پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

دهنوی: تشكیل وزارت بازرگانی ضربه‌ای به حوزه تولید و تجارت است

یك عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: نباید تجربه ناموفق گذشته را بار دیگر با تشكیل وزارت بازرگانی تكرار كرده و ضربه‌ای به حوزه تولید و تجارت كشور وارد كنیم بلكه تمركز ما باید بر روی حمایت از تولیدات صادرات‌محور باشد.

1402/09/12
|
12:24

سیدمحسن دهنوی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده متقاضی مسكوت ماندن لایحه تشكیل وزارت بازرگانی بیان كرد: به چند دلیل ما درخواست مسكوت ماندن این لایحه را برای مدت شش ماه مطرح كرده‌ایم؛ در ابتدا با توجه به بازه زمانی كه در آن قرار داریم و اكنون سال سوم فعالیت دولت است اگر قرار باشد یك وزارتخانه جدید تشكیل شود تا بخواهد این وزارتخانه شكل بگیرد یك سال زمان می‌برد كه عمر این دولت به پایان می‌رسد. از سوی دیگر در چنین شرایطی هم تامین كالاها و هم تولید كالاها دچار آسیب خواهد شد.

وی در ادامه اظهار كرد: از سوی دیگر ما نمی‌توانیم حوزه تولید و تجارت را از یكدیگر جدا ببینیم نمی‌توانیم بخشی از كشور را مسئول تولید كرده و بخش دیگر را مسئول تجارت كنیم. یك بار این تجربه انجام شده و شاهد بودیم كه چه آثاری بر جای گذاشت. این اقدام با شعار سال و مجلس انقلابی همخوانی ندارد. تجربه ناموفق گذشته را نباید در این حوزه نادیده بگیریم. زمانی كه حوزه تولید و تجارت در یك وزارتخانه بود از یك طرف مرغ زیادی وارد كشور می‌شد از طرفی دیگر مرغ گران می‌شد و تراز تجاری ما منفی شده و خود به خود هم به تولید ضربه می‌خورد و هم به حوزه تجاری كشور.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح كرد: كشور باید به سمت خودكفایی و كاهش واردات محصولات گام بردارد تمركز ما باید بر روی تولید صادرات محور باشد. تشكیل وزارت بازرگانی منجر به ایجاد تشكیلات اداری فراوانی خواهد شد كه در یك سال باقی‌مانده از عمر دولت به سرانجام مطلوب نمی‌رسد. درخواست ما این است كه شش ماه این لایحه مسكوت بماند و دولت بعدی اگر خواست دو وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی كند.

در نهایت نمایندگان با مسكوت ماندن این لایحه به مدت شش ماه موافقت كردند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی