خشت اول جمعه ها از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

رادیو فرهنگ

خشت اول

"نحوه آموزش مسئولیت پذیر " موضوع «خشت اول» رادیو فرهنگ

در برنامه رادیویی «خشت اول» شنبه 28 خرداد ماه، نحوه آموزش مسئولیت پذیری و نظم و انظباط به فررندان در سنین نوجوانی و تاثیر آن در الگوهای بزرگسالی بررسی می شود.

1401/03/28
|
08:11

آموزش مسئولیت، نفیس‌ترین هدیه‌ای است كه می‌توان به فرزندان ارزانی كرد ، چنین آموزشی آنان را قادر می‌سازد كه از خویشتن مراقبت كنند و در آینده به عنوان بزرگسالانی مسئول وظایف خویش را به عهده بگیرند. آموزش مسئولیت پذیری باید با هدایت و راهنمایی همراه باشد و به تدریج به آزاد شدن از كنترل والدین منجر شود به گونه‌ای كه: كودك و نوجوان آزادی انتخاب در برخی از حوزه‌های زندگی را كسب كند، با تصمیم گیری‌های شخصی، تندرستی خود را در معرض خطر قرار ندهد. مسئولیت و پیامد انتخاب خود را بپذیرد. بتواند مشكلاتی را كه در اثر انتخاب نادرست خودش به وجود آمده است، حل كندبر همین اساس در برنامه خشت اول این هفته دكتر طاهره سادات میرقائمی ، متخصص روانشناسی به بررسی نحوه آموزش مسئولیت پذیری و نظم و انظباط به فررندان در سنین نوجوانی و تاثیر آن در الگوهای بزرگسالی می پردازد.
گفتنی است ،برخورداری از حس مسئولیت‌پذیری در زندگی و كار از موهبت‌هایی است كه بسیاری از آن بی‌بهره‌اند، در این میان هستند افرادی كه دوست دارند با كسانی رفت‌وآمد كنند كه چنین ویژگی داشته باشند و بتوانند با یادگرفتن رفتارهای آنها و الگوبرداری از سبك زندگی این دسته از افراد، برای خود فرصت‌های تازه‌ای برای داشتن آینده‌ای بهتر خلق كنند.
بسیاری از والدین دوست دارند كه فرزند آنها یك فرد بی‌عیب و نقص باشد، اما لازم است كه او را برای واقعیت‌های دنیای بزرگسالی و مسئولیت‌های آن آماده كنند به همین منظور در این برنامه برای آماده كردن فرزند راهكارهایی ارائه می شود تا شنوندگان بتوانند در نوع مواجه خود با كودكان و‌نوجوان بین راهنمایی كردن و دادن آزادی به نوجوان، تعادل برقرار كنند.

«خشت اول» در گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ به نویسندگی و تهیه كنندگی «مریم یوسفی پور» و اجرای «فاطمه امجدیان» هر شنبه ساعت 12:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
خشت اول