سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

«خون پرنده»در رادیو فرهنگ بررسی می شود

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«مائده مرتضوی » نویسنده كتاب «خون پرنده» اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 19 تیر پخش می‌شود.

1402/04/19
|
08:37

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «شهاب دارابیان» به عنوان كارشناس مجری با «مائده مرتضوی» برای معرفی كتاب « خون پرنده» از نشر چشمه گفتگو می كند.
مائده مرتضوی نویسنده و مترجم متولد 1363 در تهران است. فعالیت ادبی خود را با نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز كرد و با ترجمه مقالات علمی در نشریات غذا و تغذیه ادامه داد.در بخش شاپرك مجله كیهان بچه ها در داستان كودك همكاری كوتاهی داشت. داستان های كوتاهش در مجله انشا و نویسندگی چاپ شدند و از سال 1391 با سایتهای ادبی مختلفی مانند چوك، كافه داستان، الفما، پیاده‌رو، عقربه و... در بخش داستان كوتاه همكاری خود را آغاز كرد.وی به مدت دو سال دبیر نقد مقاله و گفتگوی ماهنامه اینترنتی چوك بود
خون پرنده چهارمین اثر مائده مرتضوی است، نویسنده و روزنامه‌نگاری فعال. او پس از رمان كابوس‌های درخت پرتقال جهان روایی خود را بیش از پیش به سوی كیفیتی از رئالیسم جادویی برد كه در آن مخاطب با رخ‌دادهایی مواجه می‌شود كه در نهایت قرار است مسیری باشند به رهایی.
“خون پرنده” ماجرای دختر جوانی را تعریف می‌كند كه عزیزانش را از دست داده است و می‌كوشد غمش را تاب بیاورد. دختر حالا می‌خواهد از شهری در شمال ایران به تهران كوچ كند چون دریافته كسانی مانند او هستند كه نیاز به كمك دارند. اما در این میان یك راز بزرگ وجود دارد كه استعاره‌ی اصلی اثر بر آن بنا شده است.
نویسنده به كمك تكه‌هایی كوتاه و شخصیت‌هایی محدود داستانی ساخته و پرداخته درباره‌ی اشكال غیرمتعارف رهایی از غم.
از سوگ و گریز به جاودانگی. منتها این راه قواعد خاص خودش را دارد، قواعدی كه دایی او و دوست مجسمه‌سازش بر آن‌ها واقف‌اند…
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی شهاب دارابیان دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر