پخش مذاکرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

شریعتی: رای گیری درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان به صورت علنی باشد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از رئیس مجلس خواست که رأی گیری در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان به طور شفاف و علنی انجام گیرد تا برای کارهای بعدی مجلس الگو باشد.

1400/07/20
|
14:13

مالک شریعتی نیاسر در تذکر شفاهی خود در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبصره 2 ماده 97 مجلس بیان کرد: درباره طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار این مساله را رعایت نکردیم مبنی بر اینکه اگر به 6 جلسه بیشتر برسد جلسات باید در روزهای تعطیل هم تشکیل شود که این موضوع باید رعایت شود.

وی در رابطه با طرح شفافیت آرای نمایندگان که در دستور کار صحن قرار گرفته، تصریح کرد: از رئیس مجلس که آن را به عنوان اولین نفر امضا کردند و به نوعی طراح آن هستند، درخواست دارم که هم پیگیری کنند که طبق تبصره 1 ماده 100 سریع تر انجام و تقاضا دارم رأی گیری درخصوص آن نیز به طور شفاف و علنی انجام گیرد تا برای کارهای بعدی مجلس الگو باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به نظر می رسد تعداد جلسات غیرعلنی مجلس زیاد شده و این خود خلاف شفافیت است و می توان برخی از موضوعات این جلسات را در فراکسیون مطرح کرد و بعد در صحن مطرح شود تا وقت صحن را نگیریم.

شریعتی در تذکر دیگری در رابطه با بودجه بیان کرد: بسیاری از احکام بودجه اجرایی نشده و بخشی از احکام انضباط بخشی است و نیازی به مباحث مالی ندارد و آنها هم که اجرا نشده برخی ضرورت دارد. مثلا در حال حاضر برخی افراد درباره کپسول گاز دچار مشکل هستند که ساماندهی آن متوقف مانده است که ضرورت آن در تبصره 1 بند (هـ) به دولت تاکید کردیم و خودروهای ال پی چی سوز نیز رها شده است.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: در خصوص بحث بودجه الان تبصره یک بند (ه) باقی مانده که بعد از دو ماه باید آیین نامه آن ابلاغ می شده است. بند (ل) تبصره یک راجع به رابطه مالی شرکت نفت و وزارت نفت نیز انجام نشده است. بحث بند (ی) تبصره 8 که نظام افزایشی پلکانی برای تعرفه های برق و گاز نیز چون آیین نامه آن به دولت نیامده که دولت فعلی نیز باید تصویب کند.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: الان پرمصرف های گاز با توجه به اینکه نزدیک به ایام زمستان هستیم، به مشکل بر می خورند که قیمت برق آنها باید صادراتی شود. قلب تحول سازمان برنامه است و قبلا نیز تذکر دادم که هم شورای راهبردی سازمان برنامه و بودجه همان افراد قبلی هستند و هم بسیاری از مدیران تخصصی سازمان برنامه و بودجه همان مدیران قبلی هستند که باید تمهید شود تا این تحول در عمل اتفاق بیفتد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت خطاب به شریعی نیاسر گفت: ان شاءالله کمیسیون انرژی که شما عضو آن هستید بر اساس ماده 243 این موضوعات را رسیدگی کنند و گزارش را به صحنی علنی ارایه دهند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاکرات علنی مجلس شورای اسلامی