پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

توضیحات قالیباف درباره بازگشت لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» به كمیسیون مربوطه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذكر نماینده مردم اراك درباره بازگشت لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» به كمیسیون مربوطه، به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت.

1401/08/25
|
11:28

محمدحسن آصفری در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذكری با انتقاد از بازگشت لایحه «اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو» به كمیسیون مربوطه خطاب به قالیباف رئیس مجلس گفت: در اینكه شما مطمئناً پیش قدم‌تر و دلسوزتر نسبت به مسائل كشور و مردم هستید شكی نیست اما واقعاً این شبهه برای ما ایجاد شده كه چه اتفاقی افتاد؟ چرا شفاف نشد؟ موضوع اسقاط خودرو در دستور كار بود، دیروز 5 دقیقه وقت مانده بود تا جلسه تمام شود و تمام مواد آن هم تصویب شده بود.

وی با طرح این پرسش كه آیا واقعاً نایب رئیس مجلس اختیار رای گیری درباره موضوع اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو را نداشت یا اینكه پشت‌پرده چیز دیگری است؟ ادامه داد: واقعاً برای نمایندگان سوال است كه چه شعبده بازی و اتفاقی افتاد؟ در جلسه دیروز باید رای گیری انجام می‌شد، این تبعیض ناروا است؛ بسیاری از رانندگان كامیون منتظر هستند و هر روز با نمایندگان مجلس در ارتباطند و یك هفته است كه مردم معطلند تا تكلیف‌شان در حوزه اسقاط خودرو روشن شود.

این نماینده مجلس اظهار كرد: الان برای من و بسیاری از نمایندگان سوال برانگیز است كه چرا موضوع به این مهمی كه 10 روز است نمایندگان كمیسیون صنایع و دولت بر روی آن وقت گذاشتند و رانندگان زحمت‌كش كامیون‌ها، كشنده‌ها و تریلرها همه منتظر هستند، چطور شد كه یك دفعه از دستور كار خارج شد. این دومین بار است كه این موضوع از دستور كار خارج شد و به كمیسیون رفته و معلوم نیست مجدداً با چه دستوری قرار است بازگردد.

آصفری خطاب به قالیباف گفت: می‌دانیم دغدغه شما اتوبوس‌ها و ناوگان جاده‌ای هم هست اما می‌گذاشتید اول این موضوع تصویب شود.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس، در پاسخ به تذكر آصفری با بیان اینكه علت اینكه «دیروز رای گیری انجام نشد این بود كه برای رای گیری عدد نداشت (تعداد نمایندگان به حد نصاب رای گیری نرسیده بود) و این روشن است»، گفت: اینكه گفته می‌شود امروز كه رای‌گیری شده، چرا مطرح شد كه باید دو سوم رای موافق وجود داشته باشد، اولاً باید آیین نامه را رعایت كنیم، همچنین تصویب این طرح حتی نصف به علاوه یك هم رای نیاورده و تنها 45 درصد رای آورده است.

وی با تاكید بر اینكه موضوع خودروهای فرسوده حتماً موضوع مهمی است كه تمام نمایندگان نسبت به بحث حمل و نقل عمومی بسیار حساس هستند، گفت: با توجه به اینكه جزئیات طرح رای نیاورد، من می‌توانستم برای حذف این موضوع رای گیری كنم اما به كمیسیون ارجاع دادم چون موضوع مهم است؛ یعنی دوستان ما در كمیسیون حتماً در فرصتی كه تا جلسه بعدی مجلس وجود دارد در این زمینه تلاش خواهند كرد و سیاست ما قطعاً این است.

رئیس مجلس عنوان كرد: رانندگان عزیز ما بدانند كه ما نسبت به این موضوع نگاهی كاملاً توسعه‌ای و همه جانبه داریم. حتماً برای رانندگان به ویژه رانندگان جاده‌ای و مخصوصاً ماشین‌هایی كه خودراننده و خود مالك هستند و بیش از 25 سال است كه خودروی‌شان اسقاطی محسوب می‌شود، شرایطی فراهم می‌كنیم كه بتوانند این ماشین‌ها را اسقاط و ماشین‌ نو جایگزین كنند.

قالیباف ادامه داد: حتماً مشكلات بخشی از خووروهایی كه سایپا تعهد داده و آن بخشی كه 3 سال است در گمركات وجود دارد را حل می‌كنیم. اگر امروز می‌گوییم كه ما موقعیت ترانزیتی داریم، یعنی همین زحمت كشان ما حدود 200 الی 300 هزار راننده هستند و ماشین‌های 25، 30 و بعضاً 40 ساله دارند. ما مصمم هستیم كه این موضوع را حل و فصل كنیم و مجلس حتماً با همت نمایندگان عزیز این كار را انجام می‌دهد و نمایندگان نگرانی در این باره نداشته باشند؛ چراكه نمی‌گذاریم زمان ببرد و این اطمینان وجود داشته باشد كه در اولویت های مجلس است.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی