ادب گردی پنج شنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 30دقیقه

رادیو فرهنگ

ادب گردي

شعرخوانی اخوان ثالث را امروز از رادیو فرهنگ بشنوید


برنامه ادب گردی امروز ساعت 16:30 به مناسبت سالمرگ اخوان ثالث شاعر معاصر ایرانی ویژه برنامه ای را به زندگی و آثار وی اختصاص دارد.

1397/06/05
|
13:02

برنامه ادب گردی دوشنبه ها با مروری بر آثار و زندگی شاعران و نویسندگان ایرانی ساعت 16:30 از رادیو فرهنگ پخش می شود.


مهدی اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی 10 اسفند 1307 در مشهد به دنیا آمد. نام و تخلص وی در اشعارش م. امید بود. اشعار او زمینه اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر كشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارنده تركیبات نو و تازه است. او درون‌مایه‌های حماسی را در شعرش به كار می‌گیرد و جنبه‌هایی از این درون‌مایه‌ها را به استعاره و نماد آراسته می‌كند. مهدی اخوان ثالث بر شاعران معاصر ایرانی تأثیری عمیق داشته است.
اخوان ثالث در شعر كلاسیك فارسی توانا بود و در ادامه به شعر نو گرایید. از وی اشعاری در هر دو سبك به جای مانده است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقیایی بود. اخوان ثالث علاوه بر شعر نیمایی اشعاری در قالب‌های قصیده، قطعه، مثنوی، تركیب بند، مستزاد و رباعی سروده است.
دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) به مناسبت چهارم شهریور سالمرگ اخوان ثالث درباره زندگی و اشعار وی صحبت می كند.
پخش بخشی ازشعر خوانی اخوان ثالث از بخش های دیگر این برنامه است.

برنامه ادب گردی را از گروه ادب و هنر و به تهیه كنندگی رسول تسلیمی خواهید شنید.

دسترسی سریع
ادب گردی