با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

نوایی به یاد استاد محمد پرست از رادیو فرهنگ پخش می شود

برنامه « با كاروان شعر ‌وموسیقی» امروز یكشنبه یكم خردادماه به یاد زنده‌ یاد عثمان محمدپرست به پخش بازخوانی های انجام شده از قطعه « نوایی » اختصاص دارد.

1401/03/01
|
10:41

استاد عثمان محمدپرست خنیاگر موسیقی مقامی خراسان نخستین كسی بود كه سال 1353 ترانه «نوایی نوایی» را اجرا كرد و غم از دست دادن این استاد در نهانخانه دل نشست ،به یاد این استاد پیشكسوت دوتارنواز در برنامه شماره ٤٥٢، قطعه نوایی نوایی
زنده یاد عثمان محمد پرست پخش و بررسی می شود.
شاعر این قطعه ماندگار «طبیب اصفهانی» است ‌و در این برنامه بازخوانی اثر با صدای غلامعلی پور عطایی ، عبدالوهاب شهیدی ، بیژن بیژنی ، محمد اصفهانی پخش می شود.
عثمان محمدپرست استاد پیشكسوت و دوتارنواز استان خراسان رضوی و كشور معروف به عثمان خوافی متولد 1307 در شهر خواف استان خراسان رضوی، از 10 سالگی با دوتارنوازی مانوس بود، وی از طایفه بای بود كه طایفه‌ای دامدار و چادرنشین هستند.
این نوازنده آثاری دارد كه از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار، اجراهای گوناگونی را در عین وحدت آفریده بود و در همایش‌ها و آیین‌های مختلف در داخل و خارج كشور به اجرای برنامه پرداخته است.
استاد محمدپرست نخستین كسی بود كه سال 1353 ترانه نوایی نوایی؛ «غمش در نهانخانه دل نشیند، بنازی كه لیلی به محمل نشیند/ به دنبال محمل چنان زار گریم، كه از گریه‌ام ناقه در گل نشیند» را اجرا كرد.
این استاد شاخص موسیقی مقامی خراسان با بسیاری از استادان موسیقی از جمله جلیل شهناز، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، فرهنگ شریف، اكبر گلپایگانی و اصغر بهاری همكاری داشته است.
نام مرحوم استاد محمدپرست سال 1398 به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس كشور به ثبت رسید و از فعالیت‌های این استاد ارزشمند در پرونده ثبت جهانی دوتار بهره گرفته شد. نسخه‌ای از گواهینامه ثبت جهانی مهارت سنتی ساختن و نواختن دوتار كه به 2 زبان انگلیسی و فارسی نگارش شده است سال 1399 از سوی بهروز وجدانی كه عهده‌دار ثبت جهانی این پرونده بود به مرحوم محمدپرست اهدا شد.
این استاد شهیر 29 اردیبهشت ماه در سن 94 سالگی درگذشت.
برنامه « با كاروان شعر و موسیقی » ساعت 12:30 به تهیه كنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای
« مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی