كتاب بان شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كتاب بان

معرفی راه های كتاب خوان كردن كودكان در رادیو فرهنگ

برنامه «كتاب بان» یكشنبه 17 بهمن ،با ارائه پیشنهاداتی برای كتابخوانی بیشتر كودكان با معرفی چند راهكار از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/11/17
|
09:52

علی اكبر زین‌العابدین كارشناس مجری برنامه«كتاب بان» این هفته میزبان حسن احمدی ؛ نویسنده كودك و نوجوان است كه به معرفی راهكار هایی برای در ترویج كتابخوانی از آغاز كودكی می پردازد.
كارشناسان معتقدند كه مطالعه روزانه كتاب موجب بهبود عملكرد مغز، كاهش استرس، افزایش اعتماد بنفس و جلوگیری از آلزایمر می شود.
جنین از شش ماهگی قادر به شنیدن صدای مادر و تشخیص زبان است. سن آغاز كتابخوانی برای كودك از سه ماه پایانی دوران جنینی آغاز می‌شود. والدینی كه به طور مستمر و روزانه برای فرزندانشان كتاب می‌خوانند، عموما كودكانی خلاق، باهوش و شاد دارند.
ترویج فرهنگ كتابخوانی باید از دوران كودكی و از طریق مهم ترین نهاد جامعه پذیری آغاز شود و باید كودك، كتابخوانی را در فرآیند جامعه پذیری اولیه از والدین خود بیاموزد و در زندگی روزمره بكار بندد در برنامه این هفته « كتاب بان» با توجه به اهمیت موضوع توجه نویسندگان به نوشتن برای كودك ‌موضوعات مورد علاقه آنها، نقش آموزش و پرورش در علاقمندی كودكان به فرهنگ مطالعه در كنار تربیت و توجه خانواده به این مساله از جمله موضوعاتی است كه به آن اشاره می شود.
شنوندگان این هفته با « زینب حیدری پور » مروج فعال ترویج كتابخوانی از خورموج استان بوشهر آشنا می شوند و وی درباره تجربیات خود در این زمینه سخن می‌ گوید.
برنامه «كتاب بان» را فریده گودرزی با اجراكارشناسی علی اكبر زین العابدین برای گروه كتاب رادیو فرهنگ تهیه می‌كند كه یكشنبه ها از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه می‌شنوید.

دسترسی سریع
كتاب بان