بوطیقا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بوطيقا

نقد و‌‌ بررسی« مسخره‌باز» در رادیو فرهنگ

فیلم «مسخره‌باز » در برنامه «بوطیقا» سه‌شنبه 16 فروردین ماه 1401 نقد و بررسی می‌شود.

1401/01/16
|
10:39

«بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است كه این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه ها به فیلم سینمایی « مسخره‌باز »اختصاص دارد.

در برنامه این هفته «مصطفی محمودی»؛ منتقد سینما فیلم نامه «مسخره‌باز» را نقد و بررسی می كند.
این فیلم داستان جوانی به نام دانش با بازی صابر ابر شیفتهٔ بازیگری است كه در یك سلمانی به همراه شاپور با بازی بابك حمیدیان كار می‌كند و شب‌ها بعد از اتمام كار به تمرین بازیگری می‌پردازد. صاحب‌كار او كاظم خان با بازی علی نصیریان كه فردی معتقد به اصول اخلاقی است، به چیزی جز فیلم كازابلانكا و سلمانی‌اش فكر نمی‌كند و سر ماجرایی با سرهنگ كیانی با بازی رضا كیانیان از قدیم‌الایام مشكل دارد. مانفرد با بازی داریوش موفق كه دوست و كارچاق‌كن این سلمانی است، شبی وارد سلمانی می‌شود و بیان می‌كند كه موهای بلند زنان را به قیمت خوب می‌خرد. و این آغاز ماجرایی است كه پایانش سونامی است.

گفتنی است؛ مسخره باز  نخستین اثر سینمایی همایون غنی‌زاده‌است كه در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر (1397) حضور داشت و توانست چهار جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم سینمایی بخش نگاه نو و سیمرغ بلورین فیلم‌های هنر و تجربه را كسب كند.
مسخره‌باز در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم ورشو 2019 توانست سه جایزه بخش‌های بهترین فیلم، بهترین كارگردانی و همچنین جایزه ویژه هیئت داوران را به دست آورد.

در برنامه امشب "بوطیقا" ضمن استفاده از تیزر و بخشهایی از فیلم "مسخره‌باز" فیلم‌نامه این فیلم نقد و بررسی می‌شود.
برنامه «بوطیقا» را ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
بوطیقا