با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

پخش قبیله لیلی در كاروان شعر ‌وموسیقی رادیو فرهنگ‌

برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» رادیو فرهنگ، دوشنبه 22 اسفند به پخش و بررسی قطعه «قبیله لیلی » اختصاص دارد.

1401/12/22
|
09:27

در برنامه شماره ٥٢٣، با كاروان شعر ‌وموسیقی امروز قطعه قبیله لیلی از آثار زنده یاد عباس مهرپویا با صدا و آهنگسازی خود ایشان پخش و بررسی می شود.
آلبوم قبیلهٔ لیلی با صدا و آهنگسازی مهرپویا در سال 1355 توسط شركت كاسپین منتشر شد، دارای 10 ترانه است. مهرپویا با ساخت و اجرای ترانهٔ قبیلهٔ لیلی در این اثر داستان لیلی و مجنون را در قالبی نو با كلام پرویز وكیلی دوباره بر سر زبان‌ها انداخت.
در این برنامه قطعه« قبیله لیلی» این آلبوم كه بصورت پاپ و با بهره گیری از سازها و سبك هندی اجرا شده و شعر پرویز وكیلی بررسی می شود.
عباس مهرپویا سال 1306 به دنیا آمد و 1371 درگذشت. او مبتكر موسیقی تلفیقی، نوازنده، آهنگ ساز و تنظیم‌كننده بود. به جهانگردی علاقه داشت و از همین طریق با موسیقی سرزمین های مختلفی آشنا شد و ساز سیتار را به ایران آورد. او به عنوان دكوراتور نیز فعالیت هایی داشت.
عباس مهرپویا از جمله هنرمندانی است كه برای اولین بار در ایران به اجرای موسیقی پاپ با گیتار الكتریك پرداخت.
او در سفر به هند نوازندگی ساز سیتار را نزد راوی شانكار آموخت. مهرپویا در بازگشت به ایران این ساز ایرانی الاصل را كه بر طبق مدارك تاریخی توسط امیرخسرو دهلوی از ایران به هند برده شده و كم‌كم از موسیقی ایرانی خارج شده بود را بار دیگر وارد موسیقی ایران كرد.
او در زمان خود تنها نوازنده چیره‌دست ساز سیتار درایران بود و با تسلطی كه بر آن داشت، كوشید كه نوای این ساز را با موسیقی پاپ ایرانی تلفیق ساخته وملودی‌های تازه‌ای را خلق نماید، و از آن به عنوان موسیقی تلفیقی یاد می‌شود كه مهرپویا از پیشگامان آن در ایران بود.
برنامه «با كاروان شعر و موسیقی» به تهیه‌كنندگی یلدا احتشامی ساعت 11:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 585 كیلوهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی