كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

معرفی كتاب «عطار نیشابوری» در «كیمیای كلمات » رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ جمعه 5 آذر ماه به معرفی و بررسی كتاب « عطار نیشابوری»؛ از مجموعه كتابهای "از ایران چه میدانیم" اختصاص دارد .

1400/09/04
|
11:09

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب "عطار نیشابوری " تالیف سهیلا صارمی و منتشر شده از سوی انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی می پردازد.
موضوع این كتاب، معرفی «عطّار نیشابوری» از زوایای مختلف است. كتاب حاضر كه یكصد و یكمین مجلّد از مجموعة «از ایران چه چه می‌دانم» است، با هدف شناساندن بخشی از زوایای تاریخ تفكّر ایرانیان تدوین گردیده است. نگارنده در این نوشتار، نگاهی بر زندگی، آثار، اندیشه و عرفان «شیخ فریدالدّین محمّد بن ابراهیم عطّار نیشابوری» دارد. در بخش نخست، دربارة زندگی، زمانه و آثار «عطّار» بحث شده است. بخش دوم، نگاهی است به جهان‌بینی «عطّار» و آن‌چه تفكّر عرفانی وی را شكل می‌بخشد. در فصل سوم، آرمان شهر «عطّار» بررسی شده و در فصل پایانی سخنان بی‌خودانه شطح‌گونة وی كه غالباً به زبان رمز آمیخته‌اند، مطالعه شده است.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات