از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

در قلمرو فرهنگ

داستان زندگی پروفسور "فضل‌الله رضا" در قالب مستند رادیویی

مستند رادیویی زندگی پروفسور "فضل‌الله رضا" در برنامه «چراغداران» از شبكه رادیویی فرهنگ پخش می شود.

1402/01/13
|
04:24

رادیو فرهنگ در برنامه « چراغداران» یكشنبه 13 فروردین ماه مستندی از زندگی حرفه ای پروفسور “فضل‌الله رضا” از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در كشور را تقدیم شنوندگان می كند.

فضل‌الله رضا از چهره‌های علمی و فرهنگی كشور و از برجسته‌ترین دانش‌آموختگان دانشگاه تهران با جایگاه جهانی بود. او به لحاظ برجستگی و فعالیت در حوزه فرهنگ و زبان پارسی، در این حوزه نیز مطرح بوده و عمده آثار و مقالات وی در این زمینه است.
این برنامه مستندی از زندگی حرفه ای پروفسور “فضل‌الله رضا” از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در كشور است.

در برنامه « چراغداران» كه شرح كوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی كشورمان است ، بهروز رضوی بخشی از زندگی پروفسور فضل‌الله رضا، دانش‌آموخته دانشگاه تهران و اندیشمند و استاد برجسته كشورمان را روایت می كند.

فضل‌الله رضا، رییس پیشین دانشگاه تهران و دومین نایب‌التولیه دانشگاه صنعتی شریف، از چهره‌های ماندگار كشور است كه پیش‌تر عهده‌دار مسوولیت سفارت ایران در كانادا و یونسكو بود.
وی سال 1293 در رشت متولد شد و تحصیلات دوره ابتدایی را در این شهر به پایان رساند اما دیپلم خود را در تهران و مدرك كارشناسی را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت و در زمره نخستین دوره دانش‌آموختگان دانشكده فنی دانشگاه تهران در سال 1317 بود كه بعدها مدرك كارشناسی ارشد را از دانشگاه كلمبیا در آمریكا (سال 1324) و دكترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه پلی‌تكنیك نیویورك دریافت كرد.

این دانشمند شهره در آفاق جهان، دلبسته جدی و گستراننده باورمند و استوار فرهنگ و هویت ملی ایران بوده و هماره به جوانان، خردگرایی و خدمت به مردم و میهن را توصیه می كرده است. بهترین گواه این سخن، گذشته از آثار قلمی پروفسور رضا در زمینه های ریاضیات، مخابرات، تئوری اطلاعات و … ، تألیف ها و پژوهش های این بزرگمرد در قلمرو فرهنگ و ادبیات سرزمین مادری خود است همچون راز آفرینش، نگاهی به شاهنامه، حدیث آرزومندی، مهجوری و مشتاقی، برگ بی برگی و …است.

ایشان كه در كارنامه فعالیت های خود سفیر پیشین ایران در یونسكو و كانادا بوده آبان سال 1398در 104 سالگی درگذشت.
فضل‌الله رضا تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ارسال حداكثر اطلاعات در كانال‌های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه كنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبكه‌های n دهانه‌ای انجام داده است. او همچنین كتاب‌های تحلیل شبكه‌های برق، تئوری اطلاعات، فضاهای خطی، برگ بی‌برگی، حدیث آرزومندی، مهجوری و مشتاقی، پژوهشی در اندیشه‌های فردوسی، دیده‌ها و اندیشه‌ها، نگاهی به شاهنامه، محمد اقبال و هندسه عملی و علمی را به رشته تحریر درآورد و همچنین رییس افتخاری كنفرانس مهندسی برق ایران، استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رییس انجمن علمی ایرانیان در آمریكای شمالی، رییس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همكار فعال مؤسسات علمی و ادبی فراوانی بوده است.

وی، همچنین علاقه و اهتمام جدی به زبان فارسی داشت، چنان كه معتقد بود كه بنیاد زبان فارسی و گفت‌وشنود و نگارش به آن را باید روزبه روز استوارتر و نیرومندتر كنیم و اعتقاد داشت كه در این راه باید از روش‌های علم و ابزار تكنولوژی بیشتر بهره بریم و می‌گفت: «اگر در حدود 15 زبان زنده دنیا را كه سابقه ممتاز فرهنگی دارند برگزینیم، زبان فارسی و زبان عربی در میان آن‌ها خواهد بود.»
برنامه »چراغداران» را به تهیه كنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت 12:25 روی موج‌اف ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
در قلمرو فرهنگ