ایل بانگ جمعه هر هفته از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

ايل بانگ

معرفی و بررسی « آواز ایرانی و نگاهی به «موسیقی نواحی ایران، » در « ایل بانگ» رادیو فرهنگ‌

برنامه «ایل بانگ» پنجشنبه 19 مرداد به بررسی آواز ایرانی، سرگذشت برخی نمودهای آوازی اختصاص دارد و جمعه20 مرداد موسیقی علوانیه خوزستان بررسی می شود.

1402/05/19
|
09:23

صادق چراغی به عنوان كارشناس مجری در مجله موسیقی «ایل بانگ» پنجشنبه 19 مردادماه برای بررسی آواز ایرانی با مهدی امامی، خواننده گفتگو می كند و و كارنامه هنری ایشان مرور می شود.
امامی متولد1361 و فارغ‌التحصیل مهندسی عمران، مقدمات آواز، تمبك و دف را نزد پدرش احمد امامی آموخت. از سال 1376 به‌طور جدی به فراگیری ردیف آوازی موسیقی ایران پرداخت. ابتدا از حسن ادیب ردیف عبدالله دوامی را فرا گرفت سپس نزد محسن كرامتی رفت تا شیوه و ردیف سید حسین طاهرزاده و محمد رضا شجریان را بیاموزد.در سال 1385 در كلاس‌های تحلیل ردیف و آواز محمد رضا لطفی شركت نمود، از سال 1386 به كارگاه محمد رضا شجریان راه یافت و تا سال 1391 از وی بهره جست.هم‌چنین نوازندگی سنتور را نزد هنرمندانی چون حسین شكوفا و مسعود شناسا فرا گرفت و با ردیف‌های سازی میرزاعبدالله، ابوالحسن صبا وفرامرز پایور آشنا شد.
مهدی امامی در اسفند 1399، برای آلبوم من همان نای‌ام، دیپلم افتخار بخش خوانندگی موسیقی دستگاهی را از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر دریافت كرد.
از وی آلبوم نوروز صبا با همنوازان خاموش، آلبوم من همان نایم به آهنگسازی سیامك جهانگیری، آلبوم تصنیف‌های عارف قزوینی به سرپرستی امیر شریفی، آلبوم حزان به آهنگسازی امیر شریفی، نغمه‌های مركب به آهنگسازی سعید نایب محمدی، آلبوم بزم دور به آهنگسازی علی كاظمی و سعید كرد مافی، آلبوم‌های برافشان وچهارسو و حزان به آهنگسازی امیر شریفی، آلبوم سرخانه به آهنگسازی سعید كرد مافی توسط انتشارات ماهور منتشر شده‌است ونیز در آلبوم‌های اپرای مولانا ،اپرای حافظ و اپرای عاشورا به آهنگسازی بهزاد عبدی و آلبوم‌های ایرانه خانوم و خیام خوانی به آهنگسازی پیمان سلطانی همكاری داشته‌است.

جمعه 20 مرداد نیز دراین برنامه موسیقی نواحی ایران، لحن علوانیه موسیقی عرب‌های خوزستان و اهواز بررسی می شود و در این‌زمینه با هنرمند گرامی استاد حمید هواشمی خواننده و نوازنده ربابه گفتگو شده است.
"علوانیه" یكی از سبك های موسیقی مردم عرب خوزستان است. این سبك توسط شخصی به نام علوان شویع از ساكنان اهواز به شهرت رسید. در سبك علوانیه یك نفر شعری در قالب "ابوذیه" می خواند و در كنارش نوازنده ای با ساز "ربابه" خواننده را همراهی می كند.

قالب شعر "ابوذیه" از چهار مصرع تشكیل می شود كه كلمه پایانی سه مصرع نخست شبیه به هم اما با معنای متفاوت هستند.

لحن علوانیه با سازی به نام رباب یا ربابه كه یكی از سازهای مردم عرب خوزستان است نواخته می‌شود. رباب سازی شبیه كمانچه است اما ساده‌تر است.
برنامه «ایل بانگ» به همت گروه ادب و هنر و به تهیه‎كنندگی مجید میرزایی و اجرای كارشناسی صادق چراغی، ساعت20:00 مدت 30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
ایل بانگ