صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه


برنامه موسیقی نوایی در ادامه بررسی موسیقی نواحی ایران سه شنبه 22 مردادماه به معرفی موسیقی مازندران اختصاص دارد.

برنامه نوایی سه شنبه 22 مردادماه هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی کارشناس مجری در گفتگو با یکی از کارشناسان حوزه موسیقی مازندران درخصوص نوع موسیقی این خطه از سرزمینمان مطالبی را بیان می کند.

موسیقی فولکلور مازندران با توجه به پیشنیه‌‌ی تاریخی قوم ساکن در منطقه، وسعت جغرافیایی و طبیعت زیبا و متنوع از گستره و تنوع زیادی برخوردار است.

بخش مهمی از موسیقی‌های منطقه مازندران را موسیقی آوازی تشکیل می‌دهد. سازهای رایج منطقه نیز عبارتاز: لَـله‌وا، دسرکوتن، دایره، سرنا، کمانچه، غرنه و در شرق دوتار هستند.
کتولی، کله‌حال، طوری یا امیری، نجما و صنم از جمله آوازهای تغزلی این منطقه است که هریک وصف حال عاشق و معشوق و دلدادگی است که در بخش‌هایی از آن مسایل اجتماعی، فرهنگی، عرفانی و عشق به‌ائمه‌ی اطهار دیده می‌شود. البته در بخشی از این موسیقی آوازی عشق به طبیعت، دام و زمین نیز وجود دارد و شیفتگی روستاییان به عناصر تعیین‌کننده‌ی زندگی کشاورزی و دامداری در گفت‌وگو (تک‌گویی) آنان با این عناصر تصویر می‌شود. کتول نام گاو اهلی و شیرده‌ای است که بین روستاییان از اهمیت فراوانی دارد.
آواز امیری که در زمان‌های قدیم طوری یا طبری نیز خوانده می‌شد به دلیل این که از اشعار امیر پازواری استفاده می‌کرد به این نام مرسوم شده‌است. این آواز از گوشه‌ی عشاق دشتی آغاز می‌شود و در دستگاه شور فرود می‌کند.موسیقی آیینی آوازی شامل نوروزخوانی، نواجش یا نوازش (موری) و چاووش‌خونی است.

برنامه ی نوایی کاری از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی طاهره جولانی است که به صورت تخصصی به موسیقی نواحی و اقوام ایرانی می پردازد و هر سه شنبه ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • مجموعه دار مردم شناسی اصناف قدیم ایران

  • بررسی موسیقی خراسان جنوبی در «نوایی» رادیو فرهنگ

  • معرفی تولیدات مرکز موسیقی کرمان

  • نوایی: معرفی تولیدات مرکز موسیقی آذربایجان شرقی

  • موسیقی شیراز در برنامه نوایی بررسی می شود

  • برنامه نوایی موسیقی بوشهری را بررسی می کند