• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
 
 
کارگردان نمایش «دید و مک» و نمایش « رام کردن زن سرکش» شنبه ۲۶ اردیبهشت با هفت اقلیم گفتگو می کنند.
برنامه یک نمایش نامه یک نمایش نامه نویس این هفته پنج شنبه ۱۳ فروردین نمایش «درس » را اجرا می کند.
برنامه هفت اقلیم که هر سال به در ایام نوروز با ویژه برنامه ای به همین مناسب پخش می شود، امسال نیز در ایام نوروز به شهرهای ایران سفر می کند و با اهالی فرهنگ شهرهای ایران گفتگو می کند.
نحوه انتخاب و معیار ارزیابی متفاوترین رمان سال با عنوان جایزه ادبی «واو» در هفت اقلیم سه شنبه ۱۲ اسفند بررسی می شود.
برنامه های اکران نوروز ۹۴ و فیلم هایی که قرار است در نوروز امسال به روی پرده سینماهای کشور بروند، موضوع گفتگوی برنامه هفت اقلیم دوشنبه ۱۱ اسفند خواهد بود.
افتتاح نمایشگاه مجسمه های «اخوان» و ماندگار شدن مسعود شجاعی طباطبایی به عنوان رئیس خانه کاریکاتور ایران در هفت اقلیم بررسی می شود.
برنامه برداشت سی و سه رادیو فرهنگ از ۱۲ بهمن به مناسبت برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر به طور زنده از محل برگزاری این جشنواره تقدیم علاقه مندان می شود.
برنامه هفت اقلیم روز جمعه ۱۸ مهر ماه که ویژه موسیقی است میزبان استاد علی اکبر مرادی ، پدر تنبور نوازی ایران خواهد بود.
برنامه ترانه باران از آغاز سال جدید مستندی از آواها و نواهای محلی استان گلستان را برای شنوندگان در طول فصل بهار پخش می کند.
تاثیرات مثبت فرصت طلایی پنجره جمعیتی بر اقتصاد ایران موضوع برنامه «جمعیت حال و آینده » خواهد بود که چهارشنبه ۲ اردیبهشت پخش می شود.
در برنامه هزار راه نرفته یکشنبه ۳۰ فروردین با موضوع زندگی مشترک، مجالی برای رشد شخصی افراد پخش می شود.
آشتی کردن و از یاد بردن کدورت ها در سال نو موضوع برنامه هزار راه نرفته که یکشنبه ۲۳ فروردین پخش می شود.
موضوع گفتگوی این هفته برنامه جمعیت حال و آینده که چهارشنبه ۱۹ فروردین پخش می شود درباره تاثیر سبک زندگی افراد بر باروری در جامعه خواهد بود.
برنامه هزار راه نرفته که یکشنبه ۱۶ فروردین پخش می شود، درباره برنامه ریزی برای سال جدید صحبت می کند.
«ساز نوروز» ویژه برنامه رادیو فرهنگ در ایام نوروز است که از ۲۸ اسفند ۹۳ تا ۱۴اسفند ۹۴ هر روز ساعت ۹ الی ۱۲ در بخش های مختلف پخش می شود.
«نوروز نامه» ویژه برنامه رادیو فرهنگ به مناسبت سال تحویل و آغاز سال ۱۳۹۴ است که از ساعت ۱ تا ۳:۳۰ بامداد شنبه یکم فروردین پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۴ اردیبهشت به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش می شود.
برنامه هفت کوچه در آستانه سالروز بزرگداشت شیخ اجل، سعدی شیرازی دوشنبه ۳۱ فروردین ویژه برنامه ای را به همین مناسبت پخش می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته شنبه ۲۹ فروردین درباره کوچ و کوچ نشینی در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۸ فروردین با حضور کارشناس برنامه درباره لالایی ها و جایگاه آن در فرهنگ مردم ایران صحبت می کند.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۲۷ فروردین با موضوع آواهای کار در فرهنگ مردم پخش می شود.
حس سلامتی در فرهنگ مردم موضوع برنامه هفت کوچه خواهد بود که دوشنبه ۱۷ فروردین پخش می شود.
برنامه هفت کوچه این هفته جمعه ۲۱ فرودین به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روزمادر با ویژه برنامه ای به همین مناسبت پخش خواهد شد.
برنامه هفت کوچه پنج شنبه ۱۹ فروردین با موضوع پوشش در فرهنگ مردم پخش می شود.
رادیو فرهنگ به مناسبت آغاز سال نو و نوروز در برنامه کلماتی که بوی تازگی می دهد ، سخنرانی بزرگان ادب و فرهنگ ایران زمین را درباره « نوروز « پخش می کند.
برنامه آیینه فرهنگ در ایام نوروز فعالیت های نهاد و سازمان های فرهنگی کشور را در سال ۹۳ را بررسی خواهد کرد.
رادیو فرهنگ جمعه ۲۹ اسفند همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت ایران ویژه برنامه «روز پیروزی» را تقدیم علاقه مندان می کند.
برنامه گفتمان سه شنبه ۲۶ اسفند در آستانه آغاز فصل بهار درباره جشن های بهار و آداب و رسوم ایرانیان در فصل بهار گفتگو می کند.
همزمان با یوم الله ۲۲ بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی رادیو فرهنگ ویژه برنامه روز خوب پیروزی را به انعکاس حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اختصاص داده است.
همزمان با سالروز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر سرتیپ دوم خلبان بازنشسته رضا رمضانی از محققان دفتر مطالعات نیروی هوایی ارتش به برنامه یک نگاه چند دیدگاه می آید
برنامه یک نگاه چند دیدگاه شنبه یازدهم بهمن ماه ۱۳۹۳ میزبان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس کمیته بین‌الملل ستاد مرکزی دهه فجر خواهد بود.
برنامه نگاشته ها و انگاره ها دوشنبه ۶ بهمن همزمان با سالروز انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه به بحث و بررسی درباره این روزنامه می پردازد.
برنامه ققنوس این هفته جمعه ۴ اردیبهشت میزبان دکتر محمدرضا مهدیزاده شاعر و روزنامه نگار خواهد بود تا درباه اشعارش با وی گفتگو می کند.
برنامه بوطیقا این هفته سه شنبه یکم اردیبهشت میزبان قباد آذر آیین ، داستان نویس و منتقد ادبی خواهد بود تا با وی گفتگو کند.
فرزام شیرزادی نویسنده مجموعه طنز «بخت‌برگشته» دوشنبه ۳۱ فروردین به برنامه کشکول رادیو فرهنگ می آید.
یکم اردیبهشت ماه مصادف با سالروز درگذشت شاعر آب و آیینه ، سهراب سپهری است که رادیو فرهنگ برنامه ققنوس را این هفته جمعه ۲۹ فروردین به پاسداشت این شاعر بزرگ اختصاص داده است.
برنامه بوطیقا این هفته سه شنبه ۲۵ فروردین میزبان الهه علیخانی از داستان نویسان جوان کشور خواهد بود.
برنامه کشکول دوشنبه ۲۴ فروردین گفتگویی صمیمانه با علیرضا سیف الدینی مترجم و داستان نویس خواهد داشت.
برنامه شب قصه رادیو فرهنگ از شنبه ۲۲ فروردین کتاب «من زنده ام» اثر معصومه آباد را روایت می کند.
برنامه ققنوس این هفته جمعه ۲۱ فروردین به بررسی اشعار و آثار هوشنگ بادیه نشین اختصاص دارد.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۳ اردیبهشت کتاب طراحی و مدیریت وب کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی را با حضور نویسنده کتاب نقد و بررسی می کند.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۷ فروردین میزبان دکتر کوروش صفوی از بزرگترین زبان شناسان ایرانی خواهد بود .
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۰ فروردین برنامه خود را به معرفی و نقد مجموعه داستان « ده کاریکاتوریست» به قلم امیر سقراطی اختصاص داده است.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۲۱ اسفند برنامه خود را به معرفی و نقد مجموعه داستان «میران» اختصاص داده است.
برنامه «قدم زدن در کلمات» این هفته پنج شنبه ۷ اسفند دومین برنامه خود را به معرفی و نقد کتاب «سین مثل سودابه» اختصاص داده است.
برنامه پلاک عاشقی این هفته پنج شنبه ۱۶ بهمن ساعت ۱۶ با ویژه برنامه ای به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی پخش می شود.
در برنامه پنجره های رو به مهتاب یکشنبه ۵ بهمن دکتر صدوقی سها درباره زندگی و شخصیت حکیم عمر خیام صحبت می کند .
پنجره های رو به مهتاب دوشنبه ۱۵ دی به شرح ابیات مقاله دوازدهم در وداع منزل خاک از کتاب مخزن الاسرار اختصاص دارد.
 
 
 
 
     
 
انجمن فرهیختگان شبکه رادیویی فرهنگ، جایگاه ویژه ایست که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گماشت تا به فضایی جهت تبادل فکر و اندیشه در مقوله های مختلف فرهنگی تبدیل گردد و قطعاً به همت و همکاری شما فرهیختگان عزیز در این راه، امید بسیار بسته ایم و بر این باوریم که در زمانی نه چندان طولانی، به مرجعی گرانمایه در مباحث متنوع فرهنگی و اجتماعی بدل خواهیم گشت.

هم اکنون مباحث برگزیده ای در شاخه های فرهنگ و ادبیات، ایران فرهنگی، شهروند خبرنگار و کودک و نوجوان تدوین گشته است تا شروعی برای این حرکت بزرگ باشد.

لازم به ذکر است که برای مطالعه مباحث، احتیاجی به عضویت در انجمن ها ندارید، اما جهت تبادل اندیشه های خود می بایست به ما افتخار دهید تا شما را به عضویت انجمن های شبکه رادیویی فرهنگ درآوریم. اگر قبلاً این افتخار را داشته ایم و هنوز ورود نکرده اید می توانید همینجا از دکمه ورود استفاده نمایید.
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
اندر فواید کتاب سال      
۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

اندر فواید کتاب سال
تکه قندهای مهربان      
۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

تکه قندهای مهربان
جایگاه طنز در شعر امروز      
۲۵ فروردین ۱۳۹۴

جایگاه طنز در شعر امروز
 
 

عبدالوهاب مددی عبدالوهاب مددی
عبدالوهاب مددی خواننده، آهنگساز، موسیقی‌پژوه، از کارکنان و سپس مدیران رادیو افغانستان در دهه‌های پنجاه و شصت خورشیدی است که کوشش‌های...

ادامه مطلب

محمد امين عندليب محمد امين عندليب
محمد امين عندليب (طرزی) شاعر جوان افغانی که در سن ۲۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

ادامه مطلب

احمد دانش احمد دانش
احمد دانش یکی از نویسندگان مشهور تاجیک بوده که سال ۱۸۲۷ میلادی در بخارا زاده شده‌است. پدر وی اصالتاً اهل شافرکام بوده که برای تحصیل به مدرسهٔ...

ادامه مطلب

صدرالدین عینی صدرالدین عینی
صدرالدین عینی (۱۹۵۴- ۱۸۷۸) نامورترین چهره و در واقع بنیان گذار ادبیات و فرهنگ تاجیکستان از کسانی است که میان ادبیات پیش و پس از انقلاب اکتبر پیوند...

ادامه مطلب

فرزانه خجندی فرزانه خجندی
فرزانه خجندی با نام اصلی عنایت حاجی‌یوا که با نام فرزانه شناخته می‌شود، شاعر و نویسندهٔ اهل تاجیکستان، ساکن شهر باستانی خجند و از پیشگامان...

ادامه مطلب

سنایی غزنوی سنایی غزنوی
ابوالمجد مجدود بن آدم سنایی غزنوی در سال ۴۵۹ در شهر غزنین پا به عرصه‌ی هستی نهاد، و در سال ۵۲۹ در همان جا در گذشت.

ادامه مطلب

حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی حافظیه، آرامگاه حافظ شیرازی
شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد....

ادامه مطلب

سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی
شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است....

ادامه مطلب

میدان نقش جهان میدان نقش جهان
میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم...

ادامه مطلب

ارگ کریم خانی ارگ کریم خانی
ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده‌است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت...

ادامه مطلب

موزه حیدر زاده موزه حیدر زاده
موزه ی حیدر زاده که یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان یزد است که می توان آن را به عنوان یکی از موزه های تخصصی ایران محسوب کرد.

ادامه مطلب

مسجد جامع قائن مسجد جامع قائن
این مسجد بنایی است بسیار قدیمی و در نهایت شکوه و جلال که علاوه بر روحانیت معنوی دارای ظاهری دلچسب و فرح انگیز است. امروز با گذشت ۱۱۰۰ سال همچنان...

ادامه مطلب

خواجوی کرمانی خواجوی کرمانی
کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» (زاده: ۶۸۹ ه. ق. در کرمان - درگذشت: ۷۵۲ ه. ق. در شیراز) یکی از شاعران بزرگ...

ادامه مطلب

ابوسعید ابوالخیر ابوسعید ابوالخیر
ابوسعید فضل‌الله بن احمد بن محمد بن ابراهیم (ابوسعید فضل‌الله بن ابوالخیر احمد) مشهور به ابوسعید ابوالخیر (۳۵۷-۴۴۰ قمری) عارف و شاعر نامدار...

ادامه مطلب

ابوریحان بیرونی ابوریحان بیرونی
ابوریحان محمد بن احمد بیرونی، دانشمند بزرگ و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس و تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی سده چهارم...

ادامه مطلب

باباطاهر باباطاهر
باباطاهر همدانی، معروف به «بابا طاهر عریان»، عارف، شاعر و دو بیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری ایران و معاصر طغرل بیک سلجوقی...

ادامه مطلب

فخر رازی فخر رازی
امام ابوعبدالله محمد بن عمر بن حسین بن حسن تَیْمیِّ بَکْریِّ طبرستانی رازی، فقیه، متکلم، فیلسوف، مفسر و حکیم مسلمان ایرانی که درسال ۵۴۴...

ادامه مطلب

حکيم ابن هيثم حکيم ابن هيثم
ابوعلی حسن بن حسن بن هیثم، مهندس اهوازی، مشهور به ابن هیثم (۴۳۰-۳۵۴) که در باختر در نوشته‌های لاتینی سده‌های میانه به آونتان یا آوناتهان و...

ادامه مطلب

گردنه حیران گردنه حیران
حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. جمعیت رسمی این روستا حدود ۷۰ خانوار است. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به...

ادامه مطلب

اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟ اِصفَهان یا اِسپَهان ؛ تو را چه نامم؟
معرفی شهرتاریخی اصفهان به همراه تصنیف «اصفهان» با شعری از محمد صادق رحمانیان ، آهنگی جاویدان از زنده یاد روح الله خالقی و با صدای مرتضی محبی...

ادامه مطلب

منطقه سردابه، اردبیل منطقه سردابه، اردبیل
آبشار سردابه اردبيل در موقعیت جغرافیایی E۴۸۰۲۰۸ N۳۸۱۷۰۴ در استان اردبیل واقع است. منطقه سردابه در دامنه هاي شرقي کوه سبلان يکي از زيبايي هاي دامنه...

ادامه مطلب

پل ورسک و سه خط طلا پل ورسک و سه خط طلا
پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار...

ادامه مطلب

ماسوله ماسوله
ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ ای کوهستانی و جنگلی در دامنه ‌ای صخره ‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰...

ادامه مطلب

جنگل ابر جنگل ابر
جنگل ابر یکى از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.

ادامه مطلب
 
 
 
2 داستان از هاروکی موراکامی 2 داستان از هاروکی موراکامی

"دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل" و "سال اسپاگتی"

نوشته هاروکی موراکامی، ترجمه محمود مرادی

گذر از تونل گذر از تونل

 نوشته دوریس لسینگ، ترجمه شهریار گلبانی

رو به آسمان در شب رو به آسمان در شب

نوشته خولیو کولتاسار - ترجمه قاسم صنعوی

سومین کرانه ی رود سومین کرانه ی رود

 نوشته ژوائو گیمارس روسا، ترجمه ترانه عباسی

 
 
  ترانه های محلی آذری
بولاقلار- احمد نایبی
 
  ترانه های محلی آذری
ما همه ایرانی هستیم - فریبرز دانایی
 
  ترانه های محلی بلوچی
صلوات بر محمد - ماشاالله بامری
 
  ترانه های محلی شیرازی
مسعود نامداری
آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی آشنایی با دستگاه های موسیقی ایرانی
هر دستگاه موسیقی ایرانی، توالیی از پرده‌های مختلف موسیقی ایرانی است که انتخاب آن توالی حس و شور خاصی را به شنونده انتقال می‌دهد. هر دستگاه از تعداد بسیاری گوشه موسیقی تشکیل شده‌است و معمولاً بدین شیوه ارایه می‌شود که از درآمد دستگاه آغاز می‌کنند، به گوشه اوج یا مخالف دستگاه در میانه ارایه کار می‌رسند، سپس با فرود به گوشه‌های پایانی و ارایه تصنیف و سپس رِنگی اجرای خود را به پایان می‌رسانند.
ادامه مطلب
 
  ترانه های محلی باختری
تو یاتمی ایرون .اسفندیار رنجبر
 
  ترانه های محلی باختری
دل بیقراره - سینا سرلک
 
  ترانه های محلی ترکمانی
یشایش. فریدون رومی
 
  ترانه های محلی لری
آشنایی . حشمت الله رجب زاده
قانون چگونه سازی است؟ قانون چگونه سازی است؟
قانون یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که توانایی بیان گوشه‌های موسیقی ایرانی را دارد ولی متاسفانه مدت مدیدی است که در سرزمین ما ناشناخته مانده، در حالی که در کشورهای همجوار سالهاست که ازاین ساز استفاده شده‌است.
ادامه مطلب
 
  ترانه های محلی لری
حنای یا علی . جمال کرد
 
  ترانه های محلی مازندرانی
هم نفس . حسن فدائیان
 
  ترانه های محلی کردی
پیشرفت کشور . نادر وثوقی
 
  ترانه های محلی کردی
شمامه . امین جلیلیان
معرفی ساز چنگ معرفی ساز چنگ
چنگ بسا کهن ترین ساز تاردار ایرانی باشد و نام آن بیش از هر ساز دیگر در کتابها آمده و نقش آن در آثار باستانی بجا مانده است.
ادامه مطلب
نقد و بررسی فیلم تمشک نقد و بررسی فیلم تمشک
حمید و هما زوج ناباروری هستند که به تازگی تصمیم گرفته اند با استفاده از راه اجاره رحم، صاحب فرزندی شوند. این دو پس از مشاوره با پزشک معالجشان، به زنی به نام رضوان...
نقد و بررسی فیلم اعترافات خطرناک ذهن من نقد و بررسی فیلم اعترافات خطرناک ذهن من
مردی ( سیامک صفری ) حافظه اش را از دست داده و هیچ اطلاعاتی از آدمهای اطرافش ندارد و آنها را نمی شناسد. این در حالی است که افراد مختلف ادعای آشنایی با وی را دارند و...
نقد و بررسی فیلم ساکن طبقه وسط نقد و بررسی فیلم ساکن طبقه وسط
فیلم، داستان یک نویسنده ی متفکراست که به دنبال نوشتن یک پایان جاودانه برای داستانش است و با اقامت درطبقه وسط یک آپارتمان، با دنیای طبقه ی خود با شیوه های مختلف...
نقد و بررسی فیلم شهر موش ها ۲ نقد و بررسی فیلم شهر موش ها ۲
موش های فیلم « شهر موش ها ۲ » در قسمت دوم همگی بزرگ شده اند و دارای فرزند و خانواده می باشند. معلم جدید مدرسه هم که جایگزین معلم فداکار قسمت قبل شده وظیفه آموزش دادن به...
نقد و بررسی فیلم عصر یخبندان نقد و بررسی فیلم عصر یخبندان
منیره ( مهتاب کرامتی ) و بابک ( فرهاد اصلانی ) زن و شوهری هستند که پس از ۱۲ سال زندگی مشترک و داشتن یک فرزند، روابطشان به سردی کشیده است. منیره که از وضعیت موجود ناخرسند...
نقد و بررسی فیلم شیار ۱۴۳ نقد و بررسی فیلم شیار ۱۴۳
الفت ( مریلا زارعی ) مادری است که به سختی فرزندش یونس را بزرگ کرده است. پسر الفت هم اکنون در کارخانه معدن مس در کرمان مشغول به کار است و علی رغم مسافت طولانی، الفت هر...
نمایشگاه کتاب بزرگترین رخداد یا تهدید فرهنگی نمایشگاه کتاب بزرگترین رخداد یا تهدید فرهنگی
بیایید اتفاقاتِ نمایشگاهِ کتاب را مرور کنیم: مهم ترین رویداد برایِ ناشران، هر سال به آن ها کمک می کند تا بخشِ عمدهٔ سرمایه شان را برگردانند. این اتفاق، ناشران را...
حكيم حكمت لقماني حكيم حكمت لقماني
درباره سعدي بايد قضاوتي فراتر از يك شاعر داشته باشيم. سعدي بيش از هر چيزي به گمانم حكيمي است كه مي‌خواهد به تربيت اجتماع بپردازد. آن هم با زبان حكايت و روايت.