صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه از ساعت 18:30 تا 19:00 به مدت 30 دقیقه

پرویز ناتل خانلری ادیب و شاعری است که نامش در کشورهای زبان فارسی نامی ارزنده و شناخته شده است ، برنامه « فرزانگان فرهنگ» با دعوت از شرق شناسان و استادان دانشگاه از کشورهای معتبر جهان زندگی و آثار ایشان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

دکتر پرویز ناتل خانلری یکی از نامداران زبان و ادبیات فارسی و به قول دکتر مجتبایی یکی از چهره های ماندگار واقعی در زمره بهترین شاعران هم عصر نیما یوشیج و یکی از گزینه های رقابت با او ست که از این هفته سه شنبه 13 آذرماه یاد و نامش در برنامه «فرزانگان فرهنگ» در رادیو فرهنگ گرامی داشته می شود و با حضور دوستان و خانواده ، ترانه خانلری دحتر گرامی استاد خانلری و شاگردان و اهل قلم و پژوهش از سراسر جهان در خصوص وی و آثارش مطالبی بیان می شود .
محمدحسینی باغسنگانی تهیه کننده این مجموعه برنامه رادیویی در خصوص سری برنامه ای که به زندگی و آثار استاد «پرویز ناتل خانلری» می پرداد گفت: دکتر خانلری شاگردان مهمی از کشورهای شبه قاره داشته است. شخصیت هایی چون دکتر اظهر دهلوی و استاد حسن انصاری این شاگردان خلف نام او را به هندوستان برده اند و در حال حاضر شاگردان شاگردان دکتر خانلری راهش را ادامه می دهند. دکتر احمد اخلاق آهن یکی از این چهره هاست که هم اکنون در دانشگاه جواهر لعل نهرو ادامه دهنده راه دکتر خانلری است و به همین منظور با توجه به اهمیت اندیشه و مسیری که ایشان ایجاد کردند در برنامه »فرزانگان فرهنگ» تلاش می کنیم تا بهتر و بیشتر به تبیین آن بپردازیم .
مجموعه برنامه فرزانگان فرهنگ در آیین گرامی داشت دکتر پرویز ناتل خانلری حضور و همراهی این شخصیت ها از روز سه شنبه 12 آذر ماه ساعت 18:30 دقیقه از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می شود .
از جمله میهمانانی که در این برنامه خواهند بود می توان به دکتر فتح الله مجتبایی ، دکتر محمدرضا راشد محصل، ایرج پارسی نژاد، بهاء الدین خرمشاهی، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر مرتضی کاخی ، دکتر اصغر دادبه ، دکتر منوچهر برومند، سیدعلیرضا میرعلینقی، محمدباقر کلاهی اهری، دکتر محمدجعفر یاحقی، محمد روشن، عبدالعلی دستغیب؛ دکتر احمد مهدوی دامغانی، دکتر اخلاق احمد آهن از دانشگاه جواهر لعل نهرو، دکتر شکیل اسلم بیگ استاد دانشگاه لاهور پاکستان، علی دهباشی، ایران درودی، آیدین آغداشلو، دکتر حسن چفتچی از دانشگاه آتاتورک، دکتر محمد استعلامی، دکتر قدمعلی سرامی و تنی چند از چهره های ادبی و فرهنگی ایران و جهان .... اشاره کرد.
برنامه رادیویی "فرزانگان فرهنگ" که از سال 1378 تا کنون در گرامی داشت چراغداران فکر و فرهنگ و هنر و ادب ایران زمین فعالیت دارد این بار به سراغ شخصیت ماندگار دکتر پرویز خانلری، شاعر، ادیب، سیاستمدار و استاد دانشگاه تهران رفته است. مولف و تهیه کننده برنامه محمدحسینی باغسنگانی با روایت و صدای ارزنده استاد بهروز رضوی می کوشد تا از نظرگاه خانواده، دوستان و آشنایان و شاگردان دکتر خانلری زندگی ادبی این شاعر بزرگ را از از 12 آذرماه در رادیو فرهنگ مورد بحث و بررسی قرار دهد. در این مجموعه برنامه که حاوی سخنرانی ها و صداهای ارزشمندی از دکتر خانلری است، زندگی ادبی و فرهنگی یکی از فرزانگان روزگار ما در حوزه زبان و ادبیات فارسی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

مرتبط با این خبر

  • استاد لطفی شیدای واقعی و خالق آثار ماندگار بود

  • گفتگو با «اردشیر کامکار» در «فرزانگان فرهنگ»

  • در فرزانگان فرهنگ بشنوید؛ دوستانه گویی های داود گنجه ای از استاد لطفی

  • روایتی از زندگی و آثار لطفی از زبان نزدیکان وی

  • آیین پاسداشت استاد لطفی در فرزانگان فرهنگ