بوطیقا شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

نقد و‌‌ بررسی فیلمنامه ی فیلم «یك كیلو و بیست و یك گرم» در رادیو فرهنگ

فیلمنامه ی فیلم «یك كیلو و بیست و یك گرم » در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ دوشنبه 21 آذر نقد و ‌بررسی می شود.

1401/09/21
|
09:06

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به تحلیل فیلمنامه فیلم سینمایی «یك كیلو و بیست و یك گرم» كه داستانی تو‌ در تو ‌چند لایه است ،اختصاص دارد.
یك كیلو و بیست و یك گرم فیلمی به كارگردانی رحیم طوفان، نویسندگی لیلا نیكزاد و تهیه‌كنندگی وحید نیكخواه آزاد محصول سال 1395 است. این فیلم در تاریخ 8 خرداد 98 در شبكه نمایش خانگی توزیع شد.

در برنامه این هفته كوروش حسینی، منتقد سینما فیلم نامه «
یك كیلو و بیست و یك گرم » را كه نقد و بررسی می كند.
فیلم داستان مردی تعمیركار به نام بابك (با بازی سعید آقاخانی كه چند سالیست چرخش موفقیت آمیزی از ژانر كمدی به آثار درام داشته) است كه به همراه همسر خود (با بازی لیلا زارع) منتظر به دنیا آمدن فرزند سومشان هستند. بابك زمانی كه به منزل یك مادر و دختر می‌رود تا لوله كشی آنها را سرویس كند، نامزد دختر به نام سامان كه مردی پولدار و البته عصبی و دمدمی مزاج است سر می‌رسد و با دختر دعوای شدیدی می‌كند. او نسبت به اینكه دختر در حال خیانت به اوست، شك دارد و از تعمیركار می‌خواهد كه در دعوا دخالت كند و با امتناع او، درگیری بین آنها ایجاد می‌شود كه در همین گیرودار، دست بابك به صورت سامان می‌خورد؛ دستی كه درون آن یك پیچ گوشتی وجود دارد و به چشم سامان فرو می‌رود و او را كور می‌كند.

سامان كه نامزدش با او به هم زده و دنیایش غرق اندوه و شكایت است، با وجود اینكه نیاز مالی چندانی ندار، طلب 100 میلیون دیه می‌كند وگرنه قصاص چشم در برابر چشم را انجام می‌دهد. همسر فداكار بابك دربه در دنبال جور كردن این مبلغ است و سعی می‌كند با كار خیاطی كه بلد است و كمك دیگران و پس دادن پول پیش خانه و… از كور شدن شوهرش جلوگیری كند. از آنسو داستان دختری را داریم كه برای بار سوم حامله شده و چشم به راه فرزندش است. او به همراه مادرش (با بازی ) و شوهرش زندگی می‌كند و شكاكیت عجیب و غریبی به همسرش دارد. استرسی بودن و خلقیات دختر جوان باعث شده كه دو فرزند قبلی او مرده به دنیا بیایند و این بار شانس آخر او برای مادر شدن است. در این میان داستان سامان و الی هم به صورت كمرنگی روایت می‌شود، عشقی بیمارگونه كه دخترك از آن بیزار شده و سامان بچه پولدار و از خود راضی، دست بردار نیست كه نیست…

داستان فوق تنها بخشی از لایه‌های فراوان قصه فیلم یك كیلو و بیست یك گرم است.
با اینكه لیلا نیك زاد تا پیش از فیلم یك كیلو و بیست و یك گرم، اثر موفقی در كارنامه هنری خود ندارد ولیكن او با دنیای قصه و روایت قصه غریبه نیست چرا كه رمانی تحت نام بعد از این سالها را به نگارش در آورده است.
برنامه «بوطیقا» ساعت21:00 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
بوطیقا