با کاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

یادی از مرتضی نی داوود «با کاروان شعر و‌ موسیقی»

تصنیف «بس کن ای دل» امروز یکشنبه 14 شهریور به یاد مرتضی نی داوود، نوازنده تار و موسیقی دان در برنامه «با کاروان شعر و‌ موسیقی» رادیو فرهنگ پخش و ‌‌بررسی می‌ شود.

1400/06/14
|
12:07

برنامه «با کاروان شعر و‌ موسیقی» امروز تصنیف «بس کن ای دل» اثری از مرتضی نی‌داوود، با شعری از پژمان بختیاری را پخش و بررسی می‌ کند.
این تصنیف با صدای خوانندگانی همچون عبدالحسین مختاباد و صدیق تعریف بازخوانی شده است.
مرتضی نی‌ داوود در سال 1279 در شهر اصفهان به دنیا آمد، ولی در سن 3 سالگی به همراه خانواده‌اش به تهران رفت و در آنجا ساکن‌ شد.
نی‌داوود در اوایل 1304 اقدام به تأسیس کلاسی برای تدریس تار و ردیف موسیقی ایرانی کرد و اسم آن را به احترام استادش، درویش نام‌گذاری کرد که پس از مرگ نابهنگام استاد درویش خان، ادامه آموزش شاگردان استادش را نیز در آنجا برعهده گرفت.
نی‌داوود پس از تأسیس رادیو مانند هنرمندان دیگری چون رضا محجوبی، علی اکبر شهنازی، حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و موسی معروفی، به همکاری با رادیو پرداخت.
وی در سال 1348 حدود 300 گوشه از ردیف موسیقی ایرانی را اجرا و ضبط کرد که توسط «انتشارات ماهور» چاپ و نشر یافته‌ است.
از معروفترین تصانیفی که وی ساخت، تصنیف مرغ سحر بود که روی شعری از مرحوم بهار ساخته شد. وی در 2 مرداد سال 1369 در سن نود سالگی درگذشت، از دیگر آثار شاخص نی داود می توان به تصنیف «شاه من، ماه من»، تصنیف «مرغ حق»، تصنیف «آتش دل» و ... اشاره کرد.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و گویندگی مریم واعظ پور، ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 کیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
با کاروان شعر و موسیقی