• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
تورج اجلی بدلکار سینما چهارشنبه ۵ آبان میهمان برنامه سینمایی عصر فرهنگ خواهد بود .
رادیو فرهنگ دوشنبه ۳ آبان به بهانه برگزیده شدن احسان عبدی پور در جشن خانه موسیقی بعنوان جوان نخبه موسیقی نواحی در سال ۹۵ در برنامه نیستان با وی گفتگو می کند.
برنامه سرآهنگ که به موسیقی نواحی ایران می پردازد این هفته پنج شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ مهر در دو برنامه به معرفی موسیقی استان سمنان بخصوص شهرستان سنگسر اختصاص دارد.
برنامه «شاعر در آینه» رادیو فرهنگ این هفته دوشنبه ۲۶ مهر اشعار فرخی یزدی را بررسی می کند.
گروه موسيقي مازيار چاهي با شركت در مسابقات جهاني موسيقي در كشور اسپانيا موفق به كسب مقام نخست در موسيقي فولكلور گرديد. به همین سبب برنامه نیستان پنج شنبه ۱۵ مهر با مازیار چاهی گفتگو می کند.
رادیو فرهنگ شنبه ۱۷ مهر با استاد شیرمحمد اسپندار (یکی از نوازندگان مطرح ساز دونلی در ایران و جهان ) گفتگو می کند.
رادیو فرهنگ چهارشنبه ۱۴ مهر به بهانه انتشار البوم موسیقی «گفت و شنید» با پیمان سلطانی آهنگساز این اثر گفتگو می کند.
محمود فلاح (تهیه کننده سینما و تلویزیون) و تهیه کننده سریال مختار نامه فردا چهارشنبه ۱۴ میهمان برنامه سینمایی عصر فرهنگ خواهد بود .
برنامه فرهنگ مردم هفت کوچه جمعه ۷ مهر به بررسی کهنه و نو در فرهنگ مردم می پردازد.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس، مونوگرافی کوچ عشایر در استان فارس را بررسی می کند.
مستند پژوهشی ترانه باران دوشنبه ۳ آبان در سفر به استان خراسان شمالی، کاربرد نی در زندگی ایلات عشایر خراسان شمالی را بررسی می کند.
مستند پژوهشی ترانه باران رادیو فرهنگ در سفر به استان فارس یکشنبه دوم آبان ورزش و بازی های بومی استان فارس را بررسی می کند.
برنامه فرهنگ مردم هفت کوچه جمعه ۳۰ مهر به بررسی تجارت (خرید و فروش) در فرهنگ مردم می پردازد.
برنامه هفت کوچه این هفته پنج شنبه ۲۹ مهر درباره آئین های برداشت محصول در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
برنامه جستجوی فردا که به بررسی موضوع جمعیت اختصاص دارد از دوشنبه و سه شنبه ۲۶ و ۲۷ مهر به بررسی باورهای غلط در فرزندآوری اختصاص دارد.
مستند پژوهشی ترانه باران به مناسبت ایام محرم در سفر به استان فارس، سه شنبه ۲۷ مهر فرهنگ نذر و آداب زیارت در ایام محرم را بررسی می کند.
برنامه نشان شنبه ۸ آبان به مناسبت سالروز تولد زنده یاد مرتضی احمدی مستندی درباره زندگی و آثار این هنرمند پخش می کند.
برنامه مستند نشان جمعه ۷ مهر مستندی با موضوع پدافند غیرعامل پخش می کند
برنامه مستند نشان پنج شنبه ۶ مهر مستندی از زندگی شهید مهدی زین الدین از فرماندهان بزرگ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را پخش می کند.
رادیو فرهنگ پنج شنبه ۶ آبان در برنامه «نام آوران ایران زمین» با سید احمد وکیلیان، نویسنده و پژوهشگر گفتگو می کند.
برنامه جدید «سی مجموعه » که هر جمعه ساعت ۱۶:۳۰ پخش می شود، این هفته جمعه ۷ آبان میزبان سام شمس آبادی، مجموعه دار کارت پستال خواهد بود و با وی گفتگو می کند.
از برنامه شنیدنی های تاریخ در رادیو فرهنگ، چهارشنبه ۵ آبان خواهید شنید که کدام پادشاهان‌ ایران در کربلا خاک شده اند؟
سخنرانی دکتر ابوالفضل حری با موضوع نقد و بررسی کتاب «سبک و زبان در نقد ادبی» سه شنبه ۴ آبان از برنامه «کلماتی که بوی تازگی می دهد» پخش می شود.
دلایل و چگونگی طرح اجباری اسکان عشایر توسط رضاخان سه شنبه ۴ آبان در برنامه شنیدنی های تاریخ روایت می شود.
دکتر احسان شکرالهی سه شنبه ۴ آبان کتاب فرهنگ ضرب المثل های فارسی را بررسی می کند.
دهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال همزمان با برگزاری این نمایشگاه در برنامه آینه جیبی هر شب ساعت ۲۰:۳۰ مورد بررسی قرار می گیرد.
بخش هايي از كتاب تهور و شهامت بخشی از مجموعه کتاب‌های «رسم خوبان» چهارشنبه ۵ آبان در برنامه فرآهنگ بازخواني مي شود.
معرفی رمان «تمام نورهایی که نمی‌توانیم ببینیم» که برنده پولیتزر ۲۰۱۵ است و کتاب «فیلم‌نگاری یک داستان عاشقانه» در برنامه چاپ اول سه شنبه ۴ آبان صورت می گیرد.
بخش هايي از كتاب مقامات حمیدی را سه شنبه ۴ آبان را ساعت ۲۳:۳۰ از برنامه فرآهنگ بشنوید.
بخش هايي از كتاب پرستش و عبادت بخشی از مجموعه کتاب‌های «رسم خوبان» دوشنبه ۳ آبان در برنامه فرآهنگ بازخواني مي شود.
ناشر کتاب «عشق جاوید است» که کتابی درباره زندگی ابراهام لینکلن رئیس جمهور آمریکاست، فردا دوشنبه ۳ آبان درباره این کتاب با برنامه چاپ اول گفتگو می کند.
مسعود شجاعی طباطبایی ، کاریکاتوریست و مدیر خانه کاریکاتور ایران یکشنبه ۲ آبان میهمان برنامه وقتی خیال در می زند خواهد بود تا درباری تاثیر خیال در آثارش صحبت کند.
دکتر اکبر ایرانی رئیس مرکز پژوهشی میراث مکتوب یکشنبه ۲ آبان در برنامه سمت و سو درباره اهمیت شعر و عرفان در ادبیات صحبت می کند.
برنامه سمت و سو چهارشنبه ۲۸ مهر به منظور بررسی داستان نویسی و جشنواره داستان نویسی خاتم با دبیر علمی این جشنواره گفتگو می کند.
شنیدنی هایی از قلعه بمپور معروفترین و در عین حال مهمترین قلعه در سراسر بلوچستان را دوشنبه ۲۶ مهر از برنامه شنیدنی های تاریخ بشنوید.
علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی دوشنبه ۲۶ مهر در برنامه سمت و سو درباره اهمیت پژوهش های اسنادی برنامه سمت و سو گفتگو می کند.
حجت الاسلام علی اکبر رنجبران کارشناس و مولف کتاب چهل منزل با حسین(ع) چهارشنبه ۲۱ مهر در برنامه سمت و سو میهمان رادیو فرهنگ خواهد بود .
ویژگی ها و فعالیت های پارک های علم و فناوری دوشنبه ۱۲ مهر در برنامه سمت و سو مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
فعالیت های علمی بانک خون بند ناف فردا یکشنبه ۱۱ مهر در برنامه سمت و سو یا حضور کارشناسان بانک خون بند ناف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
سردار بهمن کارگر ، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهارشنبه ۷ مهر به مناسبت هفته دفاع مقدس در برنامه سمت و سو میهمان رادیو فرهنگ خواهد بود .
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش شعر در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
گلاب و گلاب گیری در فرهنگ مردم و جایگاه آن در فرهنگ ایرانی موضوع برنامه هفت کوچه است که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش طبیعت و فصل بهار در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 

بابا رحیم مشرب بابا رحیم مشرب
«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم...

ادامه مطلب

رودکی در تاجیکستان امروز رودکی در تاجیکستان امروز
سه‌شنبه، سی‌ویکم شهریورماه ۱۳۹۴ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵) مراسم بزرگداشت رودکی در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در ابتدای این...

ادامه مطلب

فارسي، زبان بين المللي فارسي، زبان بين المللي
زبان پارسي يا فارسي که درچند قرن پيش درپهنايي گسترده از هند تا بيزانس يا روم شرقي و از درياي آرال تا خليج فارس به عنوان زبان رسمي به کار مي رفت،...

ادامه مطلب

زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه
اشاره: پنجشنبه، سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با دستور نورسلطان‌ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به دانشمند توانا و ایران‌شناس برجستۀ تاجیک،...

ادامه مطلب

 «تحول زبان»  «تحول زبان»
در این نقدت درباره این موضوعات صحبت می شود: . كيفيت مطلوب چاپ كتاب؛ ۲. جالب بودن طرح روي جلد و رنگ­آميزي آن؛ ۳. مطلوبيت كاغذ و صحافي كتاب؛ ۴. روان...

ادامه مطلب

مؤمن قناعت مؤمن قناعت
مؤمن قناعت (زادهٔ ۱۹۳۲ م) شاعر پارسی‌گوی تاجیکستان، نمایندهٔ مردم تاجیکستان در پارلمان اتحاد جماهیر شوروی (۱۹۹۱-۱۹۷۹)، متفکر سیاسی و...

ادامه مطلب

کاخ چهل‌ ستون قزوین کاخ چهل‌ ستون قزوین
کاخ چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین، این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه...

ادامه مطلب

تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان
زبان شیرین و دیرین فارسی چه در قالب فارسی باستان و کتیبه ها و سنگ نوشته های خطوط میخی و چه در قالب فارسی میانه و سنگ نوشته های خطوط پهلوی و چه در...

ادامه مطلب

آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو
مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس در سي‌و‌ششمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو -۲۰۱۲، به عنوان چهاردهمين و پانزدهمين آثار ايران در تاریخ ۱۰...

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

ابن بیطار ابن بیطار
ضیاء الدین ابو محمد عبدالله احمد بن محمد مالکی، مشهور به ابن بیطار، اواخر قرن ششم ه.ق در مالقه ی اسپانیا متولد شد و در سال ۶۴۶ ه.ق از دنیا رفت.

ادامه مطلب

شیخ مفید شیخ مفید
مُحمّد بن مُحمّد بن نَعمان ملقب به شیخ مُفید و معروف به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه سده ۴ هجری قمری بود.

ادامه مطلب

استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت
استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب...

ادامه مطلب

«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود «رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.

ادامه مطلب

هوشنگ ابتهاج هوشنگ ابتهاج
امیر هوشنگ ابتهاج (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت)، متخلص به «ه‍. الف سایه»، شاعر و موسیقی‌پژوه ایرانی است.

ادامه مطلب

بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی
بهاء الدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثی همدانی عاملی جبعی (جباعی) معروف به شیخ بهائی در سال...

ادامه مطلب

قلعه بهستان قلعه بهستان
قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان قرار دارد و قدمت این دژ به دوره هخامنشیان برمی‌گردد.

ادامه مطلب

قلعه ی سردار اسعد بختیاری قلعه ی سردار اسعد بختیاری
قلعه_سردار_اسعد_بختیاری مربوط به اواخر سده سیزده قمری دوران قاجار که محل زندگی حکمرانان بختیاری و سران مشروطه بختیاری بوده و هم اکنون به...

ادامه مطلب

کاخ آپادانای شوش کاخ آپادانای شوش
در شهر باستانی شوش و در محوطه قلعه شوش قرار دارد. شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده جهان است، احتمالا به سال...

ادامه مطلب

الموت قزوین الموت قزوین
در آن سوی دشت قزوین سرزمینی وجود دارد که کوه های بلند و صخره های تند و تیز آن مظهر استقامت بشر، خاک آن نماد لطافت و آب آن نوید بخش برکت است، جایی...

ادامه مطلب

جاده ابریشم جاده ابریشم
برای آشنایی با راه ابریشم ، نخست باید راههای قدیم ایران را که زیر بنای راه ابریشم است شناخت.

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب
 
 
 
 
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
آوای دور
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
طلسم شده
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
امام زمان
 
  ترانه های پاپ میثم ابراهیمی
شهود
بتهوون بتهوون
«روزی خواهد رسید که آثارش رستاخیزی به پا خواهد کرد» این پاسخی بود که لودویگ فان بتهوون (۱۷ دسامبر ۱۷۷۰ ۲۶ مارس ۱۸۲۷) در مقابل سؤال شیندلر که «آیا یقین دارد در آینده قدر آثارش را خواهند دانست؟» به او داد. رستاخیزی که بیش از دو قرن، کماکان نام بتهوون را در دنیای موسیقی بی همتا نگه داشته است و او را شکسپیر جهان موسیقی لقب داده اند
ادامه مطلب
 
  ترانه های محلی آذری
ایران ما عاشق ما - احمد تابع خیام
 
  موسیقی بی کلام ایرانی
فراق - پاشنگ کامکار
 
  موسیقی بی کلام ایرانی
لیلی و مجنون - فرامرز پایور- گروه اساتید
 
  ارکسترال غربی ارکستر منتووانی
طلوع و غروب
نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف
مارچ سال ۱۸۴۴، نیکلای ریمسکی – کورساکف در شهر کوچکی به نام تیخوین (Tikhvin) در ۲۰۰ کیلومتری سنت پترزبورگ متولد شد. وی نواختن پیانو را در تیخوین شروع کرد و والدینش متوجه پیشرفت شایان او و قدرت خوب شنوایی وی شدند...
ادامه مطلب
 
  برگزیده موسیقی کلاسیک برلیوز
رژهء مجارستانی
 
  برگزیده موسیقی کلاسیک دبیوسی
راه رفتن لولو
 
  برگزیده موسیقی کلاسیک شوبرت
موسیقی لحظه
 
  موسیقی الکترونیک ژان میشل ژار تصویر
بشنوید
زندگینامه ماسانوری تاکاهاشی (کیتارو) زندگینامه ماسانوری تاکاهاشی (کیتارو)
ماسانوری تاکاهاشی آهنگساز و نوازنده ژاپنی ۴ فوریه ۱۹۵۳ در شهر تویوهاشی در کشور ژاپن به دنیا آمد. بعدها نام مستعار کیتارو را برای خود برگزید.
ادامه مطلب
" ناهماهنگی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان" " ناهماهنگی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان"
زبان امروزی ما ، افغان ها و تاجیک ها از زبان کهن تر فارسی میانه یا فارسی پهلوی پدید آمده و آن هم از فارسی باستان برخاسته که زادگاه آن سرزمین تاریخی پارس ( تقریبا...
فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی
این روزها خیلی از فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی می گوییم و می شنویم . اما نه پرسیده ایم و نه کسی روشن کرده است که فرهنگ ایرانی چیست و ایران فرهنگی کدام است .گیریم که کسی...
 در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است
در این چند دهه جلال الدین محمد بلخی خراسانی ایرانی ! در غرب چندان ارج و اوج گرفت که ((یونسکو)) سال۲۰۰۷ درقطعنامه ای بزرگداشت هشتصدمین سال تولد مولوی را اعلام کرد وهمان...
" زبان ، میراث و امانت " " زبان ، میراث و امانت "
یک بار از زبان فارسی و جایگاه کنونی آن و بیم و امید ها گفتیم . با این وعده که گاهی به این بحث برگردیم. از زبان فارسی می گوییم،از زبان مادریمان که مایه پیوند ملی است و...
"  از دیگر سو " " از دیگر سو "
تصحیح دیوان حافظ به شیوه علمی – انتقادی (با معیارهای لغوی –بلاغی و حافظانه بودن تعبیرها ) درکار بزرگانی چون دکتر سلیم نیساری ، علامه محمد قزوینی ، دکتر پرویز ناتل...
    " زین الاخبار یا تاریخ گردیزی" " زین الاخبار یا تاریخ گردیزی"
گردیزی ، ابو سعید عبدالحی ضحاک بن محمود تاریخنگار برجسته ایرانی در دوره غزنویان و در نیمه نخست سده پنجم هجری است که در روزگار فرمانروایی عبدالرشید پسر مسعود غزنوی...
گذر و نظری به تاریخ بیهقی ۲ گذر و نظری به تاریخ بیهقی ۲
((ابوالفضل محمد بن حسن بیهقی)) را به درستی پدر نثر فارسی می دانند. نثر بیهقی بر پایه کارش – دبیری دیوان رسالت و تأثیر پذیرفتن از نثر استادش خواجه ابو نصر مشکان زوزنی-...