از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

روز گل در ایران

به مناسبت 25 خرداد ماه روز گل در ایران ، تعدادی از باغ های گل ایران را به شما معرفی می كنیم.

1402/03/24
|
11:53

باغ های گیاه شناسی ایران را می توان بهشتی برای طبیعت دوستان برشمرد. مكان هایی برای حفاظت و شناساندن تنوع وسیعی از گونه های گیاهی كه به عنوان بانكی برای ذخیره ژنتیكی گونه های گیاهی در حال انقراض نیز به شمار می روند. در باغ های گیاه شناسی، یك مجموعه از گیاهان بومی و غیر بومی منطقه در یك فضای گلخانه ای و یا باز كاشته می شوند. در این باغ ها امكانات لازم برای مطالعه بر روی گیاهان فراهم است.
مجموعه ای از باغ های گیاه شناسی ایران در تهران، كرج، نوشهر، اصفهان و شهرهای دیگر احداث شده اند و در داخل آنها نمایشگاه، كارگاه های آموزشی، فروشگاه و موزه های زیبا برای بازدید یافت می شوند. در ادامه با ایران هتل آنلاین همراه شوید تا تعدادی از باغ های گیاه شناسی ایران را به شما معرفی كنیم.باغ گیاه شناسی ملی ایران
در مسیر اتوبان تهران به كرج، از پارك چیتگر كه عبور كنید، می توانید از خروجی پیكان شهر به شهرك سرو آزاد و سپس به یابان شهید گودرزی بروید. پس از آن به بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران می رسید. این باغ كه سالها در حال ساخت و ساز است، به تازگی آماده بازدید علاقه مندان شده است. مكان قرار گیری باغ با چشم اندازی طبیعی از كوه های زاگرس، البرز و هیمالیا، خود منظره ای شگفت انگیز را در مقابل دیدگان ما قرار می دهد. در این باغ 6 دریاچه مصنوعی و دو رودخانه احداث شده است كه بر جاذبه های آن به طور قابل توجهی می افزایند.
علاوه بر آنها دو آبشار نیز در باغ گیاه شناسی ملی ایران وجود دارند. تنوع گیاهی این باغ در حدود 3000 گونه می باشد كه فرصت مناسبی را برای تحقیق، باغبانی، آموزش و افزایش اطلاعات عمومی افراد در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.
كلكسیون های این باغ بر اساس مناطق رویشی مختلف در ایران و جهان طراحی شده اند. برخی از كلكسیون ها نیز با هدف آموزش و پژوهش ایجاد شده اند. رویشگاه های زاگرس، البرز جنوبی، هیركانی، ایرانی تورانی، پیازهای ایران، میوه های بومی و گلخانه جنوب مربوط به كشور ایران و رویشگاه های اروپا، قفقاز، چمن زارهای آمریكا، چین، ژاپن، مربوط به كشورهای خارجی است. علاوه بر آنها باغ سیستماتیك، باغی برای گیاهان دارویی، باغ صخره ای، گیاهان زینتی و غیره نیز در این باغ گیاه شناسی قرار دارند.
همچنین موزه ای در این باغ قرار دارد كه سی هزار نمونه مختلف از حشراتی كه در جنگل ها و مراتع كشور زیست می كنند را به نمایش گذاشته است. برخی از این حشرات توسسط محققین داخلی و برخی دیگر توسط پژوهشگران خارجی شناسایی شده اند.
باغ گیاه شناسی مشهد
این باغ با وسعتی در حدود 25 هكتار و با دارا بودن 11 كلكسیون زیبا در سال 1392 در شهر مشهد احداث شده است. یكی از كلكسیون های این مجموعه، كلكسیون مربوط به گیاهان دارویی معطر است كه در حال حاضر دارای 180 گونه از گیاهان دارویی و معطر است. می توان از این كلكسیون برای آموزش و بالا بردن فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی استفاده نمود. یكی دیگر از كلكسیون های این مجموعه باغ رز است كه در آن تنوع بالایی از گونه های مختلف رز در معرض دید عموم قرار گرفته شده است.
باغ صخره ای با نمایشی از گل های صخره ای و فصلی و باغ میوه كه نمایی از كوچه باغ های قدیم ایران است با انبوهی از گونه های مختلف درختان میوه پذیرای بازدیدكنندگان هستند.
یك هكتار از باغ گیاه شناسی مشهد، متعلق به نمایشگاه دائمی گل های داوودی است. نزدیك به 700 نمونه ژنتیكی از گل داوودی در این بخش به نمایش گذاشته شده است. معمولاً هر سال در فصل پاییز بازدید از این نمایشگاه امكان پذیر است.باغ گیاه شناسی شیراز
باغ زیبا و رویایی ارم شیراز یكی از جاذبه های اصلی این شهر است. این باغ با بوی بهارنارنج هایش و همچنین با ردیف درختان سرونازی كه دارد به عنوان باغ گیاه شناسی شیراز شناخته می شود. باغ ارم با 450 گونه گیاهی متنوع در سال 1359 به عنوان باغ گیاه شناسی در نظر گرفته شد. باغ گیاه شناسی ارم شیراز در فهرست آثار جهانی قرار دارد.
بلندترین درخت سرو این باغ 35 متر ارتفاع دارد و به عنوان بلندترین درخت شهر نیز شناخته می شود. درختان مثمر این باغ شامل نارنج، گردو، بادام، ازگیل، زردآلو، گلابی و غیره و درختان غیرمثمر آن افرا، ارغوان، زبان گنجشگ، سروناز، سپیدار، اكالیپتوس و غیره هستند.باغ گیاه شناسی اصفهان
این باغ با مساحت 44 هكتار در قسمت شمالی پارك ناژوان در نظر گرفته شده است. برای طراحی این باغ 20 سال زمان صرف شده ولی هنوز به صورت اجرایی درنیامده است. در نظر گرفته شده است كه روی تمامی گیاهان باغ، اطلاعات مربوط به آن نصب شود و همچنین در حال طراحی و آماده سازی نرم افزاری هستند كه با انتخاب نام گیاه، مشخصات آن را در اختیار علاقه مندان قرار دهند. با تأمین اعتبار، به زودی سه فاز این پروژه تكمیل خواهد شد.

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ