• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد بازدید: ۱۵۲۶ یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
شارح موزه های ایران درگذشت

«نوشين دخت نفيسي» فرزند مرحوم استاد «سعيد نفيسي»  و پژوهشگر برنامه مجله فرهنگی (تاریخ هنر در تمدن اسلامی) رادیو فرهنگ، دار فاني را وداع گفت.


به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ
، نوشين دخت نفيسي، موزه شناس و پژوهشگر برتر تاریخ هنر، که دو سال با برنامه مجله فرهنگی رادیو فرهنگ همدل و همراه بود ، عصر شنبه 16 ارديبهشت بر اثر سكته مغزي درگذشت.
 
دكتر نوشين‌ دخت نفيسي متولد 1309 تهران است. وي تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در دبيرستان رازي تهران به زبان فرانسه گذرانده است و داراي درجه H.A  از دانشگاه كلكته در رشته تاريخ و تمدن اسلامي ، زبان و تمدن فرانسه از دانشگاه پاريس ، درجه كارشناسي از دانشگاه تهران بود. وي به زبان‌هاي انگليسي ، فرانسه، عربي و ايتاليايي تسلط كامل داشت.

نوشين دخت نفيسي در سال 1384 دبيري علمي همايش بين‌المللي «طبيعت در هنر شرق» فرهنگستان هنر را بر عهده داشت كه منجر به چاپ كتاب « طبيعت در چيني‌‌هاي سفيد و آبي» توسط انتشارات فرهنگستان هنر شد. از ديگر كتب و مقالات ايشان مي‌توان به «آشنايي با موزه‌هاي ايران»، «مجلس هاي نگاره شاهنامه قاسمي (نسخه خطي موقوفه آستانه شيخ صفي الدين اردبيلي)»، «پژوهش در هنر ايران، آسيب شناسي هنر در ايران » و ...  اشاره كرد.

مراسم تشییع پیکر مرحومه نفیسی روز سه شنبه 19 اردیبهشت ساعت 10 صبح در قطعه 73 ردیف 60 بهشت زهرا برگزار می شود.

رادیو فرهنگ فقدان بزرگ بانوی تاریخ و فرهنگ ایران را به اهالی فرهنگ و هنر و خانواده محترم نفیسی تسلیت عرض می کند و از خداوند منان، برای مرحوم بهشت برین و برای بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می‌نماید.
منبع : تازه های شبکه
تماشاگه راز
در مکتب استاد
کلماتی که بوی تازگی می دهد
آرشیو برنامه های قدیمی
بوم آهنگ
مجلس شورای اسلامی
نشان
درس مثنوی