هفت اورنگ یكشنبه،سه شنبه و جهارشنبه از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

هفت اورنگ

نگاهی به ثبت ملی “فن و مهارت ساخت اسطرلاب مسطح”در رادیو فرهنگ‌

برنامه "هفت اورنگ" چهارشنبه 21 مهرماه با موضوع ثبت ملی “فن و مهارت ساخت اسطرلاب مسطح”از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/21
|
11:13

دربرنامه هفت اورنگ كه به معرفی ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس ایران زمین اختصاص دارد امروز ثبت ملی “فن و مهارت ساخت اسطرلاب مسطح” بررسی می شود.
در برنامه این هفته با «ایرج صفایی» ( مسئول رسد خانه دانشگاه كاشان و پژوهشگر ابزارهای نجوم در قدیم به ویژه اسطرلاب و بازآفرین 12 گونه اسطرلاب )گفت و گو می شود.
پس از توقف شش ساله به همت ایرج صفایی رئیس رصد خانه نیاسر شهریور سال 1396 اسطرلاب ایرانی با عنوان "فن و مهارت ساخت اسطرلاب مسطح" به شماره 105 در بخش میراث ناملموس ثبت شد.
ایرج صفایی به تاریخچه انواع روش ساخت وكاربرد اسطرلاب ایرانی پرداخته و بخشهای مربوط به چگونگی طراحی صفحات اسطرلاب، نحوه كاربرد آن در رصدخانه دانشگاه كاشان را آورده و در زمینه ابزارهای نجوم قدیم ازجمله انواع اسطرلاب بیست سال تحقیقات كرده است.
قدیمی ترین، دقیق ترین و زیباترین نمونه ها همچنین بیشترین گونه های آن در محدوده "ایران بزرگ" ساخته شده و به كار برده می شده ولی با گسترش نرم افزارهای نجومی شبیه ساز آسمان، از این بخش كاربرد اسطرلاب كمتر استفاده می شود.
برنامه هفت اورنگ را به همت گروه ادب و هنر به تهیه كنندگی حسین رحمانی، اجرای كارشناسی، نویسندگی و پژوهش ، ‌مشاور محتوایی سید حامد موسوی، ساعت 21:00 برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
هفت اورنگ