بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

بررسی فیلم‌نامه «قصر شیرین » در «بوطیقا» رادیو فرهنگ

نقد و بررسی فیلم نامه «قصر شیرین » در برنامه «بوطیقا» سه شنبه 28 دی ماه از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/10/28
|
10:06

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به فیلم سینمایی « قصر شیرین» اختصاص دارد.
قصر شیرین فیلمی به كارگردانی و تهیه‌كنندگی رضا میركریمی و به نویسندگی محسن قرایی و محمد داودی ساخته سال 1397 است. این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر اكران شد و با نامزدی در هشت رشته، برنده دو سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی متن شد. اما درخشش اصلی فیلم در بیست و دومین جشنواره فیلم شانگهای رقم خورد كه فیلم با حضور در بخش مسابقه اصلی، برنده 3 جام طلایی بهترین فیلم، بهترین كارگردانی و بهترین بازیگر مرد از این فستیوال شد.
این فیلم در استان چهار فصل كهگیلویه و بویراحمد، شهر یاسوج فیلم برداری شده است و مردم این شهر همكاری زیادی با عوامل فیلم داشتند.
این فیلم علاوه بر تحسین مخاطبان در جشنواره فیلم فجر، به عنوان فیلم محبوب منتقدان در مجله فیلم انتخاب شده‌است.
در این برنامه نیز «مصطفی محمودی »؛ منتقد سینما فیلمنامه فیلم «قصر شیرین» را نقد و بررسی می كند.
این فیلم، داستان جلال مرادی 42 ساله است كه در طی تصادفی خانواده‌ای را به قتل می‌رساند، اما تصادف در دادگاه غیرعمد شناخته می‌شود. او پس از گذراندن دوران زندان، همسر و فرزندانش را ترك كرده و به شهری دیگر می‌رود، پس از دو سال به شهرش باز می‌گردد ...جلال و نجمه پس از مشاجره از هم جدا شده، و در انتها مشخص می گردد كه جلال بابت اهدایی قلب شیرین ( همسر اولش ) 50 میلیون تومان پول گرفته است.

در برنامه امشب "بوطیقا" ضمن استفاده از تیزر و بخشهایی از فیلم "قصر شیرین" فیلم‌نامه آن نقد و بررسی می شود.
برنامه «بوطیقا» را ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
بوطیقا