• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد بازدید: ۱۶۸۶ دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
اقتصاد کتاب در رادیو فرهنگ بررسی شد

به گزارش روابط عمومی شبکه رادیویی فرهنگ، خانم برهانی کارشناس برنامه درباره این موضوع گفت: نمایشگاه های بزرگ دنیا به فروش کتاب اتکا نمی کنند در حالی که ناشران ما می گویند، 70 درصد فروش سالانه خود را در این ده روز انجام می دهند. این یعنی یک نوع عدم تعادل در اقتصاد نشر. چرا باید ناشران در355 روز سال تنها 30 درصد فروش داشته باشند؟ خرید کتاب فقط ویژه نمایشگاه است؟

وی افزود: وقتی تیراژ کتابها 1500 تا 3000 است دیگر صحبت از استقبال باشکوه مردم از نمایشگاه، کمی غیرواقعی به نظر می رسد. اگر کتاب جایگاه واقعی خود را در جامعه ما داشت نباید تیراژها تا این حد پایین می بود. پس این شلوغی نمایشگاه، نشانه شور بازار نشر نیست. در نمایشگاه های بزرگ دنیا فروش کتاب وجود ندارد ولی خرید و مطالعه کتاب در تک تک روزهای سال حضور پررنگی دارد.

همچنین در ادامه برنامه علیدوست، پژوهشگر انتشارات آستان قدس رضوی در این برنامه حضور پیدا کرد و درباره تاثیرات نمایشگاه گفت: ما ناشر دولتی هستیم و به قیمت و فروش کتاب تکیه نداریم. ما اگر نصف هزینه هایی که می کنیم با فروش کتاب به دست بیاوریم، راضی هستیم. ما رسالتمان درآمدزایی نیست و برای همین قیمت کتاب های ما تا این حد پایین است. چه در نمایشگاه کتاب و چه در طول سال ما 50 درصد هزینه های خود را از فروش تامین می کنیم.

پس از علیدوست، مدیر روابط عمومی نشر افراز درباره نقش نمایشگاه کتاب تهران در اقتصاد کتاب گفت: وجود نمایشگاه کتاب یک نیاز است و اگر نمایشگاه کتاب نباشد همین فروش نصف و نیمه هم برای ناشران وجود نخواهد داشت، پس باید این نمایشگاه برگزار شود و حرف ما این است که به چند بار در سال گسترش پیدا کند. شاید این گونه تعادل اقتصاد کتاب حفظ شود. البته بعد از 25 سال برگزاری نمایشگاه باید روی زمان و مکان برگزاری این رویداد کارشناسی هایی شود تا بفهمیم این مقطع اردیبهشت آیا زمان مناسبی برای نمایشگاه است؟ درباره مکان نمایشگاه هم که حرف زیاده زده شده و همچنان نیز باید گفت که مصلی مناسب نمایشگاه نیست.
همچنین در قسمت هایی از برنامه گزارشگر«صدای کتاب» سری به غرفه نشرهای«امیرکبیر» و «بیدگل» زد و درباره کتاب های تازه منتشر شده این دو نشر سوالاتی از مسئولان آنها مطرح کرد.

برنامه صدای کتاب «رادیو فرهنگ» هر روز ساعت 19:30 به صورت زنده از مصلی تهران برای مخاطبان پخش می شود.
منبع : تازه های شبکه
مجلس شورای اسلامی
در مکتب استاد
بوم آهنگ
کلماتی که بوی تازگی می دهد
آرشیو برنامه های قدیمی
نشان
تماشاگه راز
درس مثنوی