هفت اورنگ یكشنبه،سه شنبه و جهارشنبه از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اورنگ

رمان "سووشون" ثبت جهانی می شود...

همه آثار بانو دانشور به ویژه "سووشون" میراث معنوی و ناملموس زبان فارسی است؛

1400/09/18
|
20:15

رضا توسلی، مدیر خانه موزه سیمین و جلال، در برنامه "هفت اورنگ" رادیو فرهنگ با موضوع " نگاهی به میراث ناملموس به جامانده از "سیمین دانشور" ، با اشاره به تلاش كمیسیون ملی یونسكو برای ثبت جهانی رمان "سووشون" اثر "سیمین دانشور" گفت: رمان "سووشون" به زودی در سازمان جهانی یونسكو ثبت جهانی می‌شود.
وی همچنین بانو دانشور را سمبل "فمینیسم ایرانی" دانست و گفت: بانو دانشور از اولین فمینیست‌های ایرانی است؛ اما نه به معنی "مرد ستیزی" یا "برتری زن" بلكه به معنی آن كه زن باید نقش خود را به جا و به موقع در جامعه داشته باشد؛ آنچنان كه "زری" شخصیت رمانش در "سووشون" عمل میكند.
وی همچنین دانشور را نخستین بانوی رمان نویس ایرانی و نخستین بانوی استاد زیبایی شناسی در دانشكده باستان شناسی دانست و گفت: او نخستین بانوی داستان نویس ایرانی است كه به شیوه های مدرن می نویسد.
وی همچنین با اشاره به سفر و سالها زندگی دانشور در خارج از ایران گفت: بانو دانشور به ارزش ها و مفاهیم اخلاقی پایبند است و علی رغم زندگی در غرب، به باورها و سنت‌های درست جامعه احترام می‌گذارد و معتقد است؛ مدرنیته، باید در بستر سنت شكل گیرد و نمی‌شود برای "خلق اخلاق و عادت جدید" به فرهنگ جامعه پشت پا زد.
وی همچنین ضمن مقایسه اجمالی از آثار جلال ال احمد و سیمین دانشور گفت: سیمین و جلال در سبك كار، قلم و بیان با هم متفاوتند؛ اما در اصولی چون "پایبندی به ارزش‌ها" و "تسلیم محض نشدن در برابر فرهنگ و باورهای وارداتی" با یكدیگر تشابه و اشتراك نظر دارند.
نوشا عبدالله زاده، نویسنده و كارگردان، هم در این برنامه رمان "سووشون" را از آثار كلاسیك و ماندگار ادبیات ایران دانست و گفت: سووشون به خاطر بار تصویری و دراماتیك زیاد، قابلیت تصویری و سینمایی شدن دارد و می‌توان با بروزرسانی آن، اثری زیبا و ارزشمند سینمایی از آن خلق كرد.
وی همچنین با تاكید بر ضرورت اقتباس سینما از آثار فاخر و شاهكارهای ادبی كشورمان گفت: اگر در این زمینه تلاش و برنامه‌ریزی كنیم می‌توانیم نسل جدید را با میراث فرهنگی، مشاهیر و مفاخر ادب و فرهنگ كشورمان آشنا كنیم.

دسترسی سریع
هفت اورنگ