سیم آخر چهارشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

سيم آخر

«ممد نبودی ببینی...» نوحه‎ ای که یک ملودی ماندگار شد

برنامه «سیم آخر» چهارشنبه سوم مهر، در هفته دفاع مقدس، ضمن معرفی موسیقی دفاع مقدس، نوحه «ممد نبودی ببینی...» را به عنوان یکی از اسناد معتبر موسیقی حماسی و دفاع مقدس بررسی می‎کند.

1398/07/03
|
14:45

«سپهر سراجی» کارشناس مجری و نوازنده در برنامه «سیم آخر» امروز چهارشنبه سوم مهر، قطعه موسیقی «ممد نبودی ببینی...» را که بدون تردید در عرصه موسیقی و آوای انقلابی و دفاع مقدسی از جمله آثار ماندگار و بی‌بدیل است، بررسی می‌کند.

قطعه موسیقی «ممد نبودی ببینی...» با صدای غلام کویتی‌پور، سند معتبر موسیقایی در زمینه حماسه خرمشهر است، شعر این قطعه البته در ابتدا نوحه‌ای بود که در رثای سیدمحمدعلی جهان‌آرا؛ فرمانده سپاه خرمشهر اول بار به ‎همت حسین فخری (هم‎رزمش) بر سر مزارش خوانده شد، شعر آن را جواد عزیزی سروده بود و یک سال بعد و هم‎زمان با سالگرد آزادسازی خرمشهر هم غلام کویتی‌پور آن را در قالب نوحه‌ای اجرا کرد.

اگر خواسته باشیم آهنگ و ملودی نوحه «ممد نبودی ببینی...» را به لحاظ شیوه اجرا ریشه‌یابی کنیم باید به این نکته اشاره کرد که شعر این نوحه، متعلق به یکی از سبک‌های موسیقی عزا رایج در استان بوشهر است که سال‌ها قبل جهانبخش کردی‌زاده معروف به «بخشو» آن را با مطلع «لیلا بگفتا شه لب تشنه‌کامان / دستم به دامان، آقا الامان» در ایام محرم و صفر خوانده بود که البته ناصر تقوایی؛ فیلم‎ساز پیشکسوت ایرانی، مجدد آن را در فیلم مستند «اربعین» با اجرای بخشو بازخوانی کرد.

به هر حال «ممد نبودی ببینی...» به عنوان یکی از اسناد معتبر موسیقی حماسی و دفاع مقدس آنچنان مطرح شد که بعدها برای ماندگاری بیشتر به آهنگسازی محمدرضا علیقلی و خوانندگی غلام کویتی‌پور تولید شد.

در برنامه «سیم آخر» کارشناسان حوزه موسیقی، درباره درک و دریافت و تبیین درست از موسیقی با یکدیگر به بحث و گفت‎وگو می‌نشینند. این برنامه هر چهارشنبه ساعت 16:30، از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم آخر