• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد بازدید: ۶۴ سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵
نخستین روزنامه فارسی کجا منتشر شد؟
نخستین روزنامه فارسی کجا منتشر شد؟
برنامه شنیدنی های تاریخ چهارشنبه ۱۵ دی تاریخ و چگونگی انتشار اولین روزنامه فارسی زبان را روایتی می کند.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ،  سابقه استفاده از کلمه "روزنامه" يا " روزنامچه" در ايران  را مي توان در قرون اوليه اسلامي پي گيري کرد. اين واژه در کتبي چون يتيمه الدهر ثعالبي و معجم الادباي ياقوت حموي، به معناي شرح زندگي و بيان وقايع مهم زندگي پادشاهان و وزرا و بزرگان هر عصر به کار مي رفته است. تا اوائل دوره قاجار هم روزنامه به همين معنا به کار مي رفته است؛ آخرين کتاب هايي که با اين تعريف و تحت عنوان روزنامه در ايران تاليف شده است، روزنامه ميرزا محمد خان، كلانتر شيراز در شرح وقايع زنديه و روزنامه خاطرات محمد حسن خان اعتماد السلطنه مي باشد. در دوره قاجار به گزارش‌هاي وقايع نگاران دولتي كه از شهرستان‌ها اخبار جاري را به دولت مركزي مي‌نوشتند، نيز روزنامه گفته مي‌شد. تجار و بازرگانان هم براي محاسبات تجاري خود اقدام به تهيه الواح و دفاتري مي کردند که در اصطلاح به آن روزنامه يا روزنامچه گفته مي شد.

اما اولين آشنايي ايران با روزنامه به معناي جديد و امروزي اش به زمان صفويه و عصر شاه عباس بر مي گردد که بر اثر برقراري روابط سياسي و تجاري فعال با کشورهاي اروپايي، روزنامه هاي اروپايي به ايران وارد شدند

 برای شنیدن جزییات بیشتر، شنیدنی های تاریخ را  فردا ساعت 20:45  با صدای بهروز رضوی بشنوید.

 

 برنامه شنیدنی های تاریخ به تهیه کنندگی امیرحسین محمودی و نویسندگی مهرنوش محتشمی هر روز از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 و ای ام ردیف 585 پخش می شود.

در مکتب استاد
تماشاگه راز
آرشیو برنامه های قدیمی
درس مثنوی
کلماتی که بوی تازگی می دهد
نشان
مجلس شورای اسلامی
بوم آهنگ