• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
آلبوم قافله سالار عشق به یاد استاد محمدرضا لطفی و با صدای سالار عقیلی برای نخستین بار همزمان در اولین سالگرد درگذشت زنده یاد محمدرضا لطفی در رادیو فرهنگ رونمایی می شود.
کارگردان نمایش «دید و مک» و نمایش « رام کردن زن سرکش» شنبه ۲۶ اردیبهشت با هفت اقلیم گفتگو می کنند.
برنامه یک نمایش نامه یک نمایش نامه نویس این هفته پنج شنبه ۱۳ فروردین نمایش «درس » را اجرا می کند.
برنامه هفت اقلیم که هر سال به در ایام نوروز با ویژه برنامه ای به همین مناسب پخش می شود، امسال نیز در ایام نوروز به شهرهای ایران سفر می کند و با اهالی فرهنگ شهرهای ایران گفتگو می کند.
نحوه انتخاب و معیار ارزیابی متفاوترین رمان سال با عنوان جایزه ادبی «واو» در هفت اقلیم سه شنبه ۱۲ اسفند بررسی می شود.
برنامه های اکران نوروز ۹۴ و فیلم هایی که قرار است در نوروز امسال به روی پرده سینماهای کشور بروند، موضوع گفتگوی برنامه هفت اقلیم دوشنبه ۱۱ اسفند خواهد بود.
افتتاح نمایشگاه مجسمه های «اخوان» و ماندگار شدن مسعود شجاعی طباطبایی به عنوان رئیس خانه کاریکاتور ایران در هفت اقلیم بررسی می شود.
برنامه برداشت سی و سه رادیو فرهنگ از ۱۲ بهمن به مناسبت برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر به طور زنده از محل برگزاری این جشنواره تقدیم علاقه مندان می شود.
برنامه هفت کوچه شنبه ۲ خرداد همزمان با ولادت حضرت ابوالفضل (ع) به بررسی سیمای مبارک حضرت ابوالفضل (ع) و ایثار و جانبازی در فرهنگ مردم اختصاص دارد.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه یکم خرداد درباره مراسم و آئین های ازدواج در فرهنگ مردم ایران گفتگو می کند.
ضرورت حفظ گونه های جانوری در معرض انقراض موضوع برنامه آب باد خاک خواهد بود که جمعه ۲۵ اردیبهشت با حضور کارشناسان محیط زیست پخش می شود.
برنامه «جمعیت حال آینده » این هفته چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت درباره شاخص های سالمندی و تاثیرات ان بر اجتماع صحبت می کند.
الگو برداری فرزندان از رفتار والدین با یکدیگر موضوع برنامه هزار راه نرفته است که یکشنبه ۲۰ اردیبهشت پخش می شود.
برنامه هزار راه نرفته شنبه ۱۹ اردیبهشت با موضوع مدیریت احساس خشم و شیوه های کنترل آن اختصاص دارد.
اهمیت استفاده کمتر از کاغذ به منظور حفظ محیط زیست موضوع این هفته برنامه زنده آب، باد خاک است که جمعه ۱۸ اردیبهشت با حضور کارشناسان محیط زیست پخش می شود.
برنامه «جمعیت حال آینده » در ادامه عوامل موثر بر میزان باروری در خانواده ها این هفته چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت درباره تاثیر تغذیه بر باروری همسران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش شعر در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۵ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت فردوسی درباره جایگاه فردوسی در فرهنگ مردم گفتگو می کند.
گلاب و گلاب گیری در فرهنگ مردم و جایگاه آن در فرهنگ ایرانی موضوع برنامه هفت کوچه است که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت با موضوع جایگاه و نقش طبیعت و فصل بهار در فرهنگ مردم پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه نقد فرهنگی چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت میزبان معاون آموزشی وزارت علوم و رییس دانشگاه فرهنگیان خواهد بود.
«خواهر و آب و عطش» عنوان ویژه برنامه ای است که از رادیو فرهنگ در سالروز شهادت حضرت زینب (س) پخش می شود.
برنامه نگاشته ها و انگاره ها دوشنبه ۷ اردیبهشت به معرفی تاریخچه نگارگری در ایران باستان اختصاص دارد.
رادیو فرهنگ به مناسبت آغاز سال نو و نوروز در برنامه کلماتی که بوی تازگی می دهد ، سخنرانی بزرگان ادب و فرهنگ ایران زمین را درباره « نوروز « پخش می کند.
برنامه آیینه فرهنگ در ایام نوروز فعالیت های نهاد و سازمان های فرهنگی کشور را در سال ۹۳ را بررسی خواهد کرد.
رادیو فرهنگ جمعه ۲۹ اسفند همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت ایران ویژه برنامه «روز پیروزی» را تقدیم علاقه مندان می کند.
برنامه گفتمان سه شنبه ۲۶ اسفند در آستانه آغاز فصل بهار درباره جشن های بهار و آداب و رسوم ایرانیان در فصل بهار گفتگو می کند.
همزمان با یوم الله ۲۲ بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی رادیو فرهنگ ویژه برنامه روز خوب پیروزی را به انعکاس حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اختصاص داده است.
رادیو فرهنگ در برنامه جدیدی به نام «کارنامک» هر روز ساعت ۱۳:۱۵ میزبان شاعران جوان کشور خواهد بود.
برنامه چکامک که از برنامه های جدید رادیو فرهنگ در حوزه «شعر» است این هفته چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت به بررسی پیشنیه شعر کودک در ایران اختصاص دارد.
همزمان با بیست و پنجم اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایران برنامه ققنوس ویژه برنامه ای را به همین مناسبت از رادیو فرهنگ پخش می کند.
غلامرضا طریقی و ابراهیم اسماعیلی در برنامه ققنوس که جمعه ۱۸ اردیبهشت پخش می شود درباره حسین منزوی و اشعارش صحبت خواهند کرد.
برنامه ققنوس این هفته جمعه ۱۱ اردیبهشت میزبان محمدرضا سهرابی نژاد ، شاعر پیشکسوت انقلاب خواهد بود.
برنامه بوطیقا این هفته سه شنبه ۸ اردیبهشت میزبان منصورعلیمرادی نویسنده، شاعر و روزنامه نگار کرمانی خواهد بود تا با وی درباره زندگی و داستانهایش گفتگو کند.
برنامه ققنوس این هفته جمعه ۴ اردیبهشت میزبان دکتر محمدرضا مهدیزاده شاعر و روزنامه نگار خواهد بود تا درباه اشعارش با وی گفتگو می کند.
برنامه بوطیقا این هفته سه شنبه یکم اردیبهشت میزبان قباد آذر آیین ، داستان نویس و منتقد ادبی خواهد بود تا با وی گفتگو کند.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت برنامه خود را به معرفی کتاب «پسامدرن و طراحی فراصنعتی» نوشته بابک امرایی اختصاص داده است.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۳ اردیبهشت کتاب طراحی و مدیریت وب کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی را با حضور نویسنده کتاب نقد و بررسی می کند.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۷ فروردین میزبان دکتر کوروش صفوی از بزرگترین زبان شناسان ایرانی خواهد بود .
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۰ فروردین برنامه خود را به معرفی و نقد مجموعه داستان « ده کاریکاتوریست» به قلم امیر سقراطی اختصاص داده است.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۱ اسفند برنامه خود را به معرفی و نقد مجموعه داستان «میران» اختصاص داده است.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۷ اسفند دومین برنامه خود را به معرفی و نقد کتاب «سین مثل سودابه» اختصاص داده است.
برنامه پلاک عاشقی این هفته پنج شنبه ۱۶ بهمن ساعت ۱۶ با ویژه برنامه ای به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی پخش می شود.
در برنامه پنجره های رو به مهتاب یکشنبه ۵ بهمن دکتر صدوقی سها درباره زندگی و شخصیت حکیم عمر خیام صحبت می کند .
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 

عبدالوهاب مددی عبدالوهاب مددی
عبدالوهاب مددی خواننده، آهنگساز، موسیقی‌پژوه، از کارکنان و سپس مدیران رادیو افغانستان در دهه‌های پنجاه و شصت خورشیدی است که کوشش‌های...

ادامه مطلب

محمد امين عندليب محمد امين عندليب
محمد امين عندليب (طرزی) شاعر جوان افغانی که در سن ۲۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

ادامه مطلب

احمد دانش احمد دانش
احمد دانش یکی از نویسندگان مشهور تاجیک بوده که سال ۱۸۲۷ میلادی در بخارا زاده شده‌است. پدر وی اصالتاً اهل شافرکام بوده که برای تحصیل به مدرسهٔ...

ادامه مطلب

صدرالدین عینی صدرالدین عینی
صدرالدین عینی (۱۹۵۴- ۱۸۷۸) نامورترین چهره و در واقع بنیان گذار ادبیات و فرهنگ تاجیکستان از کسانی است که میان ادبیات پیش و پس از انقلاب اکتبر پیوند...

ادامه مطلب

فرزانه خجندی فرزانه خجندی
فرزانه خجندی با نام اصلی عنایت حاجی‌یوا که با نام فرزانه شناخته می‌شود، شاعر و نویسندهٔ اهل تاجیکستان، ساکن شهر باستانی خجند و از پیشگامان...

ادامه مطلب

سنایی غزنوی سنایی غزنوی
ابوالمجد مجدود بن آدم سنایی غزنوی در سال ۴۵۹ در شهر غزنین پا به عرصه‌ی هستی نهاد، و در سال ۵۲۹ در همان جا در گذشت.

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

ارگ کریم خانی ارگ کریم خانی
ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده‌است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت...

ادامه مطلب

موزه حیدر زاده موزه حیدر زاده
موزه ی حیدر زاده که یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان یزد است که می توان آن را به عنوان یکی از موزه های تخصصی ایران محسوب کرد.

ادامه مطلب

مسجد جامع قائن مسجد جامع قائن
این مسجد بنایی است بسیار قدیمی و در نهایت شکوه و جلال که علاوه بر روحانیت معنوی دارای ظاهری دلچسب و فرح انگیز است. امروز با گذشت ۱۱۰۰ سال همچنان...

ادامه مطلب

خواجوی کرمانی خواجوی کرمانی
کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» (زاده: ۶۸۹ ه. ق. در کرمان - درگذشت: ۷۵۲ ه. ق. در شیراز) یکی از شاعران بزرگ...

ادامه مطلب

ابوسعید ابوالخیر ابوسعید ابوالخیر
ابوسعید فضل‌الله بن احمد بن محمد بن ابراهیم (ابوسعید فضل‌الله بن ابوالخیر احمد) مشهور به ابوسعید ابوالخیر (۳۵۷-۴۴۰ قمری) عارف و شاعر نامدار...

ادامه مطلب

ابوریحان بیرونی ابوریحان بیرونی
ابوریحان محمد بن احمد بیرونی، دانشمند بزرگ و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس و تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی سده چهارم...

ادامه مطلب

باباطاهر باباطاهر
باباطاهر همدانی، معروف به «بابا طاهر عریان»، عارف، شاعر و دو بیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری ایران و معاصر طغرل بیک سلجوقی...

ادامه مطلب

فخر رازی فخر رازی
امام ابوعبدالله محمد بن عمر بن حسین بن حسن تَیْمیِّ بَکْریِّ طبرستانی رازی، فقیه، متکلم، فیلسوف، مفسر و حکیم مسلمان ایرانی که درسال ۵۴۴...

ادامه مطلب

حکيم ابن هيثم حکيم ابن هيثم
ابوعلی حسن بن حسن بن هیثم، مهندس اهوازی، مشهور به ابن هیثم (۴۳۰-۳۵۴) که در باختر در نوشته‌های لاتینی سده‌های میانه به آونتان یا آوناتهان و...

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب

اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟ اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟
معرفی شهرتاریخی اصفهان به همراه تصنیف «اصفهان» با شعری از محمد صادق رحمانیان ، آهنگی جاویدان از زنده یاد روح الله خالقی و با صدای مرتضی محبی...

ادامه مطلب

منطقه سردابه، اردبیل منطقه سردابه، اردبیل
آبشار سردابه اردبيل در موقعیت جغرافیایی E۴۸۰۲۰۸ N۳۸۱۷۰۴ در استان اردبیل واقع است. منطقه سردابه در دامنه هاي شرقي کوه سبلان يکي از زيبايي هاي دامنه...

ادامه مطلب

پل ورسک و سه خط طلا پل ورسک و سه خط طلا
پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار...

ادامه مطلب

ماسوله ماسوله
ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ ای کوهستانی و جنگلی در دامنه ‌ای صخره ‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰...

ادامه مطلب

جنگل ابر جنگل ابر
جنگل ابر یکى از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.

ادامه مطلب
 
 
 
ارتباط ارتباط

نوشته آلبرتو موراویا

ترجمه اعظم رسولی

تصادف تصادف

 نوشته سیمین دانشور

گذر از تونل گذر از تونل

 نوشته دوریس لسینگ، ترجمه شهریار گلبانی

رو به آسمان در شب رو به آسمان در شب

نوشته خولیو کولتاسار - ترجمه قاسم صنعوی

 
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
آواز با صدای مرتضی محبی زاده
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
چشم نرگس با صدای مرتضی محبی زاده
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
گل می ریخت با صدای مرتضی محبی زاده
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
گلنار با صدای مرتضی محبی زاده
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی
هر دستگاه موسیقی ایرانی، توالیی از پرده‌های مختلف موسیقی ایرانی است که انتخاب آن توالی حس و شور خاصی را به شنونده انتقال می‌دهد. هر دستگاه از تعداد بسیاری گوشه موسیقی تشکیل شده‌است و معمولاً بدین شیوه ارایه می‌شود که از درآمد دستگاه آغاز می‌کنند، به گوشه اوج یا مخالف دستگاه در میانه ارایه کار می‌رسند، سپس با فرود به گوشه‌های پایانی و ارایه تصنیف و سپس رِنگی اجرای خود را به پایان می‌رسانند.
ادامه مطلب
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
مست نگاه با صدای مرتضی محبی زاده
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
مطرب عشق با صدای مرتضی محبی زاده
 
  تصنیف های ایرانی مرتضی محبی زاده
رسوای زمانه با صدای مرتضی محبی زاده
 
  ترانه های محلی آذری
بولاقلار- احمد نایبی
قانون چگونه سازی است؟ قانون چگونه سازی است؟
قانون یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که توانایی بیان گوشه‌های موسیقی ایرانی را دارد ولی متاسفانه مدت مدیدی است که در سرزمین ما ناشناخته مانده، در حالی که در کشورهای همجوار سالهاست که ازاین ساز استفاده شده‌است.
ادامه مطلب
نقد و بررسی فیلم تمشک نقد و بررسی فیلم تمشک
حمید و هما زوج ناباروری هستند که به تازگی تصمیم گرفته اند با استفاده از راه اجاره رحم، صاحب فرزندی شوند. این دو پس از مشاوره با پزشک معالجشان، به زنی به نام رضوان...
نقد و بررسی فیلم اعترافات خطرناک ذهن من نقد و بررسی فیلم اعترافات خطرناک ذهن من
مردی ( سیامک صفری ) حافظه اش را از دست داده و هیچ اطلاعاتی از آدمهای اطرافش ندارد و آنها را نمی شناسد. این در حالی است که افراد مختلف ادعای آشنایی با وی را دارند و...
نقد و بررسی فیلم ساکن طبقه وسط نقد و بررسی فیلم ساکن طبقه وسط
فیلم، داستان یک نویسنده ی متفکراست که به دنبال نوشتن یک پایان جاودانه برای داستانش است و با اقامت درطبقه وسط یک آپارتمان، با دنیای طبقه ی خود با شیوه های مختلف...
نقد و بررسی فیلم شهر موش ها ۲ نقد و بررسی فیلم شهر موش ها ۲
موش های فیلم « شهر موش ها ۲ » در قسمت دوم همگی بزرگ شده اند و دارای فرزند و خانواده می باشند. معلم جدید مدرسه هم که جایگزین معلم فداکار قسمت قبل شده وظیفه آموزش دادن به...
نقد و بررسی فیلم عصر یخبندان نقد و بررسی فیلم عصر یخبندان
منیره ( مهتاب کرامتی ) و بابک ( فرهاد اصلانی ) زن و شوهری هستند که پس از ۱۲ سال زندگی مشترک و داشتن یک فرزند، روابطشان به سردی کشیده است. منیره که از وضعیت موجود ناخرسند...
نقد و بررسی فیلم شیار ۱۴۳ نقد و بررسی فیلم شیار ۱۴۳
الفت ( مریلا زارعی ) مادری است که به سختی فرزندش یونس را بزرگ کرده است. پسر الفت هم اکنون در کارخانه معدن مس در کرمان مشغول به کار است و علی رغم مسافت طولانی، الفت هر...
نمایشگاه کتاب بزرگترین رخداد یا تهدید فرهنگی نمایشگاه کتاب بزرگترین رخداد یا تهدید فرهنگی
بیایید اتفاقاتِ نمایشگاهِ کتاب را مرور کنیم: مهم ترین رویداد برایِ ناشران، هر سال به آن ها کمک می کند تا بخشِ عمدهٔ سرمایه شان را برگردانند. این اتفاق، ناشران را...
حكيم حكمت لقماني حكيم حكمت لقماني
درباره سعدي بايد قضاوتي فراتر از يك شاعر داشته باشيم. سعدي بيش از هر چيزي به گمانم حكيمي است كه مي‌خواهد به تربيت اجتماع بپردازد. آن هم با زبان حكايت و روايت.