صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ، دوشنبه، پنج شنبه و جمعه از ساعت 10:30 به مدت 15 دقیقه

برنامه نشان رادیو فرهنگ به مناسبت سومین سالروز درگذشت استاد محمدرضا لطفی (یکی از سرشناس‌ترین نوازندگان تار) مستندی درباره زندگی و آثار وی پخش کرد که بخش هایی از صحبت های زنده یاد لطفی درباره نگاه وی به موسیقی و مرگ پخش شد.

زنده یاد محمدرضا لطفی در سال 1325 در شهر گرگان به دنیا آمد. وی به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت و موسیقی را نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، حبیب الله صالحی فرا گرفت. پس از پایان هنرستان به دانشکده موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت. در این زمان از استادانی مانند نورعلی برومند، عبدالله دوامی، سعید هرمزی نیز بهره جست. محمدرضا لطفی در سال 1343 جایزه نخست موسیقی‌دانان جوان را نیز کسب کرد.
در بخشی از این مستند که صدای استاد محمدرضا لطفی پخش شد، وی درباره موسیقی و نگاهش به موسیقی می گوید: من عاشق موسیقی هستم چون موسیقی در درنیای معنا قرار دارد و صوت خوش و صدای باطنی و صدای معنوی وارد عالم معنا می شود، به این دلیل است که موسیقی روی من تاثیر بسیار دارد که بسیار عمیق تر از لذتی است که ما با شنیدن یک قطعه موسیقی می بریم.
استاد لطفی در سخنانش می گوید: داشتن ذوق و قریحه اولین قدم برای ورود به عرصه هنر است. هنر ما قائم به بداهه است و این بداهه یعنی اینکه «آنی» داشته باشیم و در آن «آن» یا حال هنر را خلق کنیم.
این استاد برجسته تار درباره مرگ معتقد است که انسان با مرگ جاودانه می شود. انسان یکبار بدنیا می آید و برای همیشه می ماند . در همین مستند صوتی روایت می کند که نگاه من به مرگ نگاه توحیدی است به همین دلیل ترس و هراسی ندارم از اینکه فردایی نباشم.


وی در سال 1353 به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال 1354 گروه شیدا را راه‌اندازی کرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت. کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی مثل حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشمگیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفتهٔ بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می‌روند. پس از انحلال چاووش بعد از سفرهای زیادی که برای کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان کرد، در سال 1365 به آمریکا رفت. علاوه بر کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.

از خوانندگانی که دراین سال‌ها با او همکاری کرده‌اند می‌توان به محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و محمد معتمدی اشاره کرد.برنامه «نشان» برنامه ای مستند از گروه تاریخ و اندیشه شبکه فرهنگ است که روزهای دوشنبه، پنج شنبه، جمعه و شنبه ساعت 10:30 از رادیو فرهنگ به روی آنتن می رود.
تهیه کننده این برنامه نازنین حاج سیف الله و راوی ان محسن شاهمرادی است که از رادیو فرهنگ روی موج اف ام 106 و ای ام ردیف 585 پخش می شود.
فایل صوتی این مستند و سخنان زنده یاد استاد محمد رضا لطفی در این برنامه را بخش آرشیو برنامه نشان بشنوید.

مرتبط با این خبر

  • مستند زندگی شهید خرازی از نشان

  • مستند شهدای غواص در نشان رادیو فرهنگ

  • مستندی از معماری مسجد جامع کرمانشاه در نشان

  • آشنایی با مسجد کبود در نشان

  • مستند زندگی شهید محمد باقر صدر در «نشان»

  • مستند راهیان نور از نشان پخش می شود

  • مستند زندگی علی حاتمی از نشان

  • مسجد جامع یزد ؛ مسجدی با بلند ترین مناره در جهان

  • مستند مسجد گوهر شاد از نشان پخش می شود

  • مستند زندگی علی نصیریان از برنامه نشان پخش می شود