با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

«درد عشق و انتظار» ساخته همایون خرم را در رادیو فرهنگ بشنوید

تصنیف « درد عشق و انتظار» از ساخته های استاد همایون خرم امروز دوشنبه 15 شهریور در برنامه « باکاروان شعر و‌موسیقی» رادیو فرهنگ پخش می شود .

1400/06/15
|
09:42

‌ در برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی که به همت اگروه تولید و تامین رادیو فرهنگ هرروز جز جمعه ها ساعت 12:30 پخش می شود شناسنامه شعر و‌موسیقی آثار موسیقیایی کشور بررسی می شود.
در برنامه شماره 346 از مجموعه برنامه با کاروان شعر و‌موسیقی امروز همراهان برنامه تصنیف «درد عشق و انتظار»؛ اثری از آثار همایون خرم را می شنوند .
همایون خرم از نوابغ موسیقی ایران زمین در 1309 خورشیدی در بوشهر متولد شد. مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از مقام های موسیقی ایرانی به دستگاه همایون علاقه ای وافر داشت. به همین دلیل هم نام همایون را برای فرزند خود انتخاب کرد. 
همایون خرم در واقع بخشی از حافظه تاریخی موسیقی ایران را با خلق آثاری همچون تو ای پری کجایی، رسوای زمانه منم، امشب در سر شوری دارم، مینای شکسته، غوغای ستارگان، بگذر از کوی ما، پیک سحری و طاقتم ده رقم زده است. او از جمله ملودی‌پردازان شاخص و ماندگار در تاریخ موسیقی ایران به شمار می‌رود و یکی از رموز ماندگاری این آثار غنای ملودیک و ارزش موزیکالیته و قدرت ملودی‌ها محسوب می شود. از فعالیت های دیگر همایون خرم می‌توان به سخنرانی درباره موسیقی ایرانی در مراکز هنری و فرهنگی ایران، اروپا و آمریکا مانند دانشگاه UCLA، دانشگاه گیلان، دانشگاه پزشکی شیراز درباره ابوالحسن صبا و موسیقی ایرانی، انجمن موسیقی فارس درباره ابوالحسن صبا، دانشگاه علامه طباطبایی درباره مقامات موسیقی ایرانی، فرهنگسرای ارسباران درباره علی نقی وزیری، دانشگاه صنعتی اصفهان درباره مشخصات موسیقی ایرانی اشاره کرد.
آثار و ساخته‌های همایون خُرم اما در خاطره‌های ما از چنان قوام و دوامی برخوردار است که شنیدن نام ترانه یا نوشتن بخشی از شعر آن، بیش از هر چیز، یادآور ملودی و آهنگ آن است.
شعر تصنیف « درد عشق و انتظار» که امروز پخش و بررسی می شود را کریم فکور سروده است که در این برنامه بازخوانی اثر با صدای ایرج بسطامی و بهرام حصیری پخش می شود.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ شنیدنی می شود .

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی