خشت و خیال چهارشنبه از ساعت 18:30 تا 19 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

خشت و خیال

معماری حرم امام رضا (ع) و تاریخچه آن


بررسی معماری حرم امام رضا (ع) و تاریخچه آن موضوعی است كه برنامه خشت و خیال چهارشنبه 11 مرداد آن را با كارشناسان حوزه معماری مطرح می كند.

1396/05/10
|
11:40

برنامه خشت و خیال كه برنامه تخصصی در حوزه معماری است هر هفته چهارشنبه ساعت 21 از رادیو فرهنگ پخش می شود.


حمید ترابی كارشناس معماری كه كارشناسی این برنامه را به عهده دارد این هفته میزبان سعید مهرپویا (معمار ) خواهد بود تا درباره معماری حرم امام رضا (ع) و تاریخچه آن گفتگو كنند.

آرامگاه امام رضا (ع) در مشهد یكی از معروف‌ترین بناهای مذهبی ساخته شده در ایران است؛ بنایی كه با برخورداری از متنوع‌ترین ویژگی‌ها و عناصر معماری ایرانی – اسلامی، هر ساله پذیرای میلیون‌ها زائر و گردشگر است و تا به امروز بارها مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته است.
پس از شهادت امام، او را در قسمت بالای قبر هارون‌الرشید دفن كردند. این بقعه در دوران سامانیان، دیالمه و غزنویان بارها مورد تعمیر و افزودن تزیینات قرار گرفت، اما نخستین گنبد بر روی حرم امام رضا در دوران حكومت سلطان سنجر سلجوقی بر فراز قبر ایشان نصب شد. جنس این گنبد از كاشی و دارای مقرنس‌های آیینه‌كاری شده بود كه تا به امروز هم به جا مانده است. سلطان محمد خوارزمشاه نیز از كسانی بود كه حرم را با مرغوب‌ترین كاشی‌های آن زمان تزیین كرد و دستور داد دو محراب به حرم اضافه كنند. مناره گنبد در دوره غزنویان و به دستور ابن معتز حاكم شیراز بنا شد.

برنامه خشت و خیال از گروه جامعه رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی فرامرز علیخانی روی موج اف ام ردیف 106 و ای ام ردیف 585 پخش می شود.


دسترسی سریع
خشت و خیال