پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس و دولت

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: هم دولت و هم مجلس تاكید دارند كه بهترین راه مقابله با اغتشاشات اخیر و بهترین راه برای رسیدن به ثبات توجه به مطالبات واقعی مردم است.

1401/09/13
|
12:38

سید نظام‌الدین موسوی در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست مشترك صبح امروز مجلس و دولت بیان كرد: امروز در ادامه جلسات مشترك بین مسئولان قوای كشور در مجلس شورای اسلامی میزبان اعضای هیات دولت و مسئولان عالی قوه مجریه بودیم. از ابتدای شكل گیری مجلس یازدهم جلسات متعددی با مسئولان قوه مجریه به ویژه در دولت جدید كه اهتمام بیشتری برای برگزاری جلسات بود شكل گرفته است. علاوه بر جلسات متعددی كه بین روسای قوا و همچنین كمیسیون‌های مجلس و وزرا تشكیل می‌شود این اهتمام وجود دارد كه در صحن مجلس نیز این جلسات برگزار گردد.

وی در ادامه اظهار كرد: در این جلسه پیرامون مباحث مهم كشور به ویژه مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این جلسه بحث شد، علاوه بر روسای قوای مجریه و مقننه كه مباحث مبسوطی را مطرح كردند وزرای اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه مطالبی را مطرح و گزارش‌هایی را پیرامون حوزه‌های تخصصی خود به ویژه در حوزه اقتصاد و كمبودهایی كه در حوزه دارو وجود داشت ارائه كردند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح كرد: همچنین در این نشست گزارش خوبی پیرامون سفرهای استانی صورت گرفته و شاخص‌های اقتصادی در حوزه بازرگانی و خدماتی ارائه شد. در این نشست پیرامون آخرین وضعیت برنامه هفتم و لایحه بودجه سال 1402 نیز صحبت‌هایی صورت گرفت. رئیس جمهور در صحبت‌های خود مجددا تاكید داشتند كه هم مجلس شورای اسلامی و هم دولت خادمان مردم بوده و باید در كنار یكدیگر برای رفع مشكلات مردم در حوزه معیشتی تلاش كنند.

موسوی ادامه داد: همچنین علاوه بر تاكید به تعامل بین مجلس و دولت به حوزه‌های مشورت‌دهی مجلس به دولت نیز نگاهی داشتند. پیرامون لایحه بودجه 1402 علاوه بر بازخوانی مسائلی كه در لایحه بودجه سال گذشته به آن پرداخته شد مباحثی را لازم دانستند كه در بودجه سال آینده به آنها توجه شود. تاكید بر تمركززدایی و عدالت محوری در سطح استان‌ها و توجه به سیاست‌های حوزه ابلاغیه رهبری در برنامه هفتم از جمله مسائلی بود كه رئیس جمهور بر آن تاكید داشتند.

وی در ادامه تاكید كرد: از سوی مجلس شورای اسلامی نیز روسای كمیسیون فرهنگی، برنامه و بودجه و 6 نفر از نمایندگان به نمایندگی از سایر وزرا به تشریح دیدگاه‌های نمایندگان پرداختند. بخش عمده مسائل به حوزه معیشت و اقتصاد مردم باز می‌گشت. مجلس شورای اسلامی بر حل مشكلات معیشتی مردم تاكید دارد. پیگیری مصوبات سفرهای استانی دولت از دیگر مواردی بود كه نمایندگان به آن اشاره داشتند. توجه به تنش‌های جاری از جمله تنش آب از دیگر مواردی بود كه نمایندگان بر آن تاكید كردند. مبارزه با فساد در بخش‌هایی كه فسادانگیز است و تاكید بر مدیران كارمند و متعهد از دیگر مواردی بود كه به آن اشاره داشتند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس مجلس شورای اسلامی نیز علاوه بر تاكید بر ضرورت تعامل و همكاری بیشتر بین مجلس و دولت برای حل مشكلات مردم تحلیلی از شرایط داخلی و خارجی ارائه كردند و به نقاط ضعف و نقاط قوت اشاره‌ای داشتند. رئیس مجلس تاكید داشتند كه بخش عمده‌ای از مسائل از طریق ارتقای كارآمدی و بالابردن سطح همكاری بین مجلس و دولت قابل حل است. تاكید بر ضرورت توجه مساله محور به مسائل و همچنین مساله محوری در برنامه هفتم و لایحه بودجه 1402 در صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی بود. رئیس مجلس تاكید داشتند ما باید بتوانیم با مساله محوری به سمت حل مسائل كشور گام برداریم.

وی ادامه داد: همچنین در این نشست نسبت به مسائل روز نیز تحلیلی صورت گرفت پیرامون اعتراضات و اغتشاش‌هایی كه در این مدت شاهد بودیم هم دولت و هم مجلس شورای اسلامی تاكید داشتند كه بهترین راه مقابله با این اغتشاش‌ها و بهترین راه برای رسیدن به ثبات توجه به مطالبات واقعی مردم است كه عمده آن به حوزه معیشت و اقتصاد باز می‌گردد. در این نشست تاكید شد كه مردم همراه با انقلاب هستند و توجه جدی به توطئه‌های دشمن ندارند. دشمن در جنگ نرم و تركیبی همه جانبه و گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران تا حدود زیادی شكست خورده است اما این بدان معنا نیست كه اعتراض به عملكردها وجود ندارد. مردم ضمن این‌كه همراه با انقلاب بوده و معتقد به رهبری هستند گلایه و اعتراض‌های درستی دارند كه باید به آن پاسخ داده شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تاكید كرد: در این نشست تاكید شد كه علی‌رغم تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌های متعدد دشمنان در یك سال گذشته روند شاخص‌ها رو به رشد بوده و برآورد بر این است تا سال آینده شاخص‌های پولی اقتصادی رو به بهبود برود و وضعیت خنثی كردن تحریم‌ها بهبود پیدا كند. مجلس شورای اسلامی و دولت تاكید دارند كه لایحه بودجه سال 1402 باید به نحوی تنظیم و تصویب شود كه در آن نوعی تمركززدایی صورت گرفته و شاهد تحقق عدالت در سطح استان‌ها باشیم.

وی در ادامه تصریح كرد: عدالت در پرداخت‌ها دغدغه مشترك مجلس شورای اسلامی و دولت به ویژه رئیس جمهور است كه در بودجه سال 1402 مدنظر قرار خواهد گرفت. براساس آنچه كه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد بعد از تدوین و ارائه لایحه بودجه سال 1402 بلافاصله برنامه هفتم تدوین و به مجلس می‌آید و قطعا هر دو مساله‌محور خواهد بود. مشكل عمده كشور در حوزه برنامه‌های توسعه‌ای این بوده كه بعضا شعاری نوشته شده و مساله‌محور نبوده است و این امر سبب شده تا براساس گزارش‌های دستگاه‌های نظارتی درصد زیادی از برنامه‌های توسعه‌ای محقق نشود اما مجلس شورای اسلامی و دولت تاكید دارند كه برنامه هفتم توسعه باید با نگاه مساله‌محوری تدوین شده تا به صورت 100 درصد تحقق یابد و در بدبینانه‌ترین حالت حداقل 80 درصد محقق شود.

موسوی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون زمان ارائه لایحه بودجه سال 1402 به مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: طبق قانون تا 15 آذرماه باید لایحه بودجه به مجلس ارائه شود و پیش‌بینی می‌شود در همین حدود لایحه بودجه سال 1402 نیز به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون زمان معرفی وزیر راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی بیان كرد: در نشست مشترك مجلس و دولت صحبتی پیرامون معرفی وزیر راه و شهرسازی نشد اما روز گذشته سخنگوی دولت اعلام كرد كه آقای بذرپاش به عنوان وزیر راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود. هنوز نامه رسمی به دست مجلس نرسیده است قطعا بلافاصله بعد از ارائه نامه در صحن مجلس اعلام وصول شده و طبق آیین‌نامه هفته آینده جلسه رای اعتماد به وزیر راه و شهرسازی برگزار خواهد شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه سال 1402 در مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه اكنون دولت در حال تكمیل لایحه بودجه سال 1402 بوده و سپس برنامه هفتم به مجلس ارائه می‌شود اما براساس قانون ابتدا باید برنامه هفتم توسعه وجود داشته باشد كه براساس آن لایحه بودجه نوشته شود. اگر دولت بخواهد ابتدا بودجه را ارائه كند باید مجوز لازم برای تمدید قانون برنامه را اخذ كند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی