اجرا دارند، گفتگو می کند.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ سه شنبه ۲۸ دی در سفر به استان فارس خوراکی ها در استان فارس به تناسب فصل و مراسم مختلف را به شنوندگان معرفی می کند.
ساز قوشمه از ساخت و شکل آن و کاربرد ساز قوشمه در آیین ها و رسوم مختلف را دوشنبه ۲۷ دی با حضور کارشناسان فرهنگ مردم از برنامه ترانه باران بشنوید.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس یکشنبه ۲۶ دی ، آداب و رسوم عروسی ها در فارس را بررسی می کند.
غذا و شیرینی های محلی خراسان شمالی در ایام مذهبی موضوع برنامه ترانه بران است که دوشنبه ۲۰ دی با حضور کارشناسان فرهنگ مردم از رادیو فرهنگ پخش می شود.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس یکشنبه ۱۹ دی ، آیین های نذر در استان فارس بویژه شهر نیریز را بررسی می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۶ دی به بررسی شغل های زمستانی در فرهنگ مردم اختصاص دارد.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس قرار است یکشنبه ۱۲ دی مستندی با موضوع شب نشینی ها در استان فارس را پخش کند.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس سه شنبه ۷ دی نغمه های اصیل در استان فارس را بررسی می کند.
سخنرانی عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو را دوشنبه و سه شنبه ۲۷ و ۲۸ دی یکشنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ دی ساعت ۲۱:۳۰ ا رادیو فرهنگ بشنوید.
برنامه شنیدنی های تاریخ دوشنبه ۲۷ دی زندگی و سفر های مارکوپولو، تاجر و جهانگرد ونیزی در قرن سیزدهم میلادی را روایت می کند.
هوشنگ اتحاد نویسنده کتاب پژوهشگران معاصر ایران پنج شنبه ۲۳ دی میهمان برنامه «نام آوران ایران زمین» خواهد بود و از آثار و زندگیش خواهد گفت.
پروفسور اسدالله میرکریمی ، جمعه ۲۴ دی میهمان برنامه «نام آوران ایران زمین» خواهد بود و از آثار و زندگیش خواهد گفت.
سخنرانی جمعی از علما و فرهیختگان را درباره پروفسور عبدالباقی گولپینارلی ، ادیب، مورخ، مولوی‌پژوه و ایران‌شناس برجستة ترکیه را یکشنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ دی ساعت ۲۱:۳۰ ا رادیو فرهنگ بشنوید.
برنامه شنیدنی های تاریخ دوشنبه ۲۰ دی حکایت هایی از زندگی و روش سیاسی میرزا محمد تقی‌خان فراهانی (امیر کبیر) به مناسبت سالروز قتل وی را روایت می کند.
قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ و تاثیراتی که این قیام در پیروز ی انقلاب اسلامی داشت، یکشنبه ۱۹ دی از برنامه شنیدنی های تاریخ روایت می شود.
برنامه «سی مجموعه » رادیو فرهنگ که هر جمعه ساعت ۱۶:۳۰ پخش می شود، این هفته جمعه ۱۷ دی میزبان محمد علی اردهالی مجموعه دار آثار نقاشی خواهد بود.
برنامه چاپ اول شنبه ۴ دی با عبدالناصر ناظم بکایی نویسنده هفت عنوان کتاب کاربردی در زمینه مدیریت گفتگو می کند.
غلامرضا امامی، مترجم نام آشنای کودک و نوجوان پنج شنبه دوم دی به برنامه جهان ترجمه می آید.
برنامه چاپ اول سه شنبه ۳۰ آذر با ناشر رمان «تانگوی شیطان» و نویسنده رمان «پرسه های شبانه با صورت های نجیب» گفتگو می کند.
گفتگو با محمد حسین عماد هنرمند مجسمه ساز یکشنبه ۱۴آذر از برنامه وقتی خیال در می زند پخش می شود.
برنامه سیم و زر هر جمعه ساعت ۲۱:۳۰ با حضور نویسندگان و مترجمان به بررسی و تحلیل کتاب های داستانی می پردازد.
ناشر کتاب «بابابزرگ آلبالو گیلاسی» و مترجم کتاب قطار یتیمان دوشنبه یکم اذر در برنامه چاپ اول درباره این دو کتاب صحبت می کنند.
روایتی نو از خاطره های دیرین پاییز را در روزهای پاییز هر شب ساعت ۲۲:۴۵ از برنامه «پاییز خوانی» در رادیو فرهنگ بشنوید.
مراسم رونمایی از کتا بهای همکاران رادیویی چهارشنبه ۲۶ آبان ساعت ۱۳:۳۰ در سالن کنفرانس معاونت صدا برگزار می شود.
برنامه جدید « ارمغان شکوفایی » که به معرفی شرکت های دانش بنیان موفق و تسهیلات و خدمات صندوق نواوری و شکوفایی ریاست جمهوری اختصاص دارد این هفته پنج شنبه ۱۶ دی میزبان مدیران یکی از شرکت های دانش بنیان موفق خواهد بود.
رادیو فرهنگ از پنج شنبه ۹ دی برنامه ای جدید با عنوان « ارمغان شکوفایی » که به معرفی شرکت های دانش بنیان موفق و تسهیلات و خدمات صندوق نواوری و شکوفایی ریاست جمهوری اختصاص دارد را برای شنوندگان پخش می کند.
رادیو فرهنگ در روزهای زمستان با ویژه برنامه «زمزمه ی زمستان» روزهای شنبه و دوشنبه ، پنج شنبه و جمعه با شنوندگان همراه خواهد بود.
رادیو فرهنگ به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) از دوشنبه هشتم آذر تا چهارشنبه ۱۰ آذر ویژه برنامه هایی را در مدح و منقبت رسول اکرم (ص) و سیره ایشان پخش می کند.
برنامه سمت و سو یکشنبه ۷ اذر به مناسبت هفته بسیج با رییس سازمان بسیج سازندگی کشور گفتگو می کند.
رادیو فرهنگ به مناسبت هفته بسیج ویژه برنامه هایی را با موضوع شهدای بسیجی تاریخچه شکل گیری بسیج و همچنین انعکاس اخبار هفته بسیج پخش می کند
آیین رونمایی از کتابهای همکاران رادیویی با حضور نسرین آبروانی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران و محمد صادق رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ و همچنین پدیدآورندگان کتابها امروز چهارشنبه ۲۶ آبان در رادیو برگزار شد.
برنامه سمت و سو یکشنبه ۲۳ آبان به منظور بررسی راهکارهای اقتصاد مقاومتی با کارشناسان این حوزه گفتگو می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش شعر در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
گلاب و گلاب گیری در فرهنگ مردم و جایگاه آن در فرهنگ ایرانی موضوع برنامه هفت کوچه است که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش طبیعت و فصل بهار در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 

بابا رحیم مشرب بابا رحیم مشرب
«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم...

ادامه مطلب

رودکی در تاجیکستان امروز رودکی در تاجیکستان امروز
سه‌شنبه، سی‌ویکم شهریورماه ۱۳۹۴ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵) مراسم بزرگداشت رودکی در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در ابتدای این...

ادامه مطلب

فارسي، زبان بين المللي فارسي، زبان بين المللي
زبان پارسي يا فارسي که درچند قرن پيش درپهنايي گسترده از هند تا بيزانس يا روم شرقي و از درياي آرال تا خليج فارس به عنوان زبان رسمي به کار مي رفت،...

ادامه مطلب

زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه
اشاره: پنجشنبه، سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با دستور نورسلطان‌ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به دانشمند توانا و ایران‌شناس برجستۀ تاجیک،...

ادامه مطلب

 «تحول زبان»  «تحول زبان»
در این نقدت درباره این موضوعات صحبت می شود: . كيفيت مطلوب چاپ كتاب؛ ۲. جالب بودن طرح روي جلد و رنگ­آميزي آن؛ ۳. مطلوبيت كاغذ و صحافي كتاب؛ ۴. روان...

ادامه مطلب

مؤمن قناعت مؤمن قناعت
مؤمن قناعت (زادهٔ ۱۹۳۲ م) شاعر پارسی‌گوی تاجیکستان، نمایندهٔ مردم تاجیکستان در پارلمان اتحاد جماهیر شوروی (۱۹۹۱-۱۹۷۹)، متفکر سیاسی و...

ادامه مطلب

کاخ چهل‌ ستون قزوین کاخ چهل‌ ستون قزوین
کاخ چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین، این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه...

ادامه مطلب

تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان
زبان شیرین و دیرین فارسی چه در قالب فارسی باستان و کتیبه ها و سنگ نوشته های خطوط میخی و چه در قالب فارسی میانه و سنگ نوشته های خطوط پهلوی و چه در...

ادامه مطلب

آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو
مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس در سي‌و‌ششمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو -۲۰۱۲، به عنوان چهاردهمين و پانزدهمين آثار ايران در تاریخ ۱۰...

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

ابن بیطار ابن بیطار
ضیاء الدین ابو محمد عبدالله احمد بن محمد مالکی، مشهور به ابن بیطار، اواخر قرن ششم ه.ق در مالقه ی اسپانیا متولد شد و در سال ۶۴۶ ه.ق از دنیا رفت.

ادامه مطلب

شیخ مفید شیخ مفید
مُحمّد بن مُحمّد بن نَعمان ملقب به شیخ مُفید و معروف به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه سده ۴ هجری قمری بود.

ادامه مطلب

استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت
استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب...

ادامه مطلب

«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود «رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.

ادامه مطلب

هوشنگ ابتهاج هوشنگ ابتهاج
امیر هوشنگ ابتهاج (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت)، متخلص به «ه‍. الف سایه»، شاعر و موسیقی‌پژوه ایرانی است.

ادامه مطلب

بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی
بهاء الدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثی همدانی عاملی جبعی (جباعی) معروف به شیخ بهائی در سال...

ادامه مطلب

قلعه بهستان قلعه بهستان
قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان قرار دارد و قدمت این دژ به دوره هخامنشیان برمی‌گردد.

ادامه مطلب

قلعه ی سردار اسعد بختیاری قلعه ی سردار اسعد بختیاری
قلعه_سردار_اسعد_بختیاری مربوط به اواخر سده سیزده قمری دوران قاجار که محل زندگی حکمرانان بختیاری و سران مشروطه بختیاری بوده و هم اکنون به...

ادامه مطلب

کاخ آپادانای شوش کاخ آپادانای شوش
در شهر باستانی شوش و در محوطه قلعه شوش قرار دارد. شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده جهان است، احتمالا به سال...

ادامه مطلب

الموت قزوین الموت قزوین
در آن سوی دشت قزوین سرزمینی وجود دارد که کوه های بلند و صخره های تند و تیز آن مظهر استقامت بشر، خاک آن نماد لطافت و آب آن نوید بخش برکت است، جایی...

ادامه مطلب

جاده ابریشم جاده ابریشم
برای آشنایی با راه ابریشم ، نخست باید راههای قدیم ایران را که زیر بنای راه ابریشم است شناخت.

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب
 
 
 
 
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
فسانه
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
حریر مهتاب
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
خرابات
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
به یاد راهی
بتهوون بتهوون
«روزی خواهد رسید که آثارش رستاخیزی به پا خواهد کرد» این پاسخی بود که لودویگ فان بتهوون (۱۷ دسامبر ۱۷۷۰ ۲۶ مارس ۱۸۲۷) در مقابل سؤال شیندلر که «آیا یقین دارد در آینده قدر آثارش را خواهند دانست؟» به او داد. رستاخیزی که بیش از دو قرن، کماکان نام بتهوون را در دنیای موسیقی بی همتا نگه داشته است و او را شکسپیر جهان موسیقی لقب داده اند
ادامه مطلب
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
گذر عمر
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
آوای دور
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
طلسم شده
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
امام زمان
نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف
مارچ سال ۱۸۴۴، نیکلای ریمسکی – کورساکف در شهر کوچکی به نام تیخوین (Tikhvin) در ۲۰۰ کیلومتری سنت پترزبورگ متولد شد. وی نواختن پیانو را در تیخوین شروع کرد و والدینش متوجه پیشرفت شایان او و قدرت خوب شنوایی وی شدند...
ادامه مطلب
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
شهود
 
  تصنیف های ایرانی ایرج بسطامی
دلداده
 
  ترانه های محلی آذری
ایران ما عاشق ما - احمد تابع خیام
 
  موسیقی بی کلام ایرانی
فراق - پاشنگ کامکار
زندگینامه ماسانوری تاکاهاشی (کیتارو) زندگینامه ماسانوری تاکاهاشی (کیتارو)
ماسانوری تاکاهاشی آهنگساز و نوازنده ژاپنی ۴ فوریه ۱۹۵۳ در شهر تویوهاشی در کشور ژاپن به دنیا آمد. بعدها نام مستعار کیتارو را برای خود برگزید.
ادامه مطلب
" ناهماهنگی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان" " ناهماهنگی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان"
زبان امروزی ما ، افغان ها و تاجیک ها از زبان کهن تر فارسی میانه یا فارسی پهلوی پدید آمده و آن هم از فارسی باستان برخاسته که زادگاه آن سرزمین تاریخی پارس ( تقریبا...
فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی
این روزها خیلی از فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی می گوییم و می شنویم . اما نه پرسیده ایم و نه کسی روشن کرده است که فرهنگ ایرانی چیست و ایران فرهنگی کدام است .گیریم که کسی...
 در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است
در این چند دهه جلال الدین محمد بلخی خراسانی ایرانی ! در غرب چندان ارج و اوج گرفت که ((یونسکو)) سال۲۰۰۷ درقطعنامه ای بزرگداشت هشتصدمین سال تولد مولوی را اعلام کرد وهمان...
" زبان ، میراث و امانت " " زبان ، میراث و امانت "
یک بار از زبان فارسی و جایگاه کنونی آن و بیم و امید ها گفتیم . با این وعده که گاهی به این بحث برگردیم. از زبان فارسی می گوییم،از زبان مادریمان که مایه پیوند ملی است و...
"  از دیگر سو " " از دیگر سو "
تصحیح دیوان حافظ به شیوه علمی – انتقادی (با معیارهای لغوی –بلاغی و حافظانه بودن تعبیرها ) درکار بزرگانی چون دکتر سلیم نیساری ، علامه محمد قزوینی ، دکتر پرویز ناتل...
    " زین الاخبار یا تاریخ گردیزی" " زین الاخبار یا تاریخ گردیزی"
گردیزی ، ابو سعید عبدالحی ضحاک بن محمود تاریخنگار برجسته ایرانی در دوره غزنویان و در نیمه نخست سده پنجم هجری است که در روزگار فرمانروایی عبدالرشید پسر مسعود غزنوی...
گذر و نظری به تاریخ بیهقی ۲ گذر و نظری به تاریخ بیهقی ۲
((ابوالفضل محمد بن حسن بیهقی)) را به درستی پدر نثر فارسی می دانند. نثر بیهقی بر پایه کارش – دبیری دیوان رسالت و تأثیر پذیرفتن از نثر استادش خواجه ابو نصر مشکان زوزنی-...