پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

قالیباف: یارانه دارو به هیچ عنوان حذف نمی‌شود

رئیس مجلس با تاكید بر اینكه یارانه دارو به هیچ عنوان حذف نمی‌شود، گفت: الان یارانه دارو از طریق شركت‌های بیمه گذار در اختیار بیماران قرار می گیرد؛ به هیچ عنوان ارز دارو حدف نمی شود و نه قانونگذار و نه دولت چنین سیاستی را ندارند نخواهند داشت

1401/05/11
|
11:22

محمدباقر قالیباف در جلسه امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش كمیسیون بهداشت مجلس درباره بررسی عملكرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در نحوه اجرای «طرح دارویاری» پس از طرح اظهارات تعدادی از اعضای كمیسیون بهداشت و همچنین وزیر بهداشت طی سخنانی با تاكید بر اینكه موضوع دارو موضوعی اساسی در كشور است، گفت: متاسفانه در حوزه دارو و یارانه ها یك غلط مصطلحی مطرح و همه جا گفته می‌شود كه «حذف ارز ترجیحی»؛ درحالی كه این غلط ترین حرف ممكن است كه مطرح می‌شود.

وی تاكید كرد: در خصوص دارو و یارانه ها به هیچ عنوان ارزی كه پرداخت می‌شده، حذف نمی شود و در حقیقت اتفاقی كه افتاده این است كه یارانه ها به طور مستقیم به خود افراد داده می‌شود. بنابراین الان یارانه دارو از طریق شركت‌های بیمه گذار در اختیار بیماران قرار می گیرد. به هیچ عنوان ارز دارو حدف نمی شود و نه قانونگذار و نه دولت چنین سیاستی را ندارند و نخواهند داشت.

رئیس مجلس با بیان اینكه ضمانت اجرای طرح دارویاری منوط به هوشمند سازی است، خاطرنشان كرد: اگر هوشمندسازی در اجرای طرح دارویاری رخ ندهد مطمئناً در آنجا هم مردم اذیت می‌شوند و هم افرادی كه فاسد بودند و در ارزهای دارو منفعت می‌بردند، مجدداً در این‌جا به صورت ریالی منفعت خواهند برد.

قالیباف با تاكید بر لزوم تكمیل پرونده الكترونیك سلامت ایرانیان گفت: اهمیت پرونده الكترونیك سلامت ایران به اندازه اجرای طرح دارویاری مهم است و ما در مجلس پیگیر این موضوع خواهیم بود.

وی با اشاره به شرایط اجرای طرح دارویاری اظهار كرد: اگر كسی در كشور تحت پوشش بیمه ها قرار نگیرد امكان استفاده از طرح دارویاری را ندارد، بنابراین نباید هیچ ایرانی وجود داشته باشد كه تحت پوشش بیمه های پایه نباشد. در این زمینه از وزارت بهداشت و دولت تشكر می كنم كه از پنج میلیون و سیصد هزار نفری كه تحت پوشش بیمه قرار نداشتند حدود پنج میلیون و نود و دو هزار نفر تا پایان خرداد ماه به صورت غیرحضوری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. بااین وجود پیش بینی می‌شود كه به جز این افراد حدود 5 - 6 میلیون نفر دیگر همچنان تحت پوشش بیمه نباشند كه باید برای این موضوع نیز واژه اندیشی كنیم چراكه این افراد نیز به هر حال باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند وگرنه با مشكل افرایش قیمت دارو مواجه خواهند شد.

رئیس مجلس با بیان اینكه تجربه اجرای طرح تحول سلامت تابلویی تمام مقابل چشمان ما است، تاكید كرد: از وزارت بهداشت به دلیل نقاط قوت طرح تحول سلامت تشكر می‌كنیم اما این طرح نقاط ضعف بسیاری نیز داشت كه چنانچه آن ضعف ها در طرح دارویاری تكرار شود هزینه های اضافه از بیت المال می شود.

قالیباف همچنین با اشاره به مدت زمان انتقال پول از بیمه ها به داروخانه‌ها در طرح دارویاری خاطرنشان كرد: امروز حداقل 5 - 6 ماه طول می كشد تا پول از بیمه ها به داروخانه ها منتقل شود؛ سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت توجه كنند كه نباید پول مربوط به بیمه دارو صرف هزینه های دیگری كه در قانون نیز پیش‌بینی شده است شود، به تعبیری باید پول مربوط به دارو پول رنگی باشد یعنی پولی كه بصورت ماهانه توسط سازمان برنامه و بودجه داده می‌شود، به صورت برخط به داروخانه‌ها برود تا مشكلی كه امروز در تاخیر پرداخت پول داروخانه ها وجود دارد، ایجاد نشود.

وی با تاكید بر لزوم وجود شفافیت در تخصیص ارز واردات دارو و مواد اولیه مورد نیاز شركتهای تولید كننده دارو در كشور گفت: روزانه داروهایی اصلی و برخی مواد اولیه اصلی مورد نیاز را به صورت ارزی خریداری و وارد می كنیم و در اختیار شركت‌های تولیدی می گذاریم؛ در این موضوع نظارت دقیق بر تخصیص ارز و تولید دارو از موضوعات بسیار مهم و جدی است كه هم وزارتخانه و هم بانك مركزی باید به آن توجه كنند تا مردم دیگر در حوزه سلامت در تامین دارو دچار مشكل نباشند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی