سفرنامه خوانی ،سفری در میان واژه ها و كتابها همراه با مسافران سرزمین های دور و نزدیك شنبه تا پنج شنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

سفرنامه خواني

گذری بر موزه و آب انبار آشتیان در سفرنامه خوانی رادیو فرهنگ

«رحیم یعقوب زاده » - جهانگرد و ایراتگرد- در برنامه سفرنامه خوانی رادیو فرهنگ در سفر به استان مركزی به شهر آشتیان رفته و چند روزی در آنجا گشت و گذار می كند.

1398/11/07
|
14:19

در برنامه سفرنامه خوانی «رحیم یعقوب زاده » - جهانگرد و ایرانگرد- دیدنی های استان مركزی و شهر آشتیان را روایت می كند .
در این برنامه دوشنبه شب 7بهمن ماه از طریق امواج رادیو فرهنگ به موزه آشتیان و سپس آب انبار قدیمی این شهر سر می زنیم .
موزه آشتیان كه در بافت قدیمی این شهر درمنزل هدایت الله وزیر دفتر دایر شده، آیینه فرهنگ و زیست گذشتگان این منطقه محسوب می شود ،این بنا با همكاری شورای اسلامی شهرستان آشتیان پس از مرمت و تجهیز در خرداد ماه سال 1385 توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی به موزه شهر آشتیان تبدیل شد.
آثار به نمایش در آمده در این موزه توسط علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ آشتیان اهدا شده و شامل سفالینه های ادوار مختلف تاریخی، ابزار وسایل روشنایی، وسایل آشپزخانه، ابزارهای كشاورزی و آهنگری، ظروف مس دست ساز و دست بافت های سنتی مثل گیوه و جوراب است.
بنای این موزه تاریخی كه روزگاری منزل پدر دكتر مصدق بوده، با استفاده خشت، گل، چوب، آجر و گچ ساخته شده و این عمارت شامل راه روی ورودی، میان سرا یا حیاط مركزی، آب انبار، فضای مسكونی و خدماتی در دو جبهه شمالی و غربی حیاط است و دسترسی به آن از دو طریق یكی از درب واقع در ضلع شمال شرقی و دیگری از بازار شهر آشتیان امكان پذیر است.
شهرستان آشتیان واقع در 80 كیلومتری اراك دارای یك هزار و 239 كیلومتر مربع وسعت است و به عنوان كوچكترین شهرستان استان مركزی شناخته شده است؛ این شهرستان یكی از حوزه های دیرین و تاریخی استان مركزی است كه بخش اعظمی از ماد سفلی در محدوده آن قرار داشته است
برنامه سفرنامه خوانی كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی الهه بیات است كه از شنبه تا پنج شنبه هر شب ساعت 23:30 از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106مگاهرتزپخش می شود.

دسترسی سریع
سفرنامه خوانی