نیستان شنبه تا پنج شنبه از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه

یادی از استاد مصطفی کمال پورتراب، در "نیستان" رادیو فرهنگ

مجله موسیقی رادیویی «نیستان» امشب چهارشنبه 2 تیرماه، به گفت و گو با محسن جلیلی؛ پژوهشگر موسیقی و پخش گفتگویی از زنده یاد مصطفی کمال پورتراب؛ آهنگساز ایرانی و از استادان تئوری موسیقی اختصاص دارد.

1400/04/02
|
12:11

در برنامه «نیستان» امشب ، رضا مهدوی موسیقی شناس و کارشناسی ارشد موسیقی رسانه به عنوان کارشناس مجری با دکتر محسن جلیلی؛ آهنگساز، محقق و پژوهشگر موسیقی در خصوص فعالیت های هنری وی گفت و گو می کند.
در بخش آخرین اخبار و رویدادهای موسیقی، ندا رادمهر به مناسبت سالگرد درگذشت مصطفی کمال پورتراب بخشهایی از گفتگو با ایشان در سالهای دور پخش می شود.
مصطفی کمال پورتراب، آهنگ‌ساز ایرانی و از استادان تئوری موسیقی و‌ از اعضای هیئت مؤسس و نایب‌رئیس شورای عالی خانهٔ موسیقی بود.
ایشان پس از آموختن مقدمات موسیقی سال 1318 وارد دوره شش ساله متوسطه هنرستان عالی موسیقی شد و تا سال 1324 که مدرک دیپلم را دریافت کرد، سازهای متنوعی نظیر فاگوت را از یاروسلاوبیزا، ویولن را از حشمت سنجری و عطاالله خادم میثاق و تار را از موسی معروفی فرا گرفت. وی هم‌چنین تئوری موسیقی ایرانی را نزد روح‌الله خالقی آموخت و در فراگیری آواز گروهی از آموزش‌های روبیک گریگوریان و در سرایش از آموزش‌های فریدون فرزانه و پاتما گریان استفاده کرد. پس از آن، به دلیل این که امکان تحصیل در دورهٔ عالی آهنگسازی در هنرستان وجود نداشت، به‌طور خصوصی نزد پرویز محمود به فراگیری آهنگسازی پرداخت. او بعداً همین رشته را در هنرستان نیز ادامه داد و در سال 1339 فارغ‌التحصیل شد. او بعدها در سال 1346 دوره‌ای تکمیلی نیز در فرانسه گذراند.
کمال پورتراب چندین قطعه موسیقی خلق کرده و چند کتاب نیز نوشته یا ترجمه کرده‌است. یکی از پرفروش‌ترین آثار او کتابی به نام «تئوری موسیقی» است که تا سال 1393 به چاپ پنجاه و سوم رسید.
وی در سال 1387 به عنوان چهره ماندگار موسیقی ایران انتخاب شد.
وی در 2 تیر 1395 در 91 سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت و پیکرش صبح روز جمعه، 4 تیرماه از مقابل تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن شد، در این برنامه یکی از گفتگوهایی که با وی انجام‌شده پخش می شود.
در بخش از ایده تا اجرا نیز امشب استاد کیوان ساکت به ادامه مبحث پیوند شعر و موسیقی آوازی در تکنوازی آوازی در دستگاه سه گاه اشاره کرده ‌و دراین زمینه اجرا دارد .
برنامه «نیستان» ساعت 22 به تهیه‎کنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نیستان