فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

دکتر عبدالله انوار روایتگری از زندگی علامه محمد قزوینی در رادیو فرهنگ

در برنامه فرزانگان فرهنگ سه شنبه 24 فروردین ماه دکتر عبدالله انوار از زندگی و آثار علامه محمد قزوینی می گوید.

1400/01/24
|
11:58

آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی که چندی است از رادیو فرهنگ شروع شده است این بار به سراغ یکی از رهروان واقعی علامه محمد قزوینی رفته است. شخصیت نامداری که خود مثل علامه قزوینی در کار نسخه شناسی و کتاب است.
سید عبدالله انوار زادهٔ 1303 خورشیدی از دانشمندان و مترجمان ایرانی و از پیش‌کسوتان معاصر نسخه‌شناسی در ایران است. او ریاضی‌دان، منطقدان،موسیقی دان، تهران شناس، نسخه‌پژوه، نسخه‌شناس، فهرست‌نویس، و متخصص متون کهن نیز هست. ایشان بیش از 20 سال رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود 10 جلد فهرست نسخه‌های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد. وی یکی از حروف (مجلدات) لغت‌نامه دهخدا را نیز تدوین کرده‌است. او مسلط به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه است و اکنون ترجمه شفاء ابن سینا از او در دست چاپ است. عبدالله انوار، دارای تصحیحات بسیاری است که از مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها می‌توان به جهانگشای نادری اشاره کرد.
در این برنامه از آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی، محمدحسینی باغسنگانی با دکتر عبدالله انوار گفتگو کرده است که از اولین دیدار دکتر انوار در نوجوانی با علامه قزوینی شروع می شود و به بحث و بررسی خدمات و آثار علامه محمد قزوینی کشیده می شود.
اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست که بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «با فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت16:00 از رادیو فرهنگ دنبال کنند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ