فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

از روایت استاد توفیق سبحانی تا خوانش زنده یاد اخوان ثالث از آثار علامه قزوینی در رادیو فرهنگ‌

برنامه فرزانگان فرهنگ که چند وقتی است روایتگر زندگی علامه قزوینی است این بار میزبان استاد توفیق سبحانی محقق و پژوهشگر ادبیات فارسی می شود .

1400/04/15
|
10:28

برنامه فرزانگان فرهنگ روز سه شنبه 15 تیر ماه 1400 با بررسی جنبه های دیگری از زندگی و آثار علامه محمد قزوینی در کلام استاد سبحانی از رادیو فرهنگ پخش می شود .
توفیق هاشم پور سبحانی از استادان معاصر در زمینهٔ زبان و ادبیات فارسی در سال 1317 شمسی در تبریز به دنیا آمد. وی پس از اخذ فوق لیسانس دبیری از دانشگاه تهران به ترکیه سفر کرد و با شرکت در امتحان ورودی دورهٔ دکتری دانشگاه استانبول در رشتهٔ عربی و فارسی آن دانشگاه پذیرفته شد و در سال 1974 میلادی به دریافت درجهٔ دکتری نایل آمد و‌سالها نایب رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بوده و در دانشگاه‌ها نیز به تدریس زبان و ادبیات فارسی مشغول است
عنوان رسالهٔ دورهٔ لیسانس وی «تأثیر حافظ از سعدی و عراقی» بود. سبحانی در سال 1348 شمسی به استانبول رفت و از کتب خطی کتابخانه‌های بسیار غنی استانبول استفاده کرد.

استاد توفیق سبحانی در این برنامه علامه قزوینی را از منظر پژوهش و تصحیح متون ادبی و تاملی بر آثار علامه،مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.
همچنین در بخشی دیگر از این برنامه سخنان شادروان مهدی اخوان ثالث درباره علامه قزوینی پخش می شود و یکی دو یادداشت علامه با صدای آن شاعر خراسانی از برنامه فرزانگان فرهنک ویژه گرامی داشت علامه محمد قزوینی به علاقه مندان ادبیات فارسی تقدیم خواهد شد.

برنامه «فرزانگان فرهنگ» با روایت و اجرای استاد بهروز رضوی و تهیه کنندگی و تالیف محمد حسینی باغسنگانی سه شنبه ها از رادیو فرهنگ پخش می شود ،علاقمندان می‌توانند این برنامه را از ساعت 16:00 روی موج اف ام‌ردیف 106 مگاهرتز و ای ام ردیف 585 کیلوهرتز بشنوند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ