كتاب بان شنبه هر هفته از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كتاب بان

بررسی ویژگیهای ترویج گر ممتاز مطالعه یك جایزه جهانی در رادیو فرهنگ

برنامه «كتاب بان» امروز شنبه 17 اردیبهشت ، با نگاهی به جایزه جهانی IBBY-iRead به بررسی ویژگیهای ترویج گر ممتاز این جایزه اختصاص دارد.

1401/02/17
|
08:52

علی اكبر زین‌العابدین كارشناس مجری برنامه«كتاب بان» در برنامه این هفته میزبان زهره قائینی مدیر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات كودكان و مدیر پروژه با من بخوان و برنده جایزه بین المللی IBBY-iRead 2022 است و با وی درباره اهمیت و ویژگی ها و‌اهداف این جایزه گفت و‌گو می كند.

جایزه ترویج‌گر برجسته خواندن ایبی- آی رید IBBY-iRead جایزه‌ای است كه از سال 2018 هر دو سال یك بار به دو ترویجگر برجسته خواندن اهدا خواهد شد.

جایزه ترویج‌گر برجسته خواندن ایبی- آی رید IBBY-iRead با هدف تشویق تعهد پایدار در قبال ترویج كتابخوانی و امید این كه ترویج كتابخوانی در میان همه مردم كره زمین گسترش یابد بنیان گذاری شد. این جایزه مشوق افرادی است كه حداقل سه سال، با نوآوری و خلاقیت، در زمینه خواندن و شیوه‌های مختلف آن با كودكان و نوجوانان فعالیت كرده باشند و فعالیت‌شان تداوم داشته باشد. این فعالیت‌ها می‌تواند فعالیت‌هایی مانند ایجاد پروژه‌های كتابخوانی و اجرای فعالیت‌های پویا در این پروژه‌ها، ترویج مؤثر خواندن و راهبردهایی در این راستا و حمایت از حق كودكان برای خواندن باشد.
در این برنامه معیارهای انتخاب نامزد برای جایزه ترویج‌گر برجسته خواندن ایبی- آی رید IBBY-iRead از جمله پایداری، اثرگذاری، الهام‌بخشی، كاوشگری و نوآوری در اجرای پروژه‌های كتابخوانی. پایبندی و احساس مسئولیت در ایجاد عشق به خواندن، توانمند كردن كودكان در امر خواندن در مناطق محروم و بی‌ثبات و تداوم آن بررسی می شود.
همچنین با توجه به رسالت برنامه در بخشی معرفی مروجان كتابخوانی در كشور پرداخته می شود و شنوندگان این هفته با «طیبه آتون» فعال مروج كتابخوانی از روستای كلاب استان كهكیلویه و بویر احمدآشنا می شوند و وی درباره تجربیات خود در این زمینه سخن می‌ گوید.
برنامه «كتاب بان» به تهیه كنندگی فریده گودرزی با اجراكارشناسی علی اكبر زین العابدین از گروه كتاب رادیو فرهنگ ساعت 10:30 به مدت 30 دقیقه روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
كتاب بان