با كاروان شعر و موسیقی شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو فرهنگ

با كاروان شعر و موسيقي

پخش تصنیف «از برت‌ دامن كشان رفتم كه‌ رفتم» از رادیو فرهنگ

علاقه مندان به آشنایی با شناسنامه آثار موسیقی امروز چهارشنبه 24 فروردین ماه در برنامه با كاروان شعر و موسیقی داستان خلق تصنیف معروف "ازبرت دامن كشان - رفتم كه رفتم" از اثار ساخته شده علی تجویدی را می شنوند.

1401/01/24
|
22:45

پخش تصنیف «از برت‌ دامن كشان رفتم كه‌ رفتم» از رادیو فرهنگ


در برنامه شماره ٤٤٤ باكاروان شعر ‌وموسیقی تصنیف ماندگار «رفتم كه رفتم» اثری از آثار علی تجویدی كه روی شعری از معینی كرمانشاهی آهنگسازی كرده است پخش و بررسی می شود.
این تصنیف در دستگاه همایون و بر اساس گوشه شوشتری ساخته شده و اجرا می شود و قطعه آوازی كه در بین تصنیف اجرا می گردد در گوشه بیات راجه است.
گفتنی است این تصنیف با صدای علیرضا افتخاری و ابوالفضل خیری نیز بازخوانی شده است.
گفتنی است؛ علی تجویدی تصنیف «رفتم كه رفتم» را در آواز شوشتری ساخته كه با شعری از معینی كرمانشاهی همراه است كه مطلع آن «از برت دامن كشان» است. این تصنیف در سال 1335 ساخته شده است.
تصنیف در آواز شوشتری آغاز می‌شود و در ادامه به گوشهٔ بیداد دستگاه همایون پرده‌گردانی می‌كند، سپس در گوشهٔ عشاق به اوج می‌رسد و در انتها به درآمد همایون فرود می‌آید.
برنامه « با كاروان شعر و موسیقی » ساعت12:30 تهیه كنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
با كاروان شعر و موسیقی