• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
برنامه «شاعر در آینه» دوشنبه ۱۹ بهمن اشعار و سرودهای انقلابی حمید سبزواری از شاعران پیشکسوت انقلاب را بررسی می کند.
احمد مهدی کارشناس موسیقی سه شنبه ۲۰ بهمن در برنامه نیستان رادیو فرهنگ با بابک زرین آهنگساز سریال «معمای شاه» گفتگو می کند.
برنامه بوم آهنگ رادیو فرهنگ یکشنبه و دوشنبه ۱۸ و ۱۹ بهمن به بررسی موسیقی شیلی و سازهای آن اختصاص دارد.
برنامه نیستان رادیو فرهنگ پنج شنبه ۱۵ بهمن با عباس سجادی مدیر عامل بنیاد نیاوران درباره آمادگی بنیاد نیاوران در ایام برگزاری سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفتگو می کند.
برنامه سرآهنگ که به موسیقی نواحی ایران می پردازد این هفته پنج شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ بهمن به بررسی موسیقی لرستان و پخش قطعات موسیقی لری اختصاص دارد.
برنامه نیستان رادیو فرهنگ چهارشنبه ۱۴ بهمن اخرین خبرهای سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر را در گفتگو با امیر بهاری مدیر روابط عمومی این جشنواره و «جایزه باربد» جویا می شود.
برنامه« سینما سیمرغ» رادیو فرهنگ سه شنبه ۱۳ بهمن ماه، با حضور حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور،علیرضا شجاع نوری ، مهدی گلستانه و تینا پاکروان پخش می شود.
محسن رشید خان ،خواننده سرشناس و استاد آواز کلاسیک در هانوفر المان دوشنبه ۱۲ بهمن گزارشی از آلمان برای شنوندگان رادیو فرهنگ از آلمان پخش می کند.
برنامه هفت کوچه جمعه ۱۶ بهمن به مناسبت دهه مبارک فجر به بررسی تجلی وقایع سیاسی و اجتماعی در ترانه های مردمی اختصاص دارد.
برنامه ترانه باران دوشنبه ۵ بهمن درباره لباس عروس و داماد در منطقه خراسان شمالی گفتگو می کند.
برنامه هفت کوچه شنبه ۲۶ دی به مناسبت انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه درباره «جارچی» و جایگاه آن در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه جمعه ۲۵ دی به مناسبت ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با موضوع فرهنگ مردم شهر ری پخش می شود.
برنامه هفت کوچه شنبه ۱۹ دی به مناسبت سالروز قیام خونین مردم قم در سال ۱۳۵۶ قرار است با موضوع فرهنگ مردم قم پخش شود.
برنامه هفت کوچه چهارشنبه ۱۶ دی به مناسبت شهادت سرلشگر ستاری با موضوع پرنده و پرواز در فرهنگ مردم پخش می شود.
بررسی و روایت داستان ها و افسانه های زمستانی در فرهنگ مردم موضوع برنامه هفت کوچه است که جمعه ۱۱ دی از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه شنبه ۲۸ آذر چوپانی و شبانی و جایگاه آن در فرهنگ مردم را بررسی می کند.
استاد محمد سلحشور استاد بنام خوشنویسی و از چهره های ماندگار ایران پنج شنبه ۱۵ بهمن میهمان برنامه فرزانگان خواهد بود.
با نزدیک‌شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برنامه راهبرد چهارشنبه ۱۴ بهمن با حضور کارشناسان به بحث درباره جایگاه مجلس اختصاص دارد.
برنامه «نشان» رادیو فرهنگ چهارشنبه ۱۴ بهمن به مناسبت سالروز درگذشت استاد پرویز یاحقی مستندی درباره آثار و زندگی این اهنگساز بزرگ پخش می کند.
برنامه شنیدنی های انقلاب همزمان با دهه فجر هر روز ساعت ۲۰:۳۰ شنیدنی های انقلاب را روایت می کند.
تاریخچه حمل و نقل ریلی در ایران موضوع برنامه شنیدنی های تاریخ است که یکشنبه ۱۱ بهمن در برنامه شنیدنی های تاریخ روایت می شود.
برنامه نشان رادیو فرهنگ جمعه ۹ بهمن پس از درگذشت زنده یاد ابوالحسن نجفی مترجم و زبان شناس ایرانی مستندی درباره زندگی و آثار وی پخش می کند.
دکتر یوسف ثبوتی فیزیکدان سرشناس ایرانی و مؤسس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان این هفته پنج شنبه ۸ بهمن میهمان برنامه فرزانگان خواهد بود.
زندگی و آثار شیخ عباس قمی معروف به محدث قمی و نویسنده کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان جمعه دوم بهمن از رادیو فرهنگ در برنامه نشان پخش می شود.
برنامه چاپ اول سه شنبه ۲۰ بهمن کتاب ضیافت اثر سید مهدی شجاعی را در گفتگو با سید مظفر شجاعی ناشر کتاب معرفی می کند.
برنامه چاپ اول دوشنبه ۱۹ بهمن به مناسبت دهه فجر با محمد حسن جولایی تهرانی نویسنده کتاب "راز گل سرخ» (شهید حسن باقری)" گفتگو می کند.
بخش دوم گفتگوی برنامه «وقتی خیال در می زند » با ایرج اسکندری نقاش و مجسمه ساز، یکشنبه ۱۸ بهمن از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه چاپ اول یکشنبه ۱۸ بهمن میزبان محمدرضا هراتی معاون امور اجرایی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی خواهد بود تا درباره کتاب "مشهد از مقاومت تاپیروزی" با وی گفتگو کند.
نمایش دیوار چهارم نوشته امیر کوهستانی جمعه ۱۶ بهمن در برنامه نسخه خوانی معرفی و اجرا می شود.
عباسعلی براتی پور از شاعران پیشکسوت معاصر دوشنبه ۱۲ بهمن به برنامه شاعر در آینه می آید و درباره اشعارش گفتگو می کند.
ایرج اسکندری نقاش و مجسمه ساز یکشنبه ۱۱ بهمن در برنامه «وقتی خیال در می زند » درباره خلق آثارش در این برنامه صحبت می کند.
جعفر ابراهیمی (شاهد) و بابک نیک طلب (شاعر کودک) این هفته سه شنبه ۶ بهمن در برنامه کتابک درباره محمود کیانوش شاعر کودک و نوجوان صحبت می کنند.
نشست خبری برنامه های رادیو که به انعکاس و پوشش سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر اختصاص می یابند چهارشنبه ۷ بهمن با حضور مسئولان برگزاری این جشنواره ، مدیر رادیو فرهنگ و برنامه سازان رادیو برگزار شد.
مهیار فیروزبخت نوازنده پیشکسوت ویلون و کمانچه، همکاری خود را با تکنوازان امروز در شبکه فرهنگ آغاز کرد.
مدیر رادیو فرهنگ امروز چهارشنبه ۲۷ آبان با محمدباقر معلم، مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما به منظور تعامل و همکاری بیشتر دیدار و گفتگو کرد . در این جلسه مصطفی خاتونی (مدیر تامین و تولید رادیو فرهنگ ) و صادق چراغی (کارشناس موسیقی) حضور داشتند.
پشنگ کامکار نوازنده سنتور جمعه ۱۵ آبان «تکنوازان امروز ایران » که به معرفی تکنوازان و پخش آثار آن ها اختصاص دارد، بداهه نوازی می کند.
اردوان کامکار سه شنبه ۱۲ آبان در برنامه «تکنوازان امروز ایران » که به معرفی تکنوازان و پخش آثار آن ها اختصاص دارد، سنتور نوازی می کند.
رادیو فرهنگ هر روز در دهه اول محرم تعزیه خوانی منطقه طالقان را در قالب برنامه «تکیه چارسوق» پخش می کند.
رادیو فرهنگ در وِیژه برنامه «غریبانه در طواف» هر روز ساعت ۱۸:۳۰ گزارشی زنده ازآخرین رویدادها و حوادث فاجعه منا پخش می کند.
برنامه تکنوازان امروز ایران که به معرفی تکنوازان و پخش آثار آن ها اختصاص دارد، هر روز ساعت ۶:۱۵ از رادیو فرهنگ پخش می شود
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش شعر در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
گلاب و گلاب گیری در فرهنگ مردم و جایگاه آن در فرهنگ ایرانی موضوع برنامه هفت کوچه است که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش طبیعت و فصل بهار در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 

بابا رحیم مشرب بابا رحیم مشرب
«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم...

ادامه مطلب

رودکی در تاجیکستان امروز رودکی در تاجیکستان امروز
سه‌شنبه، سی‌ویکم شهریورماه ۱۳۹۴ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵) مراسم بزرگداشت رودکی در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در ابتدای این...

ادامه مطلب

فارسي، زبان بين المللي فارسي، زبان بين المللي
زبان پارسي يا فارسي که درچند قرن پيش درپهنايي گسترده از هند تا بيزانس يا روم شرقي و از درياي آرال تا خليج فارس به عنوان زبان رسمي به کار مي رفت،...

ادامه مطلب

زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه
اشاره: پنجشنبه، سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با دستور نورسلطان‌ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به دانشمند توانا و ایران‌شناس برجستۀ تاجیک،...

ادامه مطلب

 «تحول زبان»  «تحول زبان»
در این نقدت درباره این موضوعات صحبت می شود: . كيفيت مطلوب چاپ كتاب؛ ۲. جالب بودن طرح روي جلد و رنگ­آميزي آن؛ ۳. مطلوبيت كاغذ و صحافي كتاب؛ ۴. روان...

ادامه مطلب

نگاهی به ادبیات ژاپن نگاهی به ادبیات ژاپن
ادبیات ژاپن سال هاست که نویسنده ها و خواننده های ایرانی را تحت تأثیر خود قرار داده، اما در این چند سال اخیر انگار توانسته مخاطب عام ادبیات را...

ادامه مطلب

کاخ چهل‌ ستون قزوین کاخ چهل‌ ستون قزوین
کاخ چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین، این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه...

ادامه مطلب

تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان
زبان شیرین و دیرین فارسی چه در قالب فارسی باستان و کتیبه ها و سنگ نوشته های خطوط میخی و چه در قالب فارسی میانه و سنگ نوشته های خطوط پهلوی و چه در...

ادامه مطلب

آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو
مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس در سي‌و‌ششمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو -۲۰۱۲، به عنوان چهاردهمين و پانزدهمين آثار ايران در تاریخ ۱۰...

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

شیخ مفید شیخ مفید
مُحمّد بن مُحمّد بن نَعمان ملقب به شیخ مُفید و معروف به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه سده ۴ هجری قمری بود.

ادامه مطلب

استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی درگذشت استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی درگذشت
استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب...

ادامه مطلب

«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود «رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.

ادامه مطلب

بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی
بهاء الدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثی همدانی عاملی جبعی (جباعی) معروف به شیخ بهائی در سال...

ادامه مطلب

ابوعلی سینا (پورسینا) ابوعلی سینا (پورسینا)
ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا و پور سینا (زادهٔ ۳۵۹ ه. ش. در بخارا –درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰-۱۰۳۷...

ادامه مطلب

خواجوی کرمانی خواجوی کرمانی
کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» (زاده: ۶۸۹ ه. ق. در کرمان - درگذشت: ۷۵۲ ه. ق. در شیراز) یکی از شاعران بزرگ...

ادامه مطلب

قلعه ی سردار اسعد بختیاری قلعه ی سردار اسعد بختیاری
قلعه_سردار_اسعد_بختیاری مربوط به اواخر سده سیزده قمری دوران قاجار که محل زندگی حکمرانان بختیاری و سران مشروطه بختیاری بوده و هم اکنون به...

ادامه مطلب

کاخ آپادانای شوش کاخ آپادانای شوش
در شهر باستانی شوش و در محوطه قلعه شوش قرار دارد. شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده جهان است، احتمالا به سال...

ادامه مطلب

الموت قزوین الموت قزوین
در آن سوی دشت قزوین سرزمینی وجود دارد که کوه های بلند و صخره های تند و تیز آن مظهر استقامت بشر، خاک آن نماد لطافت و آب آن نوید بخش برکت است، جایی...

ادامه مطلب

جاده ابریشم جاده ابریشم
برای آشنایی با راه ابریشم ، نخست باید راههای قدیم ایران را که زیر بنای راه ابریشم است شناخت.

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب

اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟ اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟
معرفی شهرتاریخی اصفهان به همراه تصنیف «اصفهان» با شعری از محمد صادق رحمانیان ، آهنگی جاویدان از زنده یاد روح الله خالقی و با صدای مرتضی محبی...

ادامه مطلب
 
 
 
كتاب كتاب "چراغ‌هاي روشن شهر بزرگ"

نويسنده : زولفو ليوانلي
مترجم : محمدامين سيفي‌اعلاء
سر دبير : محسن حكيم معاني
تهيه كننده : سيد هادي موسوي نژاد
گوينده : فاطمه ركني
راوي : بهروز رضوي
تنظيم براي راديو : محمد رضا گودرزي

نیاز نیاز

نوشته کاظم برهندی سبزواری
سردبیر: نادر برهانی مرند
فریبا متخصص، فریدون محرابی، عبدالعلی کمالی، امیر جوشقانی، نوشین حسن زاده،
کارگردان: ایوب آقاخانی
تهیه کننده: محمد مهاجر

نشانه ها نشانه ها

نوشته آلبرتو موراویا

ترجمه اعظم رسولی

رمان رمان" دیوار"

نویسنده : مارلن هاس هوفر

مترجم : شیرین قرشی
تهیه کننده : هادی موسوی نژاد
سردبیر: محسن حکیم معانی
گوینده : فاطمه رکنی
راوی : بهروز رضوی
تنظیم برای رادیو : معصومه خادم نیا

 
 
  تصنیف های ایرانی حمیدرضا نوربخش
صورتگر
 
  تصنیف های ایرانی علی جهاندار
افق
 
  تصنیف های ایرانی بهرام سارنگ
خیال انگیز
 
  تصنیف های ایرانی حسام الدین سراج
وصل
موسیقی چند صدایی شعر سعدی موسیقی چند صدایی شعر سعدی
سخن سعدی در عین روانی ، شیرینی ، خوش آهنگی ، دلپسندی و سادگی اما سرشار از کشاکش و داد و ستد و تراکنش الفاظ و معانی است و به پندار این کمینه این ویژگی منحصر به فرد سعدی است
ادامه مطلب
 
  تصنیف های ایرانی سالار عقیلی
فاش میگویم
 
  تصنیف های ایرانی سیامک شجریان
شوق نگاه
 
  تصنیف های ایرانی صدیق تعریف
شور شیدایی
 
  تصنیف های ایرانی محمد معتمدی
آیینه
رساله موسيقي خواجه نصيرالدين طوسي رساله موسيقي خواجه نصيرالدين طوسي
خواجه نصيرالدين در سال ۵۹۷ هجري (۱۲۰۱ ميلادي) در شهر طوس خراسان متولد شد. در ايام طفوليت قرآن، صرف و نحو و حديث را از پدرش محمدبن محمدبن حسن از فقها و محدثان به‌نام طوس فراگرفت و سپس در نزد دايي خود منطق و حكمت آموخت و پس از آشنايي با علوم رياضي و موسيقي از طوس به نيشابور رفت.
ادامه مطلب
جنگ، حادثه نیست بلکه واقعه است جنگ، حادثه نیست بلکه واقعه است
مرتضی سرهنگی با اشاره به انتشار کتاب جدیدش با نام «همه چیز درباره جنگ» گفت: مهم این است که بدانیم جنگ، حادثه نیست، جنگ واقعه‌ای است که زمینه، متن و پیام دارد.
شرح اسم شرح اسم
آخرین جملات کتاب را همراه با صاحب کتاب زمزمه کرد و کتاب را بست. یک‌ساعت از اذان صبح گذشته و او با وجود صدای بلند مؤذن مسجد که هر روز صبح در خانه طنین‌انداز می‌شود،...
نقد کتاب: جمجمه‌ات را قرض بده برادر!، نقد کتاب: جمجمه‌ات را قرض بده برادر!،
رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر!» تازه ترین کتاب «مرتضی کربلایی‌لو»، روایتی است جذاب و رمزآلود درباره دسته‌ای از غواصان واحد اطلاعات عملیات که مشغول شناسایی...
تنهایی لیلا؛ روایتی عاشقانه از زیبایی‌های دین تنهایی لیلا؛ روایتی عاشقانه از زیبایی‌های دین
تنهایی لیلا عنوان سریالی است که از سوم مردادماه از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود کاری که از همان قسمت اول، توانست مخاطبان ثابتی را جذب خود کند. در حالی که معمولا سریال‌های...
نقد و بررسی  کتاب متون طنزآمیز عامیانه ایرانی نقد و بررسی کتاب متون طنزآمیز عامیانه ایرانی
طنز و شوخی‌های عامیانه، بخشی از فرهنگ عامیانه و فولکلور به شمار می‌آید. درباره فرهنگ عامیانه و نیز طنزهای عامیانه کتابهایی به فارسی نوشته یا ترجمه شده که هر کدام...
 آیین رونمایی کتاب «نقد صیرفیان» در خبرگزاری فارس آیین رونمایی کتاب «نقد صیرفیان» در خبرگزاری فارس
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین رونمایی کتاب «نقد صیرفیان» اثر محمدرضا ترکی در چهل و هفتمین «عصرانه ادبی فارس» با حضور علیرضا قزوه، مصطفی محدثی...
نقد مزار شریف ساخته عبدالحسن برزیده نقد مزار شریف ساخته عبدالحسن برزیده
مزارشریف فیلم قابل احترامی است که قصه‌ی شهادت دیپلمات‌های ایرانی در مرداد ۷۷ را روایت می‌کند؛ زمانی که کنسولگری ایران در مزارشریف مورد حمله قرار گرفت و تنها یک...
قندون جهیزیه؛ غیرمنتظره بود قندون جهیزیه؛ غیرمنتظره بود
"قندون جهیزیه"نقد شرایط اقتصادی جامعه است اما فیلم سیاه و تلخی نیست چراکه نویسنده با خلق موقعیت‌های طنز موفق می‌شود در اوج تلخی از تماشاگران خنده بگیرد