هزاره ادب پارسی شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هزاره ادب پارسي

بررسی شاهنامه فردوسی در برنامه « هزاره ادب پارسی» رادیو فرهنگ

نویسنده برنامه «هزاره ادب پارسی»: این برنامه به فردوسی رسید.

1399/11/11
|
12:50

«هزاره ادب پارسی» برنامه‌ای درباره تاریخ ادبیات ایران بر اساس كتاب تاریخ ادبیات هشت جلدی ذبیح الله صفا و بر پایه كارشناسی استادان حوزه ادبیات است كه شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:00 به تهیه‌كنندگی محمدحسینی باغسنگانی، نویسندگی محمدباقر رضایی و اجرا و گویندگی بهروز رضوی روی آنتن می‌رود.

محمدباقر رضایی نویسنده برنامه «هزاره ادب پارسی» با اشاره به اینكه این برنامه به دوره فردوسی رسیده مطرح كرد این برنامه هم اكنون به قسمت هایی رسیده كه قرار است درباره جوانب گوناگون زندگی و آثار فردوسی سخن بگوید.
رضایی گفت: در شماره های آینده درباره نقش زن در شاهنامه، سبك شناسی شاهنامه، مرگ آگاهی در شاهنامه و ... سخن خواهیم گفت.
وی در پاسخ به این پرسش كه این برنامه در چند قسمت قرار است روی آنتن برود، مطرح كرد: علیرضا حبیبی مدیر رادیو فرهنگ تا شماره هزار را یعنی تا رسیدن به دوران معاصر برای این برنامه در نظر گرفته است البته باید ببینیم آیا موفق می‌شویم برنامه را به آنجا برسانیم یا نه.
نویسنده «هزاره ادب پارسی» با اشاره به اینكه از منابع گوناگون برای این برنامه تحقیق و فیش برداری می‌كند، مطرح كرد: بعد از تحقیقات لازم و اطمینان از صحت آن‌ها با قلمی كه تازه و قابل قبولِ محافلِ دانشجویی و همچنین عمومِ مردم باشد، مطالب را می‌نویسم و تحویل تولید می‌دهم.
رضایی ادامه داد: طبیعی است كه ما مجبوریم همه نظرها و عقاید درباره شعرا و نویسندگان و بطور كلی متونِ كهن را در برنامه (البته با حفظ اصول) لحاظ كنیم. بنابراین باید از منابع گوناگون استفاده كنیم و سلیقه‌های مختلف را از جنبه‌های گوناگون در نظر بگیریم اما در مسایل عقیدتی، انحراف‌های موجود را با اطمینان به اینكه درست نیستند، مطرح نمی كنیم.
وی بیان كرد: به عنوان مثال عده‌ای می‌گویند بیت (پیرِ ما گفت خطا بر قلمِ صنع نرفت، آفرین بر نظرِ پاكِ خطا پوشش باد) كه از حافظ است، در واقع خطا را در خلقت محتَمل می‌داند و به آن پیر، طعنه می‌زند. این نظر كاملا انحرافی است و صدها محقق آن را رد كرده‌اند. بنابراین ما هم نمی‌توانیم چنین برداشت‌های سطحی، مغرضانه و اشتباه را در شماره‌های مربوط به حافظ مطرح كنیم.

نویسنده «هزاره ادب پارسی» تاكید كرد: البته برخی از این مسایل را اگر ضروری باشد، همراه با نظرهای منطقیِ بزرگانِ ادبیات، مطرح می‌كنیم و روی نتیجه‌ای كه می‌گیریم، به اصطلاح پردازشِ بیشتری انجام می‌دهیم.

رضایی در پایان درباره بازخورد برنامه گفت: بازخورد این برنامه تا به اینجا بسیار خوب بوده و همین موضوع وظیفه ما را سنگین‌تر كرده است. ناگفته نماند كه تاثیر مطالب با صدای بهروز رضوی كه یكی از بهترین گویندگان رادیو است، صد چندان شده است.

دسترسی سریع
هزاره ادب پارسی