• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد بازدید: ۱۹۳۶ دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴
«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.
نسخه چاپيارسال به دوستان
حداد عادل درگذشت استاد ادبیات را تسلیت گفت
«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پی درگذشت مرحوم حسین رزمجو از اساتید ادبیات، این ضایعه را به خانواده او و جامعه ادبی تسلیت گفت.

خبرگزاری فارس: «رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود

«رزمجو» نویسنده‌­ای خوش‌ قلم و مدیری پرکار بود

بسمه‌تعالی

در دلم بود که بی دوست نمانم هرگز

چه توان کرد که سعی من و دل باطل بود

خبر درگذشت استاد گران‌قدر، شادروان دکتر حسین رزمجو، قلب همۀ دوستان و آشنایان و همکاران و دانشجویان ایشان را داغدار کرد. استان خراسان رضوی و شهر مشهد با فقدان او یکی از فرزندان فرهیخته و مؤمن و خدمتگزار خود را از دست داد.

رزمجو استادی دانشمند، نویسنده‌­ای خوش‌قلم و مدیری پرکار بود. کارنامۀ روشن زندگانی او گواه روشن این مدعاست. حضور وی در کرسی تدریس ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد، تألیف ده­‌ها کتاب دینی و ادبی و علمی و مدیریت آموزش‌و‌پرورش استان خراسان بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی و سپس ریاست دفتر نمایندگی یونسکو در ایران، تنها گوشه­‌ای از کارنامۀ موفق زندگانی مؤمنانه و مخلصانۀ اوست.

این‌جانب که خود را در مصیبت درگذشت وی داغدار می­‌دانم نخستین بار در سال 1346 با خواندن کتاب این است موانع راه، مراتب تعهد و فضل و قوّت قلم ایشان را تصدیق و تحسین کردم. در سال 1361 از استاد و شادروان احمد احمدی بیرجندی و استادان دکتر محمدمهدی رکنی و ابراهیم عقدائی درخواست کردم تألیف کتاب­‌های فارسی دبیرستان­‌های سراسر کشور را بر عهده گیرند. این وظیفه به شایسته­‌ترین وجه در شرایط آن روز به انجام رسید و موجب تحکیم پیوند قلبی و افزایش احترام من نسبت به دکتر رزمجو شد. در سال­‌هایی که در تهران نیز حضور داشتند همکاری نزدیک مستمری که داشتیم زمینه­‌ساز یک دوستی پایدار شد.

دکتر رزمجو در طول عمر شاهد از دست رفتن سه دختر عزیز بود که آن‌ها، یعنی مریم و نسترن و نسرین را «گل­‌های پرپر باغ غمگین» خود نامید و اگر گفته شود با همۀ صبر و تحملی که داشت این سه داغ جگرسوز وی را از پای درآورد، سخن گزافی گفته نشده است.

وظیفۀ خود می­‌دانم درگذشت این استاد دانشمند و مدیر متعهد خدمتگزار انقلاب اسلامی را به همۀ همشهریان و هم‌وطنان او و نیز به دوستان و همکاران و بازماندگان، به‌ویژه به همسر ارجمند و گرامی و یگانه فرزند برومند او تسلیت بگویم. امیدوارم فضل و رحمت الهی و عنایت پیامبر و اهل بیت او، خاصه امام هشتم، حضرت رضا علیه­‌السلام، در آن جهان دستگیر و مددکار او باشد، همان­گونه که خود او در همۀ عمر در راه توحید و عدالت و بسط تعالیم اسلامی و معارف شیعی کوششی همراه با اخلاص و صداقت داشت. 

غلامعلی حداد عادل            

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی

شادروان استاد رزمجو، علاوه بر تدریس و تصدّی امور اجرایی، در طول پنجاه سال تحقیق و تفحص، بیش از چهل عنوان کتاب و دویست مقالۀ ادبی را به چاپ رساند که برخی از این آثار به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شده است. از جملۀ آثار اوست: ابوحامد محمد غزالی، انسان آرمانی و کامل در ادبیات حماسی و عرفانی فارسی، انسان صالح در تربیت اسلامی (انواع ادبی و آثار در زبان فارسی)، برگزیدۀ نثر فارسی، ذکر جمیل سعدی، روزها و رمزها و رازها و...، روش نویسندگان بزرگ معاصر، زین آتش نهفته، شعر کهن فارسی در ترازوی نقد اخلاق اسلامی، شیخ اجل سعدی شیرازی.

کلماتی که بوی تازگی می دهد
نشان
در مکتب استاد
آرشیو برنامه های قدیمی
بوم آهنگ
تماشاگه راز
مجلس شورای اسلامی
درس مثنوی