مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

زندگی پرفسور كردوانی در رادیو فرهنگ مستند شد

برنامه« مستند فرهنگ» امروز سه شنبه10بهمن با پخش روایتی از زندگی پرفسور پرویز كردوانی "پدر علم كویرشناسی ایران"روی آنتن رادیو فرهنگ می رود.

1402/11/10
|
14:01

« مستند فرهنگ» روایتی از زندگی مفاخر فرهنگی كشور است كه در برنامه امروز به بخش هایی از زندگی پرفسور پرویز كردوانی، دارنده نشان درجه یك دانش و چهره ماندگار و "پدر علم كویرشناسی ایران" پرداخته می شود.

پرفسور پرویز كردوانی، در سال 1310 در گرمسار متولد شد، پدرش حسین علی بلوكباشی از ملاكان منطقه بود. پرفسور كردوانی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گرمسار گذراند و پس از اخذ مدرك دیپلم از مدرسه رازی (فرانسوی) در تهران برای ادامه تحصیل در رشته عمران كویر به آلمان عزیمت كرد.

در سال 1345 موفق به اخذ مدرك دكترا با بالاترین امتیاز شد و پس از بازگشت از آلمان در دانشكده كشاورزی ارومیه به فعالیت پرداخت. او سپس به دانشگاه تهران رفت و از سال 1348 در این دانشگاه مشغول تدریس شد.

وی مدیركل دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران را در بین سال‌های 1348 تا 1354 برعهده داشت و بنیانگذار و رئیس مركز تحقیقات مناطق كویری و بیابانی ایران (1354 تا 1358) بود.

زنده یاد پرویز كردوانی مطالعات میدانی فراوانی در مناطق كویری و بیابانی ایران از خود به جای گذاشت و خدمات او نقش مهمی در پیشبرد علم كویر شناسی و مقابله با خشكسالی داشت. وی استاد نمونه دانشگاه تهران بود و جایزه مهرگان علم به خاطر تألیف بهترین كتاب سال در زمینه محیط زیست را كسب نمود.
دكتر كردوانی پنجشنبه، 28 مرداد ماه 1400چشم از جهان فرو بست.
«مستند فرهنگ» ساعت 20 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ