سعدی نامه هر روز از ساعت هر روز به مدت كوتاه

رادیو فرهنگ

سعدي نامه

پاسداشت نام و‌یاد سعدی در رادیو فرهنگ از ذكر جمیل سعدی تا سعدی نامه

رادیو فرهنگ یكم اردیبهشت روز سعدی شیرازی را با برنامه های متنوعی گرامی می دارد كه «ذكر جمیل سعدی»،« هفت شهر عشق» و « سعدی نامه» به طور ویژه پخش می‌شوند.

1400/02/01
|
10:03

علیرضا حبیبی مدیر شبكه رادیویی فرهنگ در خصوص برنامه‌های این شبكه رادیویی در روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی و لزوم پرداخت به آن گفت : سعدی، شاعری چند وجهی است، قلم او سهل و ممتنع است ، شخصی جهاندیده، جهانگرد و سالك بوده است كه تجربیات خود را در آثارش بیان كرده هرچند در ظاهر نگارش چنین جملات یا ابیاتی ساده به ‌نظر می ‌رسد اما در عمل، تقلید یا پدیدآوردن آثار مشابه دشوار است .
وی با اشاره به این موضوع كه سعدی در بیشتر آثارش از اصطلاحات و عناصری كه مردم در زندگی روزمره با آن سر و كار دارند، استفاده كرده‌است زبان سعدی را زبان مردم عنوان كرد و گفت: برهمین اصل است كه رادیو فرهنگ به عنوان رسانه ای مسئول در زمینه فرهنگ و ادب و پاسداشت زبان فارسی به گرامیداشت شیخ اجل به عنوان یكی از ستون های شعر و ادب فارسی و سعدی شناسی مبادرت دارد.
حبیبی برخی از برنامه های ویژه این شبكه رادیویی كه به موضوع سعدی می پردازد را نام برد و گفت : سعدی در زمانه‌ای نامساعد، رگه‌ای ناب و زلال از هویت ایرانی را در آثار خود می‌سازد و به نمایش می‌گذارد و در برنامه « ذكر جمیل سعدی »از 28 فروردین ماه تا سوم اردیبهشت ماه ساعت یك بامداد به همت گروه ادب و هنر به اثار و اشعاری درباره سعدی به عنوان نمونه‌ای بی‌بدیل در عرصه شعر اخلاقی و سخنوری توانا در عرصه نثر می پردازد و امروز چهارشنبه در روز بزرگداشت سعدی برنامه زنده و از ساعت 9 تا 12 پخش می شود

وی به پخش برنامه سعدی نامه كه از ابتدای سال آغاز شده اشاره داشت و افزود :« سعدی نامه»به كارشناسی استاد "مهدی امین فروغی" یكی از این برنامه ها است كه حكمت های بوستان وگلستان سعدی را مورد توجه قرار داده است ، این برنامه نیز روزهای یكشنبه ، سه شنبه و چهارشنبه ساعت 8:30 از گروه تولید و تامین راهی آنتن شبكه رادیویی فرهنگ می شود؛ همچنین برنامه شعر شبانه نیز به موضوع سعدی اشاره دارد .

حبیبی اشاره به برنامه های زنده این شبكه رادیویی نیز بیان داشت:« صبح به وقت فرهنگ،« سرزمین من» و « هفت شهر عشق» به طور ویژه به موضوع سعدی می پردازند و در « هفت شهر عشق» سعدی خوانی های بزرگان شعر و ادب و پخش تصنیف هایی از اشعار شیخ اجل با شنوندگان را خواهیم داشت.
مدیر رادیو فرهنگ در ادامه به مجله شبانگاهی چهارباغ اشاره كرد و تصریح كرد: در این برنامه نیز كه انجمنی ادبی همراه با شنوندگان رادیو فرهنگ است موضوع سعدی به طور ویژه مورد توجه قرارمی گیرد.
وی ‌در ادامه به برنامه هفت كوچه اشاره كرد وگفت: این برنامه نیز كه به فرهنگ عامه توجه ویژه دارد به موضوع مصرع ها و ابیاتی از سعدی كه مثل و نقل مردم است می پردازد .
حبیبی در پایان تصریح كرد: یكی از دلایل حفظ زبان فارسی در قرن هفتم با وجود تمام شرایط نامساعد، حضور شاعرانی چون سعدی است كه تلاش كردند تا رگه‌ای ناب و زلال از هویت ایرانی بسازند و میراث گذشته را حفظ كنند. او با «بوستان» و «گلستان» نه تنها از نظر اخلاقی بر جامعه ایرانی از همان زمان تا امروز تأثیر گذاشته است، بلكه او را شاید بتوان اولین معلم هر ایرانی در یادگیری و درك شیرینی زبان فارسی دانست. سال‌ها كودكان ایرانی در مكتب‌ها با او با زبان مادری‌شان انس می‌گرفتند و از گلستان او ورقی می‌بردند. به همین دلیل سعدی جزو انگشت‌شمار شاعران و هنرمندان است كه نمی‌توان او را در عصر و دوره‌ای محدود كردو رادیو فرهنگ در بزرگداشت روز سعدی سخنان اساتیدی چون علی اصغر دادبه ؛ میرجلال‌الدین كزازی از شاهنامه‌پژوهان و صاحب نظران زبانكده ادبیات كلاسیك، محمدرضا شفیعی كدكنی، ساعد باقری و زنده یاد جلال الدین همایی و ...را نیز درباره این شاعر اثرگذار پخش می شود .
علاقه مندان می توانند رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 585 كیلوهرتز بشنوند.

دسترسی سریع
سعدی نامه