آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

استاد احمد منزوی نسخه‌شناس پیشكسوت

برنامه ادبستان را جمعه 5 بهمن با موضوع زندگی و آثار استاد احمد منزوی نسخه‌شناس پیشكسوت ، از رادیو فرهنگ بشنوید.

1397/11/03
|
14:18

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر و مفاخر ایران زمین اختصاص دارد.

منزوی سال 1304 در خانواده‌ای روحانی در سامرا به دنیا آمد. پدرش حاج شیخ آقابزرگ تهرانی، نگارنده دایره‌المعارف بزرگ كتابشناسی «الذریعه الی تصانیف الشیعه» و «طبقات اعلام الشیعه» بود. منزوی تا حدود 12 سالگی در سامرای عراق زندگی كرد و بعد همراه خانواده به نجف رفت و در آن شهر ساكن شد.

این كتابشناس، كلاس ششم ابتدایی را در مدرسه علوی ایرانیان در شهر نجف گذراند و ضمن تحصیل در مغازه دوزندگی به شاگردی پرداخت. وی ادبیات فارسی را، نزد عمویش حاج محمدابراهیم بهشتی‌پور و جامع المقدمات را، نزد شاگردان پدرش آموخت و در سال 1322 برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در مدرسه سپهسالار، مشغول تحصیل شد. منزوی كلاس دوازدهم ادبی را همراه داوطلبان در مدرسه دارالفنون تهران گذراند و در خرداد 1327، در رشته معقول از دانشكده معقول و منقول (دانشكده الهیات) با درجه كارشناسی فارغ‌التحصیل شد و به كار دبیری در شهرستان انزلی پرداخت.
نخستین استاد منزوی در زمینه كتابشناسی، پدر بزرگوارش بود كه 2-3 سالی پس از انتقال از سامرا به نجف، به چاپ ذریعه پرداخته بود. وی در غیاب برادرش، دكتر علینقی منزوی، در غلط‌‌گیری به پدرش یاری می‌‌رساند و بدین گونه، به كار كتابشناسی كشانده شد.

علی صادق زاده وایقان، پژوهشگر نسخه های خطی در این برنامه درباره زندگی و آثار استاد احمد منزوی نسخه‌شناس پیشكسوت صحبت می كند.

برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس