با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

در با کاروان شعر و موسیقی سازندگان آثار فاخر موسیقی کشورمان را بشناسیم/ امروز همراه با همایون خرم

تصنیف « رفته» به یاد همایون خرم امروز شنبه 27 شهریور ماه 1400 در برنامه « باکاروان شعر و‌موسیقی» رادیو فرهنگ پخش و بررسی می شود.

1400/06/27
|
09:27

یلدا احتشامی تهیه کننده این برنامه گفت : برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی کاری از گروه تولید و تامین است که به بررسی شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور اختصاص دارد.
وی در خصوص پخش این برنامه توضیح داد‌:این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت 12:30 از رادیو فرهنگ روی آنتن می‌رود و در طی روز نیز یک تا دو بار به طور شناور تکرار آن پخش می‌شود.
این تهیه کننده ادامه داد: این برنامه به بعد موسیقایی قطعات و آثاری می‌پردازد که شناسنامه‌هایی دارند مانند قطعاتی که در گذشته یا در حال حاضر بر اساس اتفاق و یا ایده‌ای شعر آن سروده و یا آهنگ آن ساخته شده است. در حقیقت به دنبال آن هستیم که ایده ساخت هر تصنیف یا آواز را به گوش شنوندگان برسانیم و اطلاعات کاملی از آن قطعه را به مخاطب ارایه بدهیم.
احتشامی گفت: در برنامه شماره 350 از این برنامه که امروز پخش می شود ،تصنیف «رفته» از آثار همایون خرم؛تقدیم شنوندگان شده و شناسنامه اثر بررسی می شود .
وی درباره این‌برنامه و تصنیفی که امروز پخش و بررسی می شود گفت : مدت زمان برنامه 10 دقیقه است، از دلایل کوتاه بودن زمان برنامه این است که شنونده بیشتری آن را دنبال کند، و با گوش دل و جان بشنود و بتواند برای آن زمان بگذارد و در برنامه تلاش داریم اکر شعر و ترانه ای توسط چندین خواننده بازخوانی شده به آنها هم بپردازیم ، تصنیف « رفته » که امروز پخش و بررسی می شود بر روی شعری از رحیم معینی کرمانشاهی ساخته شده است و خوانندگانی چون علی زند وکیلی ، سالار عقیلی و مصطفی جلالی پور آن را بازخوانی کرده اند و بازخوانی این اثر با صدای علی زندوکیلی؛ با نام "رفتی"، با تنظیم پویان رمضانی و نوازندگی پیانوی سامان احتشامی اجرا شده است.
وی در پایان تصریح کرد:برنامه مهمان حضوری ندارد، داستان شکل گیری قطعه موسیقی بیرونیه پژوهش های انجام شده نوشته میرشود و مریم واعظ پور آن را روایت می کند و در ادامه سعی می‌کنیم اگر شاعر قطعات، خواننده‌ها و آهنگسازها در قید حیات هستند با آن‌ها ارتباط تلفنی کوتاهی برقرار کنیم و یا از و صدای آن‌ها را زمانی که شعر را دکلمه کرده‌اند و یا خاطره‌ای از ساخت اثر دارند در برنامه جای بدهیم.
گفتنی است ؛همایون خرم نوازنده نامدار ویولن، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی محسوب می شود که در میان دوستداران این هنر به جهت ساخت ملودی ترانه‌های «تو ای پری کجایی» و «امشب در سر شوری دارم» شناخته شده‌است. خرم را می‌توان همچنین از پیشگامان رونق و شکوفایی رادیو در دهه‌های 30 و 40 خورشیدی دانست که تلاش‌های وافری جهت پیشرفت و پرورش نسل جدید موسیقی ایران انجام داد.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی