سیم آخر چهارشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

سيم آخر

«ممد نبودی ببینی...» نوحه‎ ای كه یك ملودی ماندگار شد

برنامه «سیم آخر» چهارشنبه سوم مهر، در هفته دفاع مقدس، ضمن معرفی موسیقی دفاع مقدس، نوحه «ممد نبودی ببینی...» را به عنوان یكی از اسناد معتبر موسیقی حماسی و دفاع مقدس بررسی می‎كند.

1398/07/03
|
14:45

«سپهر سراجی» كارشناس مجری و نوازنده در برنامه «سیم آخر» امروز چهارشنبه سوم مهر، قطعه موسیقی «ممد نبودی ببینی...» را كه بدون تردید در عرصه موسیقی و آوای انقلابی و دفاع مقدسی از جمله آثار ماندگار و بی‌بدیل است، بررسی می‌كند.

قطعه موسیقی «ممد نبودی ببینی...» با صدای غلام كویتی‌پور، سند معتبر موسیقایی در زمینه حماسه خرمشهر است، شعر این قطعه البته در ابتدا نوحه‌ای بود كه در رثای سیدمحمدعلی جهان‌آرا؛ فرمانده سپاه خرمشهر اول بار به ‎همت حسین فخری (هم‎رزمش) بر سر مزارش خوانده شد، شعر آن را جواد عزیزی سروده بود و یك سال بعد و هم‎زمان با سالگرد آزادسازی خرمشهر هم غلام كویتی‌پور آن را در قالب نوحه‌ای اجرا كرد.

اگر خواسته باشیم آهنگ و ملودی نوحه «ممد نبودی ببینی...» را به لحاظ شیوه اجرا ریشه‌یابی كنیم باید به این نكته اشاره كرد كه شعر این نوحه، متعلق به یكی از سبك‌های موسیقی عزا رایج در استان بوشهر است كه سال‌ها قبل جهانبخش كردی‌زاده معروف به «بخشو» آن را با مطلع «لیلا بگفتا شه لب تشنه‌كامان / دستم به دامان، آقا الامان» در ایام محرم و صفر خوانده بود كه البته ناصر تقوایی؛ فیلم‎ساز پیشكسوت ایرانی، مجدد آن را در فیلم مستند «اربعین» با اجرای بخشو بازخوانی كرد.

به هر حال «ممد نبودی ببینی...» به عنوان یكی از اسناد معتبر موسیقی حماسی و دفاع مقدس آنچنان مطرح شد كه بعدها برای ماندگاری بیشتر به آهنگسازی محمدرضا علیقلی و خوانندگی غلام كویتی‌پور تولید شد.

در برنامه «سیم آخر» كارشناسان حوزه موسیقی، درباره درك و دریافت و تبیین درست از موسیقی با یكدیگر به بحث و گفت‎وگو می‌نشینند. این برنامه هر چهارشنبه ساعت 16:30، از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم آخر