فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

استاد دانشگاه دهلی از مهدی محقق می گوید

سخنان اختصاصی دکتر شریف حسین قاسمی از دانشگاه دهلی درباره دکتر مهدی محقق؛ در برنامه فرزانگان فرهنگ سه شنبه 30 شهریورماه از از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/06/30
|
09:42

سید محمد باغسنگانی که در چندسال گذشته به طور ویژه پرتره ای از زندگی مفاخر ادبی و هنری و فرهنگی کشورمان را در قالب مستند رادیویی تهیه و تولید می کند این بار به سراغ زندگی استادمهدی محقق؛ نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه‌پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشکی اسلامی، مصحح و شارح کتب ادبی و فلسفی و فقهی و استاد دانشگاه تهران رفته است.
وی در خصوص هدف این برنامه گفت: در فرزانگان فرهنگ به دنبال معرفی مفاخر و گردآوری مستندات شفاهی از خانواده و دوستان و همراهان آنها در قالب برنامه ای رادیویی هستیم .
باغسنگانی درباره مشاهیری که تاکنون در این برنامه به زندگی و آثار آنها پرداخته شده است عنوان کرد: در فرزانگان فرهنگ با حضور خانواده و دوستان و شاگردان اساتیدی چون حسن کسایی، محمود فرشچیان، علامه طباطبایی، محمدرضا لطفی، پرویز ناتل خانلری،ایرج افشار و علامه قزوینی و ...شنوندگان با زندگی این بزرگان آشنا شدند.
تهیه کننده برنامه ادامه داد: اکنون در این برنامه پرونده معرفی و بررسی زندگی استاد مهدی محقق گشوده شده است و این هفته در این برنامه از فرزانگان فرهنگ رادیو فرهنگ در آیین گرامی داشت دکتر مهدی محقق استاد دانشگاه تهران و از شاگردان استاد بدیع الزمان فروزانفر که چندی از رادیو فرهنگ شروع شده است به سراغ دو تن از شاگردان و علاقه مندان زندگی و آثار دکتر محقق رفته ایم.
وی ادامه داد :در بخش نخست این برنامه سخنان استاد دکتر شریف حسین قاسمی از هندوستان پخش خواهد شد و در ادامه با دکتر سید محمد ترابی از شاگردان استاد محقق گفتگویی دارم که به حضور شنوندگان برنامه فرزانگان فرهنگ تقدیم خواهد شد.

تهیه کننده فرزانگان فرهنگ بیان داشت : در این برنامه سه شنبه سی ام شهریور ماه میزبان دکتر سید محمد ترابی از دانشگاه دامغان و دکتر شریف حسین قاسمی هستیم و سخنان و خاطرات دکتر قاسمی برای نخستین بار درباره دکتر مهدی محقق رسانه ای می شود.
وی در خصوص مهمانان برنامه توضیح داد :دکتر شریف حسین قاسمی از جمله ایران شناسان و نادره کاران در هند – سرزمین گنجینه های ارزشمند نسخ خطی زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایرانی – است که همواره عاشقانه در راه خدمت به زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایرانی کوشیده و آثار ارزنده ای اعم از تصحیح و تألیف در کارنامۀ فعالیت های فرهنگی و پژوهشی خویش به یادگار گذاشته است ،علاوه بر این، دکتر سید محمد ترابی، استاد پیشکسوت ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی از شاگردان ممتاز استاد ادب فارسی؛شادروان دکتر ذبیح الله صفا و از فرهیختگان علاقمند به رشد و توسعه زبان ادبیات فارسی، سال هاست که در دانشگاه های معتبر کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا، استرالیا و اسپانیا مشغول به تدریس زبان و ادبیات فارسی بوده و همچنین از سال 1393 به عنوان عضو هیأت مؤسس و هیأت امناء بنیاد خیرین حامی دانشگاه دامغان نیز در راه تعالی هر چه بیشتر دانشگاه دامغان تلاش می کنند.

گفتنی است ،اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست که بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ دنبال کنند، همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ