فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

استاد دانشگاه دهلی از مهدی محقق می گوید

سخنان اختصاصی دكتر شریف حسین قاسمی از دانشگاه دهلی درباره دكتر مهدی محقق؛ در برنامه فرزانگان فرهنگ سه شنبه 30 شهریورماه از از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/06/30
|
09:42

سید محمد باغسنگانی كه در چندسال گذشته به طور ویژه پرتره ای از زندگی مفاخر ادبی و هنری و فرهنگی كشورمان را در قالب مستند رادیویی تهیه و تولید می كند این بار به سراغ زندگی استادمهدی محقق؛ نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه‌پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشكی اسلامی، مصحح و شارح كتب ادبی و فلسفی و فقهی و استاد دانشگاه تهران رفته است.
وی در خصوص هدف این برنامه گفت: در فرزانگان فرهنگ به دنبال معرفی مفاخر و گردآوری مستندات شفاهی از خانواده و دوستان و همراهان آنها در قالب برنامه ای رادیویی هستیم .
باغسنگانی درباره مشاهیری كه تاكنون در این برنامه به زندگی و آثار آنها پرداخته شده است عنوان كرد: در فرزانگان فرهنگ با حضور خانواده و دوستان و شاگردان اساتیدی چون حسن كسایی، محمود فرشچیان، علامه طباطبایی، محمدرضا لطفی، پرویز ناتل خانلری،ایرج افشار و علامه قزوینی و ...شنوندگان با زندگی این بزرگان آشنا شدند.
تهیه كننده برنامه ادامه داد: اكنون در این برنامه پرونده معرفی و بررسی زندگی استاد مهدی محقق گشوده شده است و این هفته در این برنامه از فرزانگان فرهنگ رادیو فرهنگ در آیین گرامی داشت دكتر مهدی محقق استاد دانشگاه تهران و از شاگردان استاد بدیع الزمان فروزانفر كه چندی از رادیو فرهنگ شروع شده است به سراغ دو تن از شاگردان و علاقه مندان زندگی و آثار دكتر محقق رفته ایم.
وی ادامه داد :در بخش نخست این برنامه سخنان استاد دكتر شریف حسین قاسمی از هندوستان پخش خواهد شد و در ادامه با دكتر سید محمد ترابی از شاگردان استاد محقق گفتگویی دارم كه به حضور شنوندگان برنامه فرزانگان فرهنگ تقدیم خواهد شد.

تهیه كننده فرزانگان فرهنگ بیان داشت : در این برنامه سه شنبه سی ام شهریور ماه میزبان دكتر سید محمد ترابی از دانشگاه دامغان و دكتر شریف حسین قاسمی هستیم و سخنان و خاطرات دكتر قاسمی برای نخستین بار درباره دكتر مهدی محقق رسانه ای می شود.
وی در خصوص مهمانان برنامه توضیح داد :دكتر شریف حسین قاسمی از جمله ایران شناسان و نادره كاران در هند – سرزمین گنجینه های ارزشمند نسخ خطی زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایرانی – است كه همواره عاشقانه در راه خدمت به زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایرانی كوشیده و آثار ارزنده ای اعم از تصحیح و تألیف در كارنامۀ فعالیت های فرهنگی و پژوهشی خویش به یادگار گذاشته است ،علاوه بر این، دكتر سید محمد ترابی، استاد پیشكسوت ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی از شاگردان ممتاز استاد ادب فارسی؛شادروان دكتر ذبیح الله صفا و از فرهیختگان علاقمند به رشد و توسعه زبان ادبیات فارسی، سال هاست كه در دانشگاه های معتبر كشورهایی نظیر ایالات متحده آمریكا، استرالیا و اسپانیا مشغول به تدریس زبان و ادبیات فارسی بوده و همچنین از سال 1393 به عنوان عضو هیأت مؤسس و هیأت امناء بنیاد خیرین حامی دانشگاه دامغان نیز در راه تعالی هر چه بیشتر دانشگاه دامغان تلاش می كنند.

گفتنی است ،اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ دنبال كنند، همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ