صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

برنامه سفرنامه خوانی از امشب 27 شهریورماه با نوید عبداللهی-جهانگرد- همراه می شود و شنوندگان به استان فارس و شهر داراب سفر می کنند.

در برنامه سفرنامه خوانی از امشب همراه با نوید عبداللهی -جهانگرد-از طریق امواج رادیو فرهنگ به منطقه بکری از طبیعت داراب به نام «تنگه رغز» سفر می کنیم و با تجربیات این گردشگر در تاین سف آشنا شده و و دیده های وی را می شنویم.

سرتاسر ایران از میان جنگل های شمالی کشورمان و جنگل های ابر گرفته تا جزایر عجیب و غریب جنوب، پر از جاذبه های طبیعت گردی هستند که هر عاشق طبیعتی را به سمت خود می کشانند. از شرق و جاذبه های بیابانی گرفته تا غرب و ارتفاعات زاگرس نیز، پر از مناطقی هستند که هنوز کشف نشده اند یا برای کمتر کسی شناخته شده اند. تنگ رغز یکی از زیباترین طبیعت های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت گردی را به معنای واقعی کلمه در این تنگه می توانید احساس کنید. جایی پر از چشمه های زلال آب با آبشارهای زیبا صدای غرش های آب آن هر کسی را به وجد می آورد

رغز به معنای بکر و لغزنده است از دو طرف با دیواره های بلند محصور شده و در دل این تنگه 64 آبشار و یک صد حوضچه طبیعی جای گرفته است. از این 64 آبشار، 12 آبشار نیاز به فرود با طناب را دارند. ارتفاع فرود ها بین 6 تا 65 متر و مابقی آبشار ها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه های زیر آبشار ها نیز بین 6 تا 20 متر عمق دارند.
فرداشب نیز در ادامه این برنامه به دارابگرد می رویم ؛ ﺩﺭ ﺟﻨﻮﺏ ﺷﻬﺮ ﻓﻌﻠﯽ ﺩﺍﺭﺍﺏ یکی از ﮐﻬﻦﺗﺮﯾﻦ ﺷﻬﺮﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ به نام ﺷﻬﺮﺑﺎﺳﺘﺎﻧﯽ ﺩﺍﺭﺍﺑﮕﺮﺩ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺩﺷﺖ ﻭﺳﯿﻊ ﻭ ﺣﺎﺻﻠﺨﯿﺰ ﻫﺸﯿﻮﺍﺭ ﻗﺮﺍﺭ دارد. قدمت ثبت شده داراب در اسناد یونسکو به هفت هزار سال پیش برمی‌گردد. پس از گشت مهیجی در تنگه رغز می‌توان راهی این شهر کهن شد و از آثار تاریخی آن نیز بازدید کرد.
برنامه سفرنامه خوانی کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی الهه بیات است که از شنبه تا پنج شنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتزپخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • سرگذشت حمامی 300 ساله که موزه شد

  • سفر به پایتخت خوشنویسی ایران در رادیو فرهنگ

  • سفر به محلات با موج رادیو فرهنگ

  • سفر به تاجیکستان با رادیو فرهنگ

  • سفر به نپال، سرزمینی شبیه هیچ جا در سفرنامه خوانی