كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

كتاب «قصص العلما» در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ بررسی می شود...

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 13 اسفند ماه با بخش دوم معرفی و بررسی كتاب «قصص العلما» اثر میرزا طاهر سلیمان تنكابنی ، از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/12/13
|
13:15

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به بخش دوم نقد و بررسی كتاب «قصص العلماء» اثر میرزا طاهر سلیمان تنكابنی ،تذكره ای برای علمای دوره قاجار می‌پردازد.
قِصَصُ العُلَماء، مشهورترین اثر محمد بن سلیمان تنكابنی به زبان فارسی در شرح حال علماء و دانشمندان شیعه از قرن سوم تا سیزدهم قمری. در این كتاب شرح حال 153 تن از علمای شیعه آمده است، این كتاب با معرفی سید ابراهیم موسوی قزوینی آغاز شده و با معرفی سید نعمت الله جزایری خاتمه یافته است. از برخی مشاهیر غیر شیعی نیز به مناسبت سخن به میان آمده است. آقا بزرگ از عدم نظم و ترتیب آن انتقاد كرده است.
تنكابنی در مقدمه قصص العلماء، انگیزه خود را از تألیف این كتاب، معرفی برخی از علمای شیعه كه كمتر به شرح حال آن‌ها پرداخته شده، یا شرح حال آن‌ها در دسترس نبوده، دانسته است. هر چند تنكابنی پیشتر در تذكرة العلماء، شرح حال علما را نوشته بود، اما اشاره می‌كند كه آن كتاب مختصر بوده است، وی همچنین در مقدمه قصص العلماء یادآور می‌شود كه در مورد كرامات علماء كتابی تألیف نشده است.
تنكابنی درباره هر شخصیت اطلاعاتی چون، نام و نام خانوادگی، ویژگی‌های علمی و اخلاقی، آثار و تالیفات، شرح كوتاهی از دیدگاه‌ها، برخی از فعالیت‌های اجتماعی، و سال تولد و وفات را آورده است. قصص العلماء از سبكی ساده و نثری نسبتاً روان برخوردار است.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات