كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

كتاب «پیشاهنگان شعر فارسی» در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ ورق می‌خورد

برنامه «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ جمعه 17 دی ماه به معرفی و بررسی كتاب «پیشاهنگان شعر فارسی »؛ به قلم زنده یاد دكتر محمد دبیر سیاقی اختصاص دارد .

1400/10/17
|
10:46

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب «پیشاهنگان شعر فارسی » نوشته زنده یاد دكتر محمد دبیر سیاقی می‌پردازد.
"پیشاهنگان شعر پارسی" به كوشش "محمد دبیر سیاقی" گزیده‌ای از اشعار پارسی در "سده های سوم چهارم و آغاز سده پنجم هجری" است .
"پیشاهنگان شعر فارسی" كتابی ادبی است كه شامل شعرهای ناب و خواندنی از شاعران "سده های سوم چهارم و آغاز سده پنجم هجری" است.
عنوان كتاب "پیشاهنگان شعر پارسی" بر این اساس انتخاب شده است كه محتوای كتاب به اولین شاعران برجسته‌ی فارسی زبان اختصاص دارد. نویسنده متن را بر اساس میزان دسترسی به اطلاعات و اشعار شاعران به چهار قسمت تقسیم كرده است كه قسمت نخست به شاعران پیشاهنگ دوره طاهریان و صفاریان اختصاص داشته و قسمت دوم مختص شهید بلخی، رودكی، مصعبی، بوشكور بلخی، دقیقی و شاعرانی از دوره سامانیان به همراه اطلاعاتی در مورد زندگینامه آنهاست و اینان شاعرانی هستند كه اشعار فراوانی از آنها باقی مانده است. بخش چهارم كتاب "پیشاهنگان شعر پارسی" اشعار و شرح‌حال بیست و شش شاعر دیگر را پوشش می‌دهد كه اطلاعات محدودی از آنها موجود است و بر اساس حروف الفبا فهرست شده اند.
یك واژه‌نامه‌ی نسبتا كامل نیز در انتهای كتاب وجود دارد كه تعاریف كلمات به كار رفته در اشعار را به مخاطبان ارائه می دهد تا در درك و تفسیر اشعار به آنها كمك كند. "محمد دبیر سیاقی ابتدا با شرح زندگینامه‌ی شاعران شروع می‌كند و سپس نمونه هایی از اشعار زیبا، جذاب و آرامش‌بخش آنها را ارائه می‌دهد. در ادامه توضیحاتی درباره معانی اشعار و اصطلاحات موجود ارائه می‌دهد كه منجر به خلق یك اثر گرانبها جهت آشنایی با "پیشاهنگان شعر پارسی" می‌شود.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات