• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
برنامه نیستان رادیو فرهنگ، سه شنبه ۴ خرداد با فیروز برنجان که سرود ماندگار خلبان ملوانان را در نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ساخته است، گفتگو می کند.
بررسی شعر و اندیشه حسین پناهی دوشنبه ۳ خرداد، موضوع برنامه «شاعر در آیینه » از رادیو فرهنگ خواهد بود.
برنامه سراهنگ پنج شنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ضمن بررسی موسیقی بلوچی و انواع ان قطعات سازی و آوازی بلوچی پخش می کند.
معرفی کتاب مجموعه تصانیف مشکاتیان و همچنین اجرای تصنیف «مسیحی» توسط کیوان ساکت فردا چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت از برنامه نیستان پخش می شود.
علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در گفتگوی اختصاصی با رادیو فرهنگ از نقش رادیو در معرفی موسیقی نواحی و وضعیت موسیقی نواحی خواهد گفت.
برنامه نیستان یکشنبه ۲۶ اردیبهشت مستندی از کنسرت بوشهری لیان در تالار وحدت تهران پخش می کند که در این زمینه با هنرمندان این گروه گفتگوی اختصاصی خواهد داشت.
مرتضی محبی زاده (خواننده موسیقی ایرانی) که معتقد است یک خواننده خوب کسی است که به چند گوشه موسیقی مسلط است ، سه شنبه ۲۱ اردیبهشت دربره این موضوع با شنوندگان نیستان صحبت می کند.
گفتگو با نوازنده پیشکسوت ساز جفتی در هرمزگان و محسن دایی نبی (خواننده) دوشنبه ۲۰ اردیبهشت از برنامه نیستان رادیو فرهنگ پخش می شود.
معرفی و بررسی آواهای کار در مناطق مختلف ایران موضوع برنامه هفت کوچه است که پنج شنبه ۶ خرداد از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه شنبه یکم خرداد در آستانه ولادت باسعادت حضرت مهدی موعود (عج) و نیمه شعبان، انتظار در فرهنگ مردم را بررسی می کند.
بیست و هشتم اردیبهشت روز بزرگداشت خیام است به همین منابست برنامه هفت کوچه جمعه ۳۱ اردیبهشت جایگاه خیام در فرهنگ مردم ایران را بررسی می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت به بررسی جایگاه آب و اهمیت آن در فرهنگ مردم در فرهنگ مردم ایران اختصاص دارد.
برنامه هفت کوچه شنبه ۱۸ اردیبهشت شنوندگان را با فرهنگ مردم قمصر، آران و بیدگل آشنا می کند
برنامه هفت کوچه جمعه ۱۰ اردیبهشت به بررسی موضوع روزی حلال در فرهنگ مردم و اثرات آن در زندگی اختصاص دارد.
برنامه هفت کوچه جمعه ۱۰ اردیبهشت با ویژه برنامه ای به مناسبت روز ملی خلیج فارس پخش می شود.
یکی از آثار تاریخی دنیا، بنای استون هنج است که قدمت این بنا به ۳۱۰۰ سال پیش از میلاد بر می‌گردد، درست زمانی که عصر نوسنگی و عصر مفرغ بوده است، برنامه شنیدنی های تاریخ پنج شنبه ۷ خرداد شنیدنی هایی از این بنای تاریخی روایت می کند
مستندی از تاریخچه و پیشینه تشکیل مجلس در ایران را جمعه ۷ خرداد از برنامه نشان رادیو فرهنگ بشنوید.
برنامه نشان پنج شنبه ۶ خرداد مستندی از زندگی شهید محمد علی جهان آرا، فرمانده پیروزمند سپاه خرمشهر پخش می کند.
هرم‌های مصری از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن نیز به شمار می‌روند، برنامه شنیدنی های تاریخ پنج شنبه ۶ خرداد، شنیدنی هایی درباره این اهرام و تاریخچه آن ها روایت می کند.
برنامه سمت و سو دوشنبه ۳ خرداد با ویژه برنامه ای به مناسبت سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت و پیروزی پخش می شود.
در گوشه‌ گوشه ایران جاذبه‌های عجیب و شگفت‌انگیزی وجود دارد که کمتر کسی از آنها باخبر است از جمله روستا های تارخی و شگفت انگیزی در ایران وجود دارد که جمعه ۳۱ اردیبهشت در برنامه شنیدنی های تاریخ معرفی می شود.
به جز زلزله و آتش فشان که شمار زیادی انسان را در طول تاریخ به کام مرگ برده است ، سیل ها ، تند بادها سونامی ها نیز آخرین کابوس انسانهای بیشماری در طول تاریخ شده اند، برنامه شنیدنی های تاریخ چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت فاجعه بارترین بلایای طبیعی در طول تاریخ را روایت می کند.
برنامه سمت سو سه شنبه ۲۸ اردیبهشت میزبان رییس انجمن اعصاب ایران خواهد بود تا درباره اهمیت علوم شناختی به عنوان یکی از دانش های نوین که از زيرمجموعه هاي علم اعصاب، روان شناسي، زبان شناسي، هوش مصنوعي و فلسفه ذهن تشکیل شده است ، گفتگو کند.
کتاب «آخرین خنده» نوشته‌ی «دی. اچ. لارنس» و ترجمه‌ی «سعید سعیدپور» را سه شنبه ۴ خرداد از برنامه فرآهنگ بشنوید.
برنامه« کتابک» رادیو فرهنگ سه شنبه ۴ خرداد ، یوسف قوجق یکی از نویسندگان کودک و نوجوان را به شنوندگان معرفی می کند.
دختر گمشده، پرفروش‌ترین رمان جهان با ترجمه آرش خیروی یکشنبه دوم خرداد در برنامه چاپ اول معرفی می شود.
استاد جلال مقامی دوبلور پیشکسوت و نام آشنای ایران یکشنبه ۲۶ اردیبهشت میهمان برنامه «وقتی خیال در می زند » خواهد بود، تا از نیم قرن فعالیتش در عرصه‌ی دوبله بگوید.
گفتگو با لاله تقیان در مورد مجموعه کتاب های سرگرمیهای مردم تهران در دوران قاجار و پهلوی و گفتگو با مترجم رمان خیالباف موضوع گفتگوهای برنامه چاپ اول خواد بود که دوشنبه ۲۰ اردیبهشت پخش می شود
شبکة رادیویی فرهنگ طبق سنت ۱۸ ساله خود برنامة زنده برای اجرا در محل برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برنامة زنده ای طراحی کرده است.
مدیر انتشارات میردشتی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در برنامه چاپ اول درباره رونمایی از کتاب ˝چشمه صبح ˝، اشعار محمدعلی بهمنی صحبت می کند.
بخش هایی از کتاب «شرح مثنوی» دکترعلی اصغر حلبی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در برنامه فرآهنگ رادیو فرهنگ بازخوانی می شود.
برنامه سمت و سو پنج شنبه ۶ خرداد به بهانه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی میزبان دکتر بهمن نامور مطلق (معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی) خواهد بود و با وی گفتگو می کند.
برنامه «سمت و سو» چهارشنبه ۸ اردیبهشت به منظور بررسی و شناخت پدیده های نوظهور زیست محیطی و مدیریت ان میزبان کارشناسان این حوزه خواهد بود.
برنامه «سمت و سو» سه شنبه ۳۱ فروردین به منظور بررسی کتیبه های تاریخی ایران، میزبان عمادالدین شیخ الحکمایی مدرس دانشگاه و پژوهشگر موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران خواهد بود.
برنامه «سمت و سو» دوشنبه ۳۰ فروردین به منظور بررسی اهمیت حفظ آثار و مقام مفاخر فرهنگی با حسین شاکری، قائم مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفتگو می کند.
برنامه «سمت و سو» یکشنبه ۲۹ فروردین درباره علم فیزیک و اهمیت آن با رییس دانشگاه علوم شیراز گفتگو می کند.
برنامه «سمت و سو» چهارشنبه ۲۵ فروردین به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی با مدیر موسسه روایت فتح و مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفتگو می کند.
برنامه «سمت و سو» جمعه ۲۱ اسفند با موضوع گردشگری و اهمیت ان در ایران پخش می شود.
برنامه «سمت و سو» چهارشنبه ۱۹ اسفند، تغییرات آب و هوایی کره زمین و نقش انسان ها در گرم شدن کره زمین را در گفتگو با رییس پژوهشکده هواشناسی بررسی می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش شعر در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
گلاب و گلاب گیری در فرهنگ مردم و جایگاه آن در فرهنگ ایرانی موضوع برنامه هفت کوچه است که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش طبیعت و فصل بهار در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
طنز «دهخدا» تاریخ مصرف ندارد      
۱۶ فروردین ۱۳۹۵

طنز «دهخدا» تاریخ مصرف ندارد
طنز «دهخدا» تاریخ مصرف ندارد      
۱۶ فروردین ۱۳۹۵

طنز «دهخدا» تاریخ مصرف ندارد
نبودیم نبودید!      
۱۶ اسفند ۱۳۹۴

نبودیم نبودید!
 
 

بابا رحیم مشرب بابا رحیم مشرب
«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم...

ادامه مطلب

رودکی در تاجیکستان امروز رودکی در تاجیکستان امروز
سه‌شنبه، سی‌ویکم شهریورماه ۱۳۹۴ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵) مراسم بزرگداشت رودکی در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در ابتدای این...

ادامه مطلب

فارسي، زبان بين المللي فارسي، زبان بين المللي
زبان پارسي يا فارسي که درچند قرن پيش درپهنايي گسترده از هند تا بيزانس يا روم شرقي و از درياي آرال تا خليج فارس به عنوان زبان رسمي به کار مي رفت،...

ادامه مطلب

زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه
اشاره: پنجشنبه، سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با دستور نورسلطان‌ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به دانشمند توانا و ایران‌شناس برجستۀ تاجیک،...

ادامه مطلب

 «تحول زبان»  «تحول زبان»
در این نقدت درباره این موضوعات صحبت می شود: . كيفيت مطلوب چاپ كتاب؛ ۲. جالب بودن طرح روي جلد و رنگ­آميزي آن؛ ۳. مطلوبيت كاغذ و صحافي كتاب؛ ۴. روان...

ادامه مطلب

نگاهی به ادبیات ژاپن نگاهی به ادبیات ژاپن
ادبیات ژاپن سال هاست که نویسنده ها و خواننده های ایرانی را تحت تأثیر خود قرار داده، اما در این چند سال اخیر انگار توانسته مخاطب عام ادبیات را...

ادامه مطلب

کاخ چهل‌ ستون قزوین کاخ چهل‌ ستون قزوین
کاخ چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین، این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه...

ادامه مطلب

تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان تأثیر زبان و ادبیات فارسی در جهان
زبان شیرین و دیرین فارسی چه در قالب فارسی باستان و کتیبه ها و سنگ نوشته های خطوط میخی و چه در قالب فارسی میانه و سنگ نوشته های خطوط پهلوی و چه در...

ادامه مطلب

آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو آثار تاریخی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو
مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس در سي‌و‌ششمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو -۲۰۱۲، به عنوان چهاردهمين و پانزدهمين آثار ايران در تاریخ ۱۰...

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

ابن بیطار ابن بیطار
ضیاء الدین ابو محمد عبدالله احمد بن محمد مالکی، مشهور به ابن بیطار، اواخر قرن ششم ه.ق در مالقه ی اسپانیا متولد شد و در سال ۶۴۶ ه.ق از دنیا رفت.

ادامه مطلب

شیخ مفید شیخ مفید
مُحمّد بن مُحمّد بن نَعمان ملقب به شیخ مُفید و معروف به ابن المعلّم، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه سده ۴ هجری قمری بود.

ادامه مطلب

استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت استاد عبد‌الحسین حائری درگذشت
استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب...

ادامه مطلب

«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود «رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.

ادامه مطلب

هوشنگ ابتهاج هوشنگ ابتهاج
امیر هوشنگ ابتهاج (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت)، متخلص به «ه‍. الف سایه»، شاعر و موسیقی‌پژوه ایرانی است.

ادامه مطلب

بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی بررسی آثار و زندگینامه دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه، شیخ بهایی
بهاء الدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثی همدانی عاملی جبعی (جباعی) معروف به شیخ بهائی در سال...

ادامه مطلب

قلعه بهستان قلعه بهستان
قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان قرار دارد و قدمت این دژ به دوره هخامنشیان برمی‌گردد.

ادامه مطلب

قلعه ی سردار اسعد بختیاری قلعه ی سردار اسعد بختیاری
قلعه_سردار_اسعد_بختیاری مربوط به اواخر سده سیزده قمری دوران قاجار که محل زندگی حکمرانان بختیاری و سران مشروطه بختیاری بوده و هم اکنون به...

ادامه مطلب

کاخ آپادانای شوش کاخ آپادانای شوش
در شهر باستانی شوش و در محوطه قلعه شوش قرار دارد. شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده جهان است، احتمالا به سال...

ادامه مطلب

الموت قزوین الموت قزوین
در آن سوی دشت قزوین سرزمینی وجود دارد که کوه های بلند و صخره های تند و تیز آن مظهر استقامت بشر، خاک آن نماد لطافت و آب آن نوید بخش برکت است، جایی...

ادامه مطلب

جاده ابریشم جاده ابریشم
برای آشنایی با راه ابریشم ، نخست باید راههای قدیم ایران را که زیر بنای راه ابریشم است شناخت.

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب
 
 
 
 
 
  ترانه های پاپ خواجه امیری
در آستان نور
 
  ترانه های پاپ محمد نوری
اگر تو آمده بودی
 
  ترانه های پاپ علیرضا شهاب
بنام آسمان
 
  ترانه های پاپ خشایار اعتمادی
من و تو درخت و بارون
نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف نگاهی به زندگی نیکلای ریمسکی کورساکوف
مارچ سال ۱۸۴۴، نیکلای ریمسکی – کورساکف در شهر کوچکی به نام تیخوین (Tikhvin) در ۲۰۰ کیلومتری سنت پترزبورگ متولد شد. وی نواختن پیانو را در تیخوین شروع کرد و والدینش متوجه پیشرفت شایان او و قدرت خوب شنوایی وی شدند...
ادامه مطلب
 
  ترانه های پاپ قاسم افشار
هم قسم
 
  ترانه های پاپ علی لهراسبی
حس غریبانه
 
  ترانه های پاپ امیر تاجیک
هم دل هم صدا
 
  ترانه های پاپ مازیار
فریاد عشق
موسیقی چند صدایی شعر سعدی موسیقی چند صدایی شعر سعدی
سخن سعدی در عین روانی ، شیرینی ، خوش آهنگی ، دلپسندی و سادگی اما سرشار از کشاکش و داد و ستد و تراکنش الفاظ و معانی است و به پندار این کمینه این ویژگی منحصر به فرد سعدی است
ادامه مطلب
 
  ترانه های پاپ نیما مسیحا
عاشقانه
 
  تصنیف های ایرانی گلریز مرتضی محبی زاده
 
  ترانه های پاپ حسین زمان
مسافر
 
  ترانه های پاپ فرهاد مهراد
وحدت
رساله موسيقي خواجه نصيرالدين طوسي رساله موسيقي خواجه نصيرالدين طوسي
خواجه نصيرالدين در سال ۵۹۷ هجري (۱۲۰۱ ميلادي) در شهر طوس خراسان متولد شد. در ايام طفوليت قرآن، صرف و نحو و حديث را از پدرش محمدبن محمدبن حسن از فقها و محدثان به‌نام طوس فراگرفت و سپس در نزد دايي خود منطق و حكمت آموخت و پس از آشنايي با علوم رياضي و موسيقي از طوس به نيشابور رفت.
ادامه مطلب
رمان «راز آن صدا» لیلا عباسعلی‌زاده منتشر شد رمان «راز آن صدا» لیلا عباسعلی‌زاده منتشر شد
انتشارات شهرستان ادب، رمان «راز آن صدا» نوشته لیلا عباسعلی‌زاده را برای نوجوانان منتشر کرده است. این رمان روایت اجتماعی و رئال پسری به نام «سهراب» را در قالب ۲۵ فصل...
«ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت» سیداکبر میرجعفری منتشر شد «ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت» سیداکبر میرجعفری منتشر شد
کتاب «ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت»، مجموعه داستان‌های خیلی کوتاه اما پیوسته ای درباره جنگ به قلم سید اکبر میر جعفری است. این کتاب با عنوان فرعی «جنگ نوشت» در...
نقد و بررسی فیلم بادیگارد نقد و بررسی فیلم بادیگارد
حیدر ذبیحی ( پرویز پرستویی ) محافظ پا به سن گذاشته ای است که پس از سالها حفاظت از جان افراد مهم کشور، حالا به حفاظت یک دانشمند هسته ای گمارده شده است اما...
روایت معلم دامغانی از یک تضاد در شعر حافظ روایت معلم دامغانی از یک تضاد در شعر حافظ
علی معلم دامغانی می‌گوید حافظ قرآن بودن با ایرانیت غلیظی كه در اشعار حافظ وجود دارد متضاد است و اگر این‌ها را كشف كنیم شاید بتوانیم به تفسیرهای دقیق و درستی از...
یادداشت‌های جلال از چه حرف می‌زنند؟ یادداشت‌های جلال از چه حرف می‌زنند؟
خواهرزاده جلال‌ آل‌احمد می‌گوید در صورت به دست آوردن مجالی برای انتشار کامل یادداشت‌های پیدا شده از جلال، حرف‌های ناشنیده این نویسنده، شنیده خواهد شد.
اسناد قاجار در آرشیو دولتی مونیخ نگهداری می‌شود اسناد قاجار در آرشیو دولتی مونیخ نگهداری می‌شود
صد‌ها سند تاریخی و دیپلماسی از روابط ایران و آلمان در زمان صفویه و قاجار و حتی پس از آن در آرشیو دولتی مونیخ نگهداری می‌شود.
رومانتیسم در لهستان تنها یک دبستان ادبی نبود رومانتیسم در لهستان تنها یک دبستان ادبی نبود
علیرضا دولتشاهی لهستان شناس در یک سخنرانی درباره آدام میتسکیه‌ویچ شاعر ملی لهستان، گفت: رومانتیسم در لهستان نیز به مانند دیگر جاها، تنها دبستانی ادبی نبود و در...
چطور یک اثر هنری را نقد کنیم؟ چطور یک اثر هنری را نقد کنیم؟
نقد هنری به بحث و ارزیابی در آثار هنر بصری می‌پردازد. منتقدان هنر معمولاً آثار هنری را از جنبه‌های زیبایی‌شناسی یا تئوری زیبایی مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. یکی...