مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

روایتی مستنداز احمدعبدالرضایی، استاد خطاط و كتیبه نگار در رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ سه‌شنبه14 تیرماه به روایت زندگی استاد احمد عبدالرضایی، خطاط و كتیبه نگار اختصاص دارد.

1401/04/14
|
08:31

« مستند فرهنگ» به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر روایتی از زندگی مفاخر فرهنگی كشور است كه در این برنامه بخش هایی از زندگی احمد عبدالرضایی تقدیم شنوندگان می شود.
احمد عبدالرضایی در سال 1338 در شهر اراك دیده به جهان گشود. از سال­های آغازین دبستان به هنر خوشنویسی علاقه­مند شد. تحصیلات وی كارشناسی شیمی، كارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، است.
آهنگران، حسینی موحد، فرادی، امیرخانی ‫از جمله اساتید ایشان بودند. ریاست انجمن خوشنویسان در خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ، دو دوره رئیس انجمن، چند دوره نماینده، ‫عضویت هیئت تشخیص درجه هنری و رتبه استادی در خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ از جمله مسئولیت های وی بوده است .
استاد احمد عبدالرضایی از سال 1359 پس از اخذ گواهینامة ممتاز خوشنویسی به تعلیم هنرجویان این رشته در شهرهای تهران، قم، اراك، كاشان و زاهدان پرداخت. او در سال 1366 از تحصیل در رشتة شیمی فراغت یافت اما فعالیت­های هنری و آموزشی خود را پی­گرفت. عبدالرضایی در اكثر نمایشگاه­ها و جشنواره­های خوشنویسی داخل و خارج كشور به صورت جمعی و فردی شركت نموده و تاكنون موفق به كتابت قرآن كریم، ادعیه، احادیث و آثار ادبی شده است. وی آثار خود را بارها به شكل كتیبه عرضه نموده است. اولین اثر وی در این زمینه كتیبه ای است كه در سال­های دفاع مقدس بر محراب حسینیه لشكر 17 علی بن ابی طالب (ع) نوشته است. از او تاكنون بیش از دو هزار متر كتیبه درخطوط مختلف در مساجد، حسینیه­ها و اماكن مقدس كشور به چشم می­خورد.

استاد در سال 1368 به عنوان هنرمند دفاع مقدس و در سال 1381 به عنوان خادم برگزیدة قرآن كریم معرفی گردید و مورد تقدیر قرار گرفت.

حدود 30 سال تدریس خطوط نسخ و ثلث در مراحل فوق‌ممتاز و تربیت جمعی از بهترین جوانان نسخ و ثلث‌نویس حال حاضر كشور، ایشان هم‌اكنون عضو ارشد و جزء كارشناسان برجسته گروه عالی نظارت و ارزشیابی انجمن خوشنویسان است.
كتابت های قرآن‌كریم،كتیبه‌های صحن غدیر آستان قدس رضوی (1385)،كتیبه‌های حرم كاظمین (ع) (1388)،كتیبه‌های حرم حضرت معصومه‌(س) (1383)،كتیبه‌های مرقد حضرت امام خمینی(ره) (سالهای76،87،89)،كتیبه‌های سالن اجلاس سران كشور های اسلامی (1375)،كتیبه‌های مصلای امام خمینی(ره) (سالهای 75 8،80 و89)،كتیبه‌های مسجد اعظم قم (1387) و كتیبه‌های مسجد امام حسن عسكری(ع)‌ قم (1384) كه در این مسجد كل قرآن‌كریم به صورت كتیبه نصب خواهد شد از جمله فعالیت ها و اثار خطاطی ‌و كتابت وی است.
«مستند فرهنگ» به تهیه كنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 14:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ